Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
1.troskovi materijala #9459e 2.troskovi usluga #1710e 3.troskovi radne snage #2622e

Dobro :)
Stvarno precizna i realna kalkulacija.

Evo ja cu poceti
Ako se vrhunska sadnica moze nabaviti za 20 dinara ( stvarna, ona koja se placa u praksi je daleko ispod te ) ako se hektar zasadi sa oko 16 000 sadnica ( 2,5x0,25) to je oko 3000 evra. Ako hektar oranja kosta oko 100 evra, tanjiranja priblizno toliko, ako prikolica stajnjaka kosta oko 1000 dinara, ako je 500 kg mineralnog djubriva oko 200 evra, ako na hektar stane oko 800 kolaca ako se kolac moze nabaviti po 1,5 evra dakle oko 1200 evra ukupno, zica, rad oko sadnje..neka sve to kosta jos 2000 evra a vise nikako ne moze, sve je to oko 6000 evra.
Neka period eksploatacije traje samo 10 godina, neka je prinos samo 10 tona to je ukupan prinos od 100 tona za period eksploatacije. Ako troskove ulaganja u podizanje zasada podelimo sa prinosom (6000:100 000) videcemo da ti troskovi u ceni kostanja maline ucestvuju sa 0,06 evra po kilogramu.
I sve ovo je vrlo vrlo komforna kalkulacija. Za ovoliko para se zaista moze podici pristojan zasad i zaista nije tesko postici ovoliki prinos.


Miker,
Svoje diplome i zvanja nisam potrezao ja vec ti. One sluze meni a ne tebi a ako tebi smetaju...zao mi je.
 
Boban Pozega je napisao(la):
Lanjski sneg ... kako se ti dobro zezas !!!

Pa i ne bas
Imao sam nameru da jos zezam onog majstorDuleta, bas je podesan za zaj....ciju, priglup, al vidim moderator to bas i ne voli pa sam odustao.

A ovo sa kalkulacijom uopste nije zezanje, To sto istina nervira one kojima ne odgovara ili je nikada nisu ni znali, pa sta da im radim?
 
Istina je uvek negde izmedju , evo vidis vremenske prilike ove godine a osiguranje zasada nije bas jeftino. Ja nemam dovoljno znanja da bih se ukljucio u raspravu a da ga imam pokusao bih da pomognem nekom , nemoj trositi energiju na zajebanciju nego daj neku korisnu informaciju koja ce pomoci da nam svima bude bolje , evo mene recimo interesuje odgovor na pitanje koje si postavio pre neko vece " zasto malina ne uspeva u valjevskom kraju?" pre mesec dana sam bio u Jelicevom vinogradu i zemljiste deluje prilicno dobro , mozda malo smono kako to kazu u mom kraju ?
 
@lanjskisneg

Raspitaj se malo o ceni običnih sadnica ili googlaj, za 20din. sumnjam da će je neko vaditi iz zasada brojati i pakovati. Prošle jeseni sam obične sertifikovane sadnice plaćao 50din. Kontejnerske neću pominjati. Jedan bagremov kolac košta 2.5eura (postoji i bagrem koji ni za loženje vatre ne valja).

Verovatno su ti poznata imena: Prof. dr. Petar D Mišić i Prof. dr. Mihajlo D Nikolić. Po njihovoj kalkulaciji iz 2003 god. podizanje 1ha maline košta 12000eura. Podatak iz knjige JAGODASTE VOĆKE pomenutih autora. Ti knjige očito ne čitaš a i matematička greška u poređenju sa ovim autorima ti je baš zanemariva.

Kalkulaciju pravim za svoje potrebe a ne za forum ili spobode poput tebe. Nigde na ovom forumu nisam spominjao svoje diplome i profesionalna priznanja pa neću ni sada. A imao bih šta spomenuti.
Tvoje diplome su samo tvoje i nek ti služe i dalje, a meni ne smetaju baš ni malo.

Na Valjevca ne ličiš ni najmanje jer su to divni ljudi.

Toliko od mene. :cao:
 
evo mene recimo interesuje odgovor na pitanje koje si postavio pre neko vece " zasto malina ne uspeva u valjevskom kraju?"

Zbog nedovoljne kolicine padavina u toku godine i nemogucnosti uklanjanja prvih izdanaka zbog postojanja opasnosti od suse u to vreme i neizbijanja ili malog porasta naknadno krenulih.
Usled toga se desava (relativno cesta pojava u praksi ako se neko usudi da ih ukloni a nema navodnjavanje) da sledece godine nema uopste ili ima vrlo malo roda. Ako se izbojci ne uklone ( sto je najcesca praksa u valjevu ) otezano je branje, otezana zastita, stvaraju se povoljniji uslovi za razvoj bolesti, slabije provetravanje i time manji rod i losiji kvalitet ploda.
Vinograd koji pominjes se verovatno nalazi neposredno pored podruma?
On ima vinograde i na drugacijim zemljistima na nekim drugim lokacijama i na tim zemljistima je sasvim moguca uspesna proizvodnja malina ali rekoh vec da nisu zemljisni vec vremenski uslovi ogranicavajuci faktor kod intenzivne proizvodnje malina u valjevskom kraju.
Naravno da ne tvrdim da je u Valjevu nemoguce proizvoditi maline ali zna se da je za to bolji i da je lakse i jeftinije dobru malinu proizvesti u Arilju.
 
@lanjskisneg
Kada sam video da si se pojavio ovde na forumu samo sam cekao kada ces da napravis cirkus ::lose:: kao ona rasprava koju smo ti ja imali na drugom forumu :zli: :zli:
definitivno veoma naopak covek si ti rodjace :bravo: :bravo:
Ovako mislim da tvoja kalkulacija skripi za +30% mozda i vise jedino sto je u njoj tacno je cena vestackog djubriva i nista vise a i tu se neuklapa kolicina jer je 500kg malo za osnovno djubrenje pred podizanje vocnjaka.Cena stajnjaka u okolini smedereva presla je 2000 din/ja sam prosle jeseni placao 2400 jednoosovinku/
Ono sto je glavno to je da je moguce podici takav jeftini vocnjak ali nemoguce je dobiti takve prinose a o borbi sa bolestima zbog loseg sadnog materijala da ne pricam.
Obzirom da si visokoobrazovan nije ti problem da nadjes podatke o prosecnom prinosu maline u Srbiji koji se ukoliko nisam pogresio krece oko 6t/ha vereovatno zbog takvog nacina sadnje o kome ti pricas.
Ne moze i jare i pare jeftina sadnja i full rod kako si ti naveo :nono:
 
Raspitaj se malo o ceni običnih sadnica ili googlaj, za 20din. sumnjam da će je neko vaditi iz zasada brojati i pakovati.

Pa recimo institut iz Cacka za sadnice proizvedene bas u ariljskom kraju ( doduse u pitanju je Grad kod Kosjerica, ali to je tu) trazi 25 dinara za vilamet, 30 za miker i tjulamin. Posto njih ne bije glas da su jeftini mora da su ti tvoji neki bas relevantni rasadnicari. A i ti na koje se pozivas ( prof Misic i Nikolic) su dobrano ucestvovali u svemu tome pa je i taj uslov (autoriteta) zadovoljen.
Sto se bagremovog kolja tice ako je u Arilju 2,5 evra kolac eto prostora za posao. sasvim dobro kolje se moze nabaviti za 1,5 evra.
Post je spojen: [time]1277075298[/time]
_________________________________________________
kolicina jer je 500kg malo za osnovno djubrenje pred podizanje vocnjaka

Ti to odoka?
A koliko ti predlazes pa da izracunamo.

Cena stajnjaka u okolini smedereva presla je 2000
Ok neka je i tako. Neka u okolini smedereva sv eto poskupi zbog stajnjaka za nekih par stotina evra. Utice li to znacajno na cenu maline?
Znas sta, ako si ti ljut sto sam tamo rekao i pokazao da si pogresio onda razumem sto si na mene licno besan ali to ti nece pomoci da dokazes nesto sto je nedokazivo.
 
Matematika ti je baš jača strana a ni u geografiji ne zaostaješ. :haha: :haha: :haha: Ono što je za tebe dobro bagremovo kolje, za mene ne mora biti.
:ppozdrav:
 
meeker je napisao(la):
Matematika ti je baš jača strana a ni u geografiji ne zaostaješ. :haha: :haha: :haha: Ono što je za tebe dobro bagremovo kolje, za mene ne mora biti.
:ppozdrav:
Pa gde je problem sa matematikom i geografijom?
Daj neku drugu kalkulaciju kad pokusavas doskocicama da pobijes ovu.
Kako dobacujes do tih 14000 evra koje si na pocetku pomenuo?
A sto se geografije tice Kosjeric i Arilje nisu daleko vec mozda ti imas takav utisak jer verovatno malo putujes pa ti se sve cini predaleko.
 
Sećanje ti je još jača osobina il je to senilnost, a možda je i kratkovidost ili nepismenost. Gde ja to napisah 14 000eura. Aj mi pokaži de to napisah. Mene ne možeš uvrediti svojim primitivnim lupetanjima, to ti već napisah. :cao:
 
Da Pasat je. Sad sam proverio.
Ali tako ste se sjatili da pobijete ovo sto pisem da se prosto ne vidi nikakva razlika izmedju vasih komentara a i nesto mi nije vazno da vas razlikujem posto isto i to pogresno pistete.
Ok, oprosti za ovo ipak.
A sa geografijom?
Jel 35 - 40 km prevelika udaljenost?
 
Sve je relativno. Mi te svesrdno podržavamo i navijamo za tebe.
Sve je relativno osim ljudske sujete koju ste ovde pokazali.
Ona je vrlo konkretna i vidljiva.
Ne znate mnogo, skoro nista, prihvatite to jer je to jedini nacin da naucite.
Ali sujetavam ne dozvoljava
Naucili ste da vam se dive, verovatno samo zena i deca, ili mama i tata, pa ste pomislili da ste neki veliki strucnjaci za malinu, i ne mogu da zaboravim jednog od vas (svejedno koji, isti ste) koji je rekao "necu valjda ja da razbacujem stajnjak" Nece ON a ON verovatno nista drugo i ne zna da radi.
Hvalisanje ispred prodavnice, slikanje malinjaka neposredno posle freziranja vam mozda moze stvoriti privid uspeha, mozda vam moze nahraniti sujetu ali nikada od vas nece napraviti nekoga ko zna vec cete uvek ostati neznalice kojima je jedini nacin da zaradi "zjebati" kupca kako neko rece.
I uvek ce se naci neko kao ja sada da vam ciframa pokaze da ne znate ni ono sto radite.
 
Vidim da je tema podeljena,jedni pricaju o svojim malinama i svojoj muci,a drugi o teoriji sa papira.
Ok teoriju smo culi i molim doticne da se udalje od teme ako ne misle normalno da vode razgovor,inace ce biti sankcionisanja. :cao:
 
Toliko o znanju.

Ne, toliko o sujeti.
Ako se nesto ne zna onda se pita pa se nauci kao ja sto sam uradio.
Ovim si dokazao svoju opsednutost mnome a sad cu ja da dokazem tvoju glupost.
Naravno da znam sta je paralelogram u geometrijskom smislu ali paralelogram u geometriji nijei sto sto i paralelogram u treminologiji konstruktora poljporivredne mehanizacije (kao sto ni reduktor u toj terminologiji ne mora da predstavlja nesto sto redukuje,umanjuje vec moze i da multiplikuje, uvecava)

dakle paralelogram u toj terminologiji je ovo:
javit.jpg


a ono sto si ti u svojoj opsednutosti pokazao je dokaz tvog nerazumevanja sustine.

Ne mogu reci da mi je drago sto sam uspeo da te toliko uznemirim da si vec poceo da juris po netu sta sam gde napisao nebili nasao neku gresku, mada sam i taj osecaj imao, sad mi te postaje po malo i zao.
Moderator:
A sta je normalno vodjenje razgovora?
Trpeti uvrede i pricati da su u pravu i oni koji ocigledno nisu, da znaju i oni koji ne znaju?
Neka hvala.
 
Paralelogram je uvek paralelogram. Pogotovo u terminologiji konstruktora. Prouči malo ovu sliku što si postavio.

Lanjski sneg - Najzapostavljenija stvar na svetu. Ono što nikome ne treba i do čega nikome nije stalo.

http://vukajlija.com/lanjski-sneg
 
CENA MALINA................
Post je spojen: [time]1277067696[/time]
_________________________________________________
BERBA.................

Post je spojen: [time]1277100125[/time]
_________________________________________________
OSTAVITE VISE LUDAKA NA MIRU
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh