Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam rakao nepismeni nego nize obrazovani.
I tacno je da je poljporivredno stanovnistvo nize obrazovano i samim tim se bavi jednostavnijim poslovima od kojih je jedan i proizvodnja malina.
Posao oko maline je jednostavan i nikakve price ga nece uciniti komplikovanim i time skupim.
Uostalom ako gresim dokazi da je proizvodnja maline posao koji je tesko nauciti.
 
@lanjskisneg

"Bas u okolini Valjeva nema dovoljno dobrih uslova za proizvodnju maline."

Znači ima ih!
A ti kao poljoprivredni stručnjak si tu da ih rešavaš a ne ja. Ja svoje probleme rešavam uspešno.
(Ako vam je zemljište kiselo vi ga pospite šećerom pa će biti slađe)

Mene ne možeš uvrediti, ni slučajno, ni namerno.Potpuno sam odavno ravnodušan prema ljudima takvog soja.

P.S. Biti obrazovan ne znači biti inteligentan ili pametan. Ostale ljudske osobine neću ni pominjati.
 
Ok izvinjavam se za ovo nepismeni, a pod nize obrazovanim verovatno podrazunevas osnovno i srednje obrazovanje.

Uredu slazem se da su poljoprivrednici u vecoj meri sa srednjim obrazovanjem, ali znam i dosta njh sa fakultetima, sve je stvar sta covek zeli da radi u zivotu. A i zasto bi trebao fakultet za poljoprivredu, i oni sa fakultetom nemaju blage veze o poljoprivredi.

Onda je jednostavan i posao policajca, doktora, pa i pilota zna da vozi avion a ja znam da proizvodim malinu sto on ne zna.
 
Danas zaštitio malinu protiv truleži Signumom, pošto berba meekera neće početi za desetak dana.

O ceni svi ćute, al neće dugo.
:ppozdrav:
 
Moji su danas nabrali 130 kg maline. Veoma sam zadovoljan rodom, ako ovo izgura do kraja bice extra prinos....


4tlzc0.jpg


15ob0y1.jpg
 
Hvala kolega Meeker :ppozdrav: Naime veceras sam sedeo sa direktorom hladnjace tj vocara, rekao mi je da cena maline nece biti ispod 130 din :sta: a avans pocinje da deli u ponedeljak, konacnu isplatu je obecao do kraja berbe tj do avgusta u sta cisto sumnjam.... :ppozdrav:
 
Citat: lanjskisneg danas u 00:07
Jel tacno ili nije tacno da se proizvodnjom maline uglavnom bave neobarzovani ili bi opet o mojim motivima zastop primecujem ono sto je ocigledno?

Vredjam ljude zato sto kazem cinjenicu?
Pa mozda si i u pravu, istina najvise vredja a vidim i ti se uvredio

Ja sam fakultetski obrazovan (ETF) i gajim malinu a prosečan srpski hladnjačar je vremenski išao u školu negde duplo kraće od mene. Od trojice najačih hladnjačara kod nas dva imaju trgovačku a treći samo osnovnu školu. Koliko su oni obrazovani, to je pitanje?
 
da je malinu lako gajiti prosecan prinos u srbiji bi bio 25000 kg po hektaru a ne 6000 kg toliko o gajenju maline
 
lanjskisneg je napisao(la):
Ako je prinos 20 tona po evro je 20000 evra. 10 000 troskovi 10 zarada. Malo li je?
Ako je dva evra, onda bi zarada bila 30 000 evra! Ni to nije mnogo, svako bi i tu zaradu rado uzeo naravno ali pricati o skupoj proizvodnji i sad vidim UMETNOSTI!!!!!!!! proizvodnje maline je malo precise zar ne?

Za ovo se slazem i cinjenica je da ne postoji grana poljoprivrede u kojoj se moze bolje zaraditi od malinarstva. Mnogi ljudi na ovu kalkulaciju kazu - a gde je moj rad? Njega naravno naplatimo kad naplatimo malinu i to je to.
Sto se tice ove tvoje price o obrazovanim i neobrazovanim, nije bas tako kao sto pricas - naime, znam mnogo inzenjera, lekara i drugih koji gaje maline, isto kao sto znam i hladnjacare sa osnovnom skolom, tako da je to relativno i takva opaska ti nije trebala. Takodje, proces zamrzavanja i prerade je vrlo jednostavan, ne znam da li si nekad video kako to izgleda, ali veruj mi da tu nema neke filozofije. I nema razloga da branis hladnjacare, osim ako nisi jedan od njih, jer se uglavnom radi o prevarantima i njihova borba sa nama je uvek ko ce koga zajebati. Radio sam u 2 hladnjace i znam kako rade i sta pricaju o proizvodjacima iza njihovih ledja
 
Ne vidim razlog za bilo kakvu svadju .Umesto toga ajde malo da poguramo stvar oko cene .
Evo moja ponuda pa ako neko ima racuna da saradjuje samnom neka se javi.

Moje potrebe kao trgovca na Zemunskoj pijaci su ponedeljak 50-60 gajbica sreda 50-60 gajbica i petak 100 gajbica maline.Ako uzmemo da je prosek gajbice 3 kg to izadje oko 600-700kg maline nedeljno.
E sad ako neko ima racunicu da mi je doveze ja bi platio i 180 din ,ako ja dolazim po nju onda oko 130-140 din.Naravno malina mora imati odgovarajuci kvalitet (velicina,cvrstoca) jer ide za prodaju na tezgi.
Placam kes na licu mesta.
Eto koliko je ponuda korektna vi odlucite sami pa ako ima zainteresovanih nek se jave mislim da se nece pokajati. ::namigivanje::
 
To da je prosek 6t po hektaru mi malo deluje zastarelo a sigurno nije tačan. Ko zna kako se došlo do tog podatka? Verovatno ga je neki kancelariski službenik izmislio jer im to je bilo lakše nego da sprovode istrživanje. Vidim da ovo mnogi potežu kada napadaju proizvođače kako su nesposobni da unaprede proizvodnju.

Po nekim mojim proračunima prosek se kreće oko 15t po hektaru.

Još jedna bitna stvar je razmak između redova. Ranije su ljudi malinu sadili da je razmak između redova bio 1,9 m pa je nakon toga bilo problema sa korišćenjem mehanizacije i više se radilo ručno.
Danas se ostavlja razmak 2,6 metara tako da je nesmetan prolaz mehanizacije ali je prinos sada manji jer ima manje biljaka po hektaru.
Na osnovu ispitivanja zna se da malina ima najbolji prinos kada se vezuje 11 komada na metar žice, međutim malina je tada mnogo sitna, teže se bere i kada je vlažno vreme više truli jer se slabo suši posle kiše. Iskusni proizvođači u zadnje vreme vezuju po 4-5 kom na metar. Prinos je tada slabiji ali se mnogo dobija na kvalitetu jer je malina krupnija i lakše se bere.

Te priče o prinosu po hektaru nekada nemaju mnogo smisla.
 
Moj komsija ima Vilamet i bere vec nekoliko dana.Nosio je na nekoliko mesta uglavnom u Lipolist.Cena je 170-180 dinara zavisi kako kad.Pokusali su i sa 130 ali niko nije hteo da je da za toliko.Nije prosla ni stara fora da se uzima na otvoreno pa koliko bude kasnije da se plati.Samo kes prolazi.Hladnjaca u Zminjaku ne kupuje malinu,skupo im je da plate 180 din i za sad hladnjaca ne radi.
 
SAD SAM PRODAO 245,5 KG PO 140 DIN. OPET SAM SE PREVARIO JER IMA I ZA 150 ALI I ZA 130. Mokra je i teska i loseg kvaliteta jer smo brali po rosi...
 
Dobar dan dobri ljudi, pozdrav iz okoline Brusa. Ovde kod mene preovlađuju malinjaci veličine 10-25 ari, naravno da ima i manjih i većih umnogome zahvaljujući terenu koji je brdsko-planinski. Ljudi mahom gaje malinu čisto kao izvor dodatnih prihoda jer većina ima stalan posao. Da sutra neko kaže da je cena 70 din oni bi je opet prodali (bolje išta nego ništa), hladnjačari to znaju a bogme i koriste jer su cene ovde uvek niže nego u zapadnoj Srbiji. U poslednje vreme više niču hladnjače nego novi zasadi i u tome možda leži neka šansa ovdašnjeg seljanina. Okupe se hladnjačari i odrede cenu koju će držati ali za par sati neko digne istu a ostali ga isprate. Tako je bilo prošle godine, a tek će tako biti i ove jer malina jednostavno NEMA. Gaji se uglavnom vilamet, miker se pojavio tek skoro i još nije uzeo maha. Što se tiče "realne"cene to zavisi od ulaganja i neke subjektivne procene svoga rada, naime nikada se neće poklopiti cena koja je za mene realna sa onom koji je realna nekome ko je uložio u kap po kap ili protivgradnu mrežu. Stoji činjenica da je malina u svetu retka i tražena roba koja dostiže finu cenu, ali takođe je i činjenica da od toga malinari ništa ne vide jer sve ide u džep hladnjačara čija pohlepa nema granica. Pa oni kad pune cisternu za izvoz tačno znaju koliko vode će staviti pride a time varaju i teraju potencijalne kupce odavde(bio sam svedok kada je sa granice vrećeno par cisterni zbog previše vode, šta ćeš-ko radi taj i greši ). Poslednjih 5 godina leti provodim po mesec dana radeći u hladnjači, u malinjaku sam od malih nogu pomažem koliko mi obaveze dozvoljavaju, tako da su mi poznate obe strane medalje i mislim da mi to daje za pravo pišem na ovom forumu. Za par dana bih trebao da završim fax, vraćam se na rodnu grudu i planiram da zasadim 20-ak (već imamo 25) ari malina koje bih obrađivao iz hobija jer mi struka to dozvoljava (profesor/nastavnik=letnji raspust=sloboda u jeku berbe). Iako sam relativno mlad(23), rado bih pokušao u budućnosti da uradim nešto kako bi stao na put izrabljivanju mlinara u mom kraju I SVAKI PREDLOG JE DOBRODOŠAO.
Na kraju pitanje za Kraljevčane: koliko plaća Mondo (ili kako već) malinu u tom kraju?
Pozdrav ljudi, želim vam sve najbolje i samo se opustite, jer nerviranje nikuda ne vodi. :cao:


Post je spojen: [time]1277056381[/time]
_________________________________________________
naravno, cena ovamo je još uvek otvorena... ::lose::
 
@Radzmen

Puno si daleko. Evo šaljem ti maline iz prošle godine na slici besplatno. Hvala na ponudi. Kod mene maline još zelene. :ppozdrav:


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@zoransef

Jel kod tebe plaćaju odmah malinu (mislim sačekaš dok izbroje pare)?
:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh