Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ajde ja cu napraviti grupu PROIZVODNA CENA MALINE OD LIVADE DO MALINJAKA a ovda da govorimo o berbi 2010 i cenama u nasim krajevima da budemo u toku da nas nebi ovi lopovi hladnjacari izvarali i lagali... Mislim lanjskisneg rekao si svoje nemoj vise da nas smaras. Evo ja cu ti dati pod zakup 1 hektar zemlje idealne za maline po kojoj god hoces ceni pa se obogati brate mili... Pozdrav svima i molim vas da sve sto nema veze sa temom da pisemo na drugom mestu
Post je spojen: [time]1276975683[/time]
_________________________________________________
hteo je da kaze 20 tona sta si se primio...
 
Dukanac je napisao(la):
Ako si zeljan znati, na 1ha maline ima rashoda ukupno 7000e a roda imam 10 000kg na ceni od 1e zaradim 3000e, a nisam racunao svoj rad, da to racunam bio bih u minusu!!! A radim skoro celu godinu...
Bez namere da se svadjam i da ulazim u svadju sa bilo kim sa ove teme molio bih da mi se nesto objasni.
Koliko shvatam po ovoj racunici koju je izveo Dukanac proizvodna cena jednog kg maline iznosi 0,7 e a ovde se tvrdi da je realna cena po kojoj zelite da prodate malinu 2 e. To onda znaci da je realno (po vama) da sa jednog hektara maline zaradite 13.000 e cisto. Pa dali je to realno ?Dali se zaradi sa jednog hektara bilo kog posadjenog voca 13.000 e. ?
Kaze Dukanac nije zadovoljan zaradom od 3.000 .Moj kum radi za 24.000 din mesecno X 12 meseci to je 288.000 din godisnje ili oko 2800 e.i od toga hrani cetvoroclanu porodicu , a neverujem da vi malinari zivite celu godinu samo od tog prihoda ostvarenog uzgajanjem maline.Vcina vas ima i zasadjene i druge kulture od kojih ima jos prihoda.
Inace ja sam "nakupac" koji radi na pijaci i svaki dan idem u Sabac po 40-50 gajbi maline i sad je trenutno placam 170 din a na pijaci je prodajem po 250 din.Necete vrovati koliko obican narod kuka na tu cenu.Ljudi jednostavno nemaju para.Zamislite da jue otkupna cena 2e pa narod nebi jeo malinu narednih 100 godina.A sta kazete na proslogodisnju cenu kupine ili visnje koja bila toliko mizerna da su mnogi iskrcili svoje vocnjake ?
E da. Ako nekoga interesuje jutros je na kvantasu u Beogradu malina kostala od 200 - 220 din.
 
lanjskisneg je napisao(la):
MPopovic je napisao(la):
Moja porodica malinu obrađuje zadnjih 30 godina i prinosi se kreću oko 2 tone po hektaru.

Ako je sve tako kako kazes treba odmah da prestranes da se bavis malinom jer nesto debelo nije u redu.
Uz tolika ulaganja prinos od 2 tone je u najmanju ruku cudan.

Pogrešio sam u cifri (zaboravio nulu) 20 tona po hektaru
 
Malina je roba do koje se dolazi tako sto ti treba 10.000 eura minimum za hektar da je dovedes do roda i to bez protivgradne mreze. Druga stvar je da malinu i na zapadu ne jede svako zato sto je skupa vec uglavnom imucniji ljudi.To nisu izmisljotine i mozes pitati svkog gastabajtera.Razlika u ceni maline i ostalog voca u svim samoposlugama na zapadu je OGROMNA OGROMNA OGROMNA i zato se malina ne moze porediti sa drugim vocem... Zasto je razlika izmedju cene maline i drugog voca OGROMNA ne znam kao sto ne znam zasto je razlika izmedju dijamanta i zlata OGROMNA kao i izmedju zlata i srebra. MALINA JE RAJSKO VOCE I CRVENO ZLATO I PRIVILEGIJA BOGATIH A TAKO CE I OSTATI SVIDJALO SE TO NEKOM ILI NE. E sad sto smo mi takav narod pa omalovazavamo ono sto imamo a NIKO NASVETU NEMA BOLJE OD NAS to je druga prica.Meni licno je drago da ja proizvodim NAJKVALITETNIJE MALINE NA SVETU KAO I ARILJCI I IVANJCANI I KRALJEVCANI I SVI OSTALI SRBI.
 
@ Radzmen: Ok razumem da su plate u drzavi bruka i sramota... Takodje moram priznati da ovih 3000e koje sam naveo nisu male pare, to je sasvim pristojna suma na ovoj krizi, a hteo sam da kazem da kada zaracunam svoje dnevnice i sve troskove onda nemam ni 200e cisto. Bilo je godina kada je cisto ostajalo i po 15 000-20 000e a i da je cena 50 dinara opet bih radio i brao malinu jer moram, brao bih sam bez radnika i opet bih imao neku zaradu... A sto se tice da se bunimo za cenu to je zbog toga sto hladnjacari izvoze malinu po 4-5 e/kg sramota bi bilo da nama plate 1e. U tome je ceo problem, da se izvozi po 2e mi ne bi imali mesta da se bunimo. A proizvodimo malinu extra kavliteta.
 
MALINA JE SKUPA ZATO STO JE NEMA U SVETU I NECE JE BITI I SLEDECE GODINE malo je ima pod zasadima u svetu iz istog razloga kao i kod nas zato sto svi u lancu zele da zarade mnogo. opet proizvodjach najvise ulaze a najmanje dobija .2008 proizvodjaci nisu trazili cenu od 2,5 eur po kg . nisu nesto zaradili u izvozu al prosle godine jesu i to nije tajna zato sad neka daju deo kolaca i proizvodjacu .posto je deficit malina na svetskom trzistu normalno da tu ponuda i potraznja diktira cenu i eto opet se lepa zarada smesi izvoznicima .baviti se malinarstvom je umetnost , taj posao nemoze svako da radi,a da je to unosan biznis radili bi to rodici,sarici,drakulici,pa sto ne i miskovici
Post je spojen: [time]1276978053[/time]
_________________________________________________
http://www.poslovni.hr/vijesti/malinama-do-prihoda-od-200-mil-dolara-144724.aspx
 
I te 2008. godine kada je cena bila 2,3 eura jedan od naših hladnjačara je imao 900000 eura profita.

Nikada oni nisu imali gubitke.
 
Pogrešio sam u cifri (zaboravio nulu) 20 tona po hektaru

Ok.

Logicna greska a sad da pogledamo oko toga npr.

Tesko je nekoga uveravati da nesto nije uradio pa j esad malo bez veze da ja tebi pricam kako nisi sve to ulozio. Uzmimo da si ti zasita sve to ulozio.
Prvo pitanje je da li si trebao toliko, da li si nesto stvarno bacio. Da li si mogao da prodjes sa mnaje a da na tome ne trpi proizvodnja. Neke osnovne orjentacione kolicine hraniva za malinu na nekom prosecnom zemljistu pri ocekivanom prinosu od 15 tona su 120 kg cistog azota, 70-80 kg fosfora i oko 110 120 kg kalijuma. Ako si upotrebio vise onda si mozda zasita bacio pare.
No hajmo da i to prihvatimo.
Za dnevnice.
U Arilju se sasvim sigurno bere 60 kg malina. U ostalim regionima malo manje ali tu kod tebe sigurno ide ta kolicina. Znaci dva vagona ce da obere oko 300 dnevnica, ostalih 100 neka ide na ostale poslove i to je otprilike to.
Neka je i 20 evra dnevnica. Neka svi troskovi budu 10 000 evra sto zaista moze da se ujklopi a da se pri tome ponasa kao pravi organizator , dakle da se sve plati i da ukucani ne rade nista.

Ako je prinos 20 tona po evro je 20000 evra. 10 000 troskovi 10 zarada. Malo li je?
Ako je dva evra, onda bi zarada bila 30 000 evra! Ni to nije mnogo, svako bi i tu zaradu rado uzeo naravno ali pricati o skupoj proizvodnji i sad vidim UMETNOSTI!!!!!!!! proizvodnje maline je malo precise zar ne?
 
@ lanjskisneg

Iz tebe kao da govori Zaharije Trnavčević.

Imam par definicija za takve:

Мудрован

Стручњак за све, познаје све области живота и све могуће мајсторије али само у теорији . У стварности је дангуба, ке**aтор и мудро**р али је увек спреман да другима дели (бескорисне) савете.

Интернет мудраци
Савршена бића која се крећу по разним сајтовима и форумима.
Имају сјајне идеје о било чему, одговоре на било шта, како, где и зашто, те поседују невероватне способности расуде и увек су за корак испред и за милиметар прецизнији од осталих.
Једноставније речено: "Сератори".

Троловање
Посебан облик под*****ања на интернету. Свој смисао има искључиво на форумима, блоговима и сличним сајтовима где се дешава комуникација.
Смисао троловања је да лупиш неку жешћу отрцану фразу, давно превазиђену, стотину пута прежвакану и онда се удобно сместиш у фотељу и гледаш како људи запенили да ти докажу да грешиш. Наравно, да би троловање било успешно, мораш да изабереш прави форум за своју несувислу изјаву.

Прос****ање
Прос****вање представља радњу која се разликује од нормалног ке***а, које се обавља на д***, по томе што се с*** на уста... Најчешће је везана за пубертетлије и адолесценте и старије који нису нашли излаз из пубертета...
 
@ Radzmen: Ni to ne mogu poreci 2008 je bila extra godina, zarade uvek ima, nekih godina extra, nekih manje. :ppozdrav:
 
MPopovic

Pa samo ne citas ono sto ja pisem i sve je u redu.
Zasto ti je to tako tesko?

Ali opet ostaje ono sto tebe muci a sto bi hteo da se ne vidi.
Sve sto sam napisao mogu da branim a ti i slicni ne mozete.
Hjade pobij bilo sta od onog sto sam napisao!!!
Posto ne mozes ostaje ti da pricas o meni licno a o meni bas nista ne znas.
 
@lanjskisneg

Niko ti ne brani da podigneš malinjak koliki želiš ( bar jeftine zemljuštine ne manjka) pa i da zaradiš koliko želiš. Umesto što ovde pokušavaš prodavati "pamet". Lično mi je pun k prodavaca pameti i raznih demagoga počevši od onih koji vode ovu jadnu državu pa na dalje. Umesto što izvodiš kalkulaciju pruizvođačke cene maline, mogao bi izvesti kalkulaciju zamrzavanja ( ili kako to kažu samozvani stručnjaci prerade). A ta prerada je u stvari prijem - zamrzavanje - pakovanje - prebiranje - pakovanje - otprema. To je baš velika tehnologija u poređenju sa proizvodnjom. Jel treba da pišem kako hladnjače dobijaju sertifikate , kakvu vodu koriste za pranje gajbi ako ih uopšte i peru , gde im se nalaze septičke jame i ostale gluposti.

Probaj da imaš prinos od 20t/ha pa ćeš videti kako je to jednostavno u državi koja je najveći izvoznik malina na svetu. U kojoj sertifikat na sadnici ne znači ništa , jer je u krajnjoj situaciji zaraženo zemljište a ne sadnica. O dilu države (subvencije) i rasadničara neću pisati. Gde veštačko đubrivo ne sadrži ono što piše na vreći.

Žao mi je ovih malinjara koji uleću u tu proizvodnju slušajući razne stručnjake i sade pogrešne sorte maline. Nek pogledaju malo koje sorte gaje u USA ili francuskoj pa će im sve biti jasnije.
 
meeker je napisao(la):
@lanjskisneg

. Umesto što izvodiš kalkulaciju pruizvođačke cene maline, mogao bi izvesti kalkulaciju zamrzavanja

A zasto ne i cene maline?
Vaznije pitanje od toga zasto neko izvodi kalkulaciju cene maline je da li je ta klakulacija tacna ili pogresna.
Ja do sad nisam video da je neko demantovao one cifre koje sam ja naveo a moji motivi za ovo sto pisem su nebitni valjda?

Ne proizvodim malinu jer nemam dovoljo dobre uslove za nju a svakako da znam da li je jednostavno ili nije jednostavno postici 20 tona po hektaru.
Uz neophodne uslove nista komplikovano. Radi se, uci, i to je sve.
Pokusaj da se proizvodnja maline proglasi za neku nedostupnu vestinu, za neku caroliju je besmislen. Obicna proizvodnja obicne biljke.

Proizvodnjom maline se uglavnom bavi nize obrazovani sloj stanovnistva a i taj podatak sam za sebe nesto govori.
Oprostite sto ovo pisem ali i ovo je jedna od cinjenica koje se ne mogu pobiti
Za razliku od tog jednostavnog posla ( a voleo bih da mi neko kaze sta je to sto je komplikovano u proizvodnji maline) posao prerade ne moze bas svako da radi kao sto svako moze da proizvodi maline.

Naravno da ni posao hladnjacara nije za odabrane, ali potcenjivati taj posao a uzdizati posao koji je daleko jednostavniji je nekorektno.
 
@lanjskisneg

Koliki si stručnjak sam si rekao:"Ne proizvodim malinu jer nemam dovoljo dobre uslove za nju." Baš u okolini Valjeva nema tih uslova ili su jadni. :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:

"Proizvodnjom maline se uglavnom bavi nize obrazovani sloj stanovnistva a i taj podatak sam za sebe nesto govori."

Ovo govori više o tebi nego o bilo kome drugom.

"posao prerade ne moze bas svako da radi kao sto svako moze da proizvodi maline."

A u hladnjačama baš rade "stručnjaci"!
Tu tehnologiju prerade zna svaka domaćica koja poseduje zamrzivač. Jel znaš ti šta znače reči prerada ili tehnologija.
 
Ne proizvodi malinu, i ocigledno nema blage veze o tome a opet neku pravdu isteruje u ovoj temi :haha: :haha: :haha:

Kako te nije sramota da kazes da malinu uzgaja uglavnom nize obrazovani sloj stanovnistva, ovom izjavom vredjas ljude i dokazujes da si nekulturan i nevaspitan. Sram te bilo.

A da, hladnjacarima je bas tezak posao, radnu snagu placaju 100 din/h a oni uzivaju i broje parice i jebe im se i za radnike i za proizvodjace.
 
Baš u okolini Valjeva nema tih uslova ili su jadni.

Bas u okolini Valjeva nema dovoljno dobrih uslova za proizvodnju maline.
Bas tako.
Nagradno pitanje z atebe:
Sta je ogranicavajuci fakor za proizvodnju malina u valjevskom kraju i zasto su prinosi maline u tom kraju ispod prosecnih?

Nisi trebao da se upustas u nesto sto ne znas ali sad je gotovo.

Ovo govori više o tebi nego o bilo kome drugom.

Jel tacno ili nije tacno da se proizvodnjom maline uglavnom bave neobarzovani ili bi opet o mojim motivima zastop primecujem ono sto je ocigledno?

Vredjam ljude zato sto kazem cinjenicu?
Pa mozda si i u pravu, istina najvise vredja a vidim i ti se uvredio
 
lanjskisneg je napisao(la):
Jel tacno ili nije tacno da se proizvodnjom maline uglavnom bave neobarzovani ili bi opet o mojim motivima zastop primecujem ono sto je ocigledno?

Vredjam ljude zato sto kazem cinjenicu?
Pa mozda si i u pravu, istina najvise vredja a vidim i ti se uvredio

Nije tacno, ako se neobrazovani bave proizvodnjom maline onda se ti isti bave i ostalom poljoprivredom sto znaci da je svako ko obradjuje zemlju nepismen. A provereno znam da malinu sadi i kurta i murta, tj i pismeni i nepismeni i doktori i seljaci jer su mislili da imaju dobru zaradu.

Ova tvoja izjava za nepismene me u opste ne vredja jer znam da li sam pismen ili ne. Ali nije lepo od tebe da tako nesto pricas jer mislis ako imas poljoprivredni fakultet da mozes da podcenjujes nepismenog seljaka koji radi od jutra do sutra.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh