Malina - berba 2010. i cena u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dukanac je napisao(la):
Ako si zeljan znati, na 1ha maline ima rashoda ukupno 7000e

E za ovo jesam zeljan znati
Gde ti ode tih 7000 evra?

NE MO GU CE!!!!
 
Djubrivo vestacko= 300e, Preparati=300e, Ciscenje starih i vezivanje novih malina (rad)= 750e, zakidanje zaperaka 2x=60e, kosenje 5x 60e=300e kopanje maline=450e, e dolazis do glavnog tj branje: radnici + hrana i pice za 25 dana berbe kostaju 4800e to je ukupno 6960e a jos ima moj rad, nafta za traktor, rad mojih ukucana, neko treba da sprema 3 obroka za radnike...... Ovoliko mene kosta, a ako neko ima da prolazi sa manje i ja bih rado presao na njegov recept....
 
Kod mene 8670 eura za hektar,i to formiranog malinjaka.Ali to je cista glupost racunati to.Treba krenuti od nule i uracunati onih 14.000 eura koliko treba da se formira 1 h malina( za kupovinu sadnica,direka,zice,obradu,sadjenje,pa eliminisanje korova duzine 4 kilometra duznih rucno posto je tretiranje herbicidima zabranjeno u prvoj godini... Normalno je da moras racunati ulaganje i svoj rad.Pa to je kao kad bi neko hteo da otvori fabriku i da napravi proizvod a da ne kupi alate i ne zaposli radnike.Pa kad se pravi cena bilo kog proizvoda na svetu bilo to frizider,televizor,oblanda,cokolada,hleb ili malina moras uracunati radnike i ostale troskove. E sad drugo je to sto HLADNJACARSKA BANDA smatra da mi treba sve sami da radimo i da bogatimo tu gamad...
 
@: Zoran Sef: svaka cast ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast:: U pravu si 100%, podizanje malinjaka sam zaboravio, a svoj radi nisam racunao jer nisam vodio evidenciju... Ali znam 100% na ceni od 1e da sam debelo u minusu sa svojim radom... ::lose:: I evidentno je da se Hladnjacari bogate preko nasih ledja..... LOPOVI!!!!
 
A kad si ti tako pametan Lanjskisneg zasto ne odgovoris na pitanje: "Zasto vlasnici hladnjaca ne utovaraju i istovaraju maline, ne otkupljuju, ne prebiraju, ne voze..." Zasto? Zasto? Oni ne moraju a ja moram da on ne bi morao. On ce da zaposli radnike a ja ne treba, vec cu sam da uzorem, pa cu sam da podjubrim, pa cu sam da posadim, pa cu sam da oplevim,pa cu sam da okopam,pa cu sam da udaram direke,pa cu sam da zatezem zicu, pa cu sam da prskam, pa cu sam da povezem,pa cu sam da orezem,pa cu sam da freziram, pa cu sam da prskam jos dvaput,pa cu sam da okopam,pa cu sam da kidam lastare,i na kraju najbolje sam i da oberem da bi hladnjacari bili zadovoljni. PRICAS GLUPOSTI ILI ZATO STO SE NE RAZUMES ILI ZATO STO SI HLADNJACAR ILI ZATO STO SI BEZOBRAZAN...
Post je spojen: [time]1276864288[/time]
_________________________________________________
JOS NESTO,prodao sam maline veceras 224 kg po 130 oko 18 h i zeznuo se. Oko 20 h cena izasla na 150 din. Cenu probili Kostic i sin a ostali ispratili...
Post je spojen: [time]1276896773[/time]
_________________________________________________
Evo sad mi drugar javio da je podgorina Frukt na kraju placala 155 din..
 
Samo neke stavke

Djubrivo vestacko= 300

Tona po hektaru?
Dobro, neka je i tako a nije.

Ciscenje starih i vezivanje novih malina (rad)= 750e,

50 dnevnica za ciscenje i vezivanje?
Radnik ocisti i veze samo 2 ara dnevno?

Ok neka i to bude a nije


kopanje maline=450e

Tridesetoro kopa hektar?

Nece biti al ajd


a ovoje najbolje:

a jos ima moj rad, nafta za traktor, rad mojih ukucana,

A sta radite ti i tvoji ukucani kad si sve platio kako si izracunao?

I onda kruna svega, ono sto nedostaje do 7000 pridodaj berbi

Pa da pogledamo berbu

kazes da te berba kosta 4800 evra

4800: 15 evra/ dnevnica= 320 dnevnica

U normalno sredjenom malinjaku radnik mora da nabere 60 kg malina

320 dnevnica x 60 kg=19200 kg

A ti naberes 10 000.

Nesto ne radis dobro
Ili ti je los malinjak a za to niko ne treba da snosi posledice osim tebe ili ti je losa matematika.
Pre ce biti ovo drugo
 
Ja takodje nemam nameru da bilo sta radim u malinjaku kao sto hladnjacar nema nameru da radi bilo sta od onog sto si mu nabrojao Zorane. Pa to je neverovatno da hladnjacari sebe smatraju Visom rasom a proizvodjace govbnima i glupim seljacima. Ja sam vlasnik zemljista pogodnog za proizvodnju malina( sto je retkost u svetu). Ulozio sam 13.000 eura u hektar malina. Jos treba ja da kopam i berem i moj sin i majka i otac i zena da bi tamo neki hladnjacar pravio kalkulaciju da malina kosta 50 dinara. Kakvi su to iskompleksirani jadnici ti hladnjacari. Znam da nije hriscanski ali zelim njima i njihovim porodicama sve najgore u zivotu i da im se seme satre....
 
zoran sef je napisao(la):
A kad si ti tako pametan Lanjskisneg zasto ne odgovoris na pitanje: "Zasto vlasnici hladnjaca ne utovaraju i istovaraju maline, ne otkupljuju, ne prebiraju, ne voze..." Zasto? Zasto? Oni ne moraju a ja moram da on ne bi morao. On ce da zaposli radnike a ja ne treba, vec cu sam da uzorem, pa cu sam da podjubrim, pa cu sam da posadim, pa cu sam da oplevim,pa cu sam da okopam,pa cu sam da udaram direke,pa cu sam da zatezem zicu, pa cu sam da prskam, pa cu sam da povezem,pa cu sam da orezem,pa cu sam da freziram, pa cu sam da prskam jos dvaput,pa cu sam da okopam,pa cu sam da kidam lastare,i na kraju najbolje sam i da oberem da bi hladnjacari bili zadovoljni.

A zasto ti onda ne ostavis malinjak i otvoris hladnjacu?

Ili radi nesto drugo, nemoj bezobraznim hladjnjacarima da dozvolis da se bogate na tvojoj muci.

Nisam hladnjacar, da li sam bezobrazan ne znam , ali znam matematiku.
 
Neko mora da razbaci djubrivo vestacko. Moras da kupis 8 prikolica stajnjaka.Ko ce da razbacuje taj izmet po malini.Dal necu mozda ja? Kako mislis da radnik nabere 60 kg na pocetku i na kraju kad ima jedna ovde jedna onde. Nemas pojma. A kad padne kisa i radnika placas a on bere 5 sati danas a jede tri puta, i normalno ubije celu dnevnicu... Ja pisem apsolutno svaki dinar koji dam na radnika i na sve sto se tice maline i ove godine sve ispod 134.7 din po kg ce biti cist minus.
 
RED STAR 4-EVER je napisao(la):
Neko mora da razbaci djubrivo vestacko. Moras da kupis 8 prikolica stajnjaka.Ko ce da razbacuje taj izmet po malini.Dal necu mozda ja?
Pa ako neces ti onda nemojte o muci i berbi na vrucini govoriti.
To onda rade neki mucenici koji nemaju malinjake vec rade kod vas gazda kojima na pamet ne pada da razbacuju stajnjak posvom malinjaku.
Rekoh vam na pocetku nemojte meni o tim frazama.
I sake godine po 8 prikolica?
Nece biti.
Ali hajmo i to.
8 prikolica po 1000 dinara = 8000 dinara
Prevoz i razvlacenje po malinjaku jos 8000.


Kako mislis da radnik nabere 60 kg na pocetku i na kraju kad ima jedna ovde jedna onde. Nemas pojma. A kad padne kisa i radnika placas a on bere 5 sati danas a jede tri puta, i normalno ubije celu dnevnicu... Ja pisem apsolutno svaki dinar koji dam na radnika i na sve sto se tice maline i ove godine sve ispod 134.7 din po kg ce biti cist minus.

Tako sto u punoj zrelosti mora da nebere vise ako je malinjak sredjen.
I koliko ga platis kad pada kisa?
Koliko je smestaj radnika? Gde spavaju? U hotelu?
 
Pa boze o tome i pricamo.Da je to MAFIJA. Da otvorim hladnjacu... Kad bi to bilo tako... Zasto drzava ne dozvoli bilo kom stranom kupcu da dodje,kupi kolko hoce malina i ode. To je trzisno formiranje cene. A ne ovaj monopolizam koji je sada na snazi.Licno sam cuo iz usta hladnjacara vise puta price tipa " Sta oce ti seljaci" . Ne mogu da se pomira sa cinjenicom da se proizvodnjom malina vise ne bave babe i dede koji sami sve rade i svoj rad ne racunaju u cenu.Zasto je u srbiji rekorder u malinarstvu sa 4,5 hektara. Zasto nije sa 200 hektara.Pa zato sto bi propao kao muda kroz prsle gace.Angazovani radnici u obradi malina su neobuceni i uglavnom se prvi put susrecu sa tim poslom... Ima tu jos stosta da se kaze ali umoran sam od ove price...
 
Ae ovako, 1. djubrivo bacam 3 puta godisnje. 2. Mene jedan radnik kosta 18e dnevno!!! Ja njemu moram da obezbedim da jede i da nesto popije nece valjda da pase travu!!! 3. znaci radnici ociste stare maline, vezu obadve zice novih i naravno izgabe stare i ograbe ceo malinjak!!! A sto se tice ukucana nas je dvoje u kuci tj keva i ja tako da ona sprema ruckove a ja sam zaduzen za transport. A za berbu ide 26 dnevnica, uvek su obrane maline prosek ne racunam, od polovine ka kraju berbe otpustam povemeno radnike. A da kopanje... po ovoj tvojoj konstataciji reklo bi se da nikada nisi uzeo budak i motiku u ruke a kamo li usao u malinjak... I ako si ovde dosao da uopste neces uspeti. Znam koliki su mi rashodi i kolika zarada i zasto bi se tebi pravdao... Da ti neces nesto da izmenis i nije mi jasno kakvu pravdu ti isterujes?!?!?!?!?!?!
 
Mene je podizanje 1.2 h malinjaka na mom zemljistu do roda kostalo 32.165 eura sa sistemom za navodnjavanje i protivgradnom mrezom.Porebna mi je cena od 1.6 eura narednih 4 godine da bi izvukla svoje pare i da bih nesto zaradila.Rashodi su mnogo veci nego sto sam mislila.
Post je spojen: [time]1276900129[/time]
_________________________________________________
Troskovi su ogromni. Malinarstvo je za babu i dedu da posade 20 ari,mole se bogu za vreme i zarade za brasno i zejtin... Skupa je to igracka . Svi veliki proizvodjaci su propali.Da izvucem svoje pare i sto dalje od ovog jada.. Ne foliram,majke mi
 
Zasto drzava ne dozvoli bilo kom stranom kupcu da dodje,kupi kolko hoce malina i ode

Zato sto bi onda morala i bilo kom stranom proizvodjacu mleka recimo da dozvoli da dodje ovde proda svoje mleko i ode a onda bi cena mleka jos pala.
Malo je komplikovanije to nego sto se to vama cini.
Ili vi mislite da samo malina treba da postoji i samo o vama da se misli a kad nije onako kako vama pase vi blokirate puteve.
Da se razumemo, meni ni iz dzepa ni u dzep damalina bude i 10 evra, ali ove budalastine o tome da se ne isplati ispod 2 evra za kg bas ne mogu da ocutim.
Pa predjite na sljivu, ona je 10 dinara, mozda vam se to bolje isplati.

Preganjajte se vi sa tim vasim hladnjacarima kolko hocete ali nemojte druge smatrati budalama a samo vas koji sebe zovete nekim malinarima ( a imate po nekoliko ari ili najvise nekoliko destetina ari pod malinom) smatrati za izabrane.

Ne postoji proizvod koji na 10 20 30 ari moze da donese profit od koga ce ziveti porodica godinu dana.
To ne uspevaju ni oni koji su angazovali mnogo veci kapital u proizvodnji od vas koji ste angazovali po parce zemlje cija je vrednost zanemarljiva i nista visea. Mehanizacija vam je najcesce frezica od par stotina evra a hteli biste da zivite tako da vam na pamet ne pada "da razbacujete izmet"
 
lanjskisneg je napisao(la):
Zasto drzava ne dozvoli bilo kom stranom kupcu da dodje,kupi kolko hoce malina i ode

Zato sto bi onda morala i bilo kom stranom proizvodjacu mleka recimo da dozvoli da dodje ovde proda svoje mleko i ode a onda bi cena mleka jos pala.
Malo je komplikovanije to nego sto se to vama cini.
Ili vi mislite da samo malina treba da postoji i samo o vama da se misli a kad nije onako kako vama pase vi blokirate puteve.
Da se razumemo, meni ni iz dzepa ni u dzep damalina bude i 10 evra, ali ove budalastine o tome da se ne isplati ispod 2 evra za kg bas ne mogu da ocutim.
Pa predjite na sljivu, ona je 10 dinara, mozda vam se to bolje isplati.

Preganjajte se vi sa tim vasim hladnjacarima kolko hocete ali nemojte druge smatrati budalama a samo vas koji sebe zovete nekim malinarima ( a imate po nekoliko ari ili najvise nekoliko destetina ari pod malinom) smatrati za izabrane.

Ne postoji proizvod koji na 10 20 30 ari moze da donese profit od koga ce ziveti porodica godinu dana.
To ne uspevaju ni oni koji su angazovali mnogo veci kapital u proizvodnji od vas koji ste angazovali po parce zemlje cija je vrednost zanemarljiva i nista visea. Mehanizacija vam je najcesce frezica od par stotina evra a hteli biste da zivite tako da vam na pamet ne pada "da razbacujete izmet"
Kad sve tako lepo znas reci meni koja imam savrsen malinjak po svim standardima,koja sam dobila i priznanje od Poljskog udruzenja Polana kako da izvucem ulozene pare? Ni u jednoj stavci u lancu proizvodnje nije bilo improvizacije.Hteo ti da priznas ili ne TROSKOVI su OGROMNI i jednostavno ne postoji idealna povrsina za profit...
 
Ma ljudi pustite ga.... Daj boze da je nekad video malinu sem na tv-u. Ocigledno je da je ovde dosao da nas provocira. Nijedan njegov post nema veze sa mozgom sve same gluposti tako da ja necu da ucestujem u raspravi sa njim. Mi malinjari znamo koliki su nam rashodi i prihodi, a sad ce on pametnjakovic da nas ubedi kako mi nismo upravu i da ne znamo matematiku!!! Ma ajde.....
 
Jasmina,
U malinarstvu kao i u svakoj drugoj proizvodnji postoje rizici i losi potezi i mozda je i taj tvoj sa podizanjem tako skupog malinjaka los potez.
Ne moze se ocekivati da se svoji losi poslovni potezi ispeglaju nerealnom cenom.
Cena od dva evra nije realna i ako je tebi jedino ta cena odgovarajuca negde si pogresila u investiciji. A ako si pogresila svoju gresku nazalost moras platiti sama.
Ne znam koliko je kostala protivgradna zastita, koliko je kostao sistem za navodnjavanje ali ako je kostao toliko da ga pokriva jedno cena od dva evra nije trebalo da se ulazi u tu investiciju.
Savrsen malinjak ne znaci i savrsen posao ako se posao radi zbog zarade.
Ako savrsena hala ne znaci sigurnu zaradu, ako savrsen kafic ne znaci siguran posao, ako savrsen sljivik ne znaci dobru zaradu zasto bi savrsen malinjak bio izuzetak?
Posao sa malinom je kao i svaki drugi, vestina se sastoji u tome da se uz najmanje moguce ulaganje ostvari najveca moguca dobit ali samo do nivoa kad redukcija ulaganja pocinje negativno da utice na dobit. Kod tebe se mozda dogodilo da si "preinvestirala" sto je popularan a meni ruzan izraz.
 
Eto,na kraju si se izrekao.Cena od dva eura je nerealna.Kako ti to znas? Jel izvozis maline?Kako znas...Provaljen si. A ti admine skloni ga odavde da ne bi se mi malinari pokupili i otisli na drugo mesto da se dopisujemo... Izvozna cena malina je koliko? XAXAXAXA. 3 eura? 8 eura? 1 euro? Po kolko je ti izvozis? Mozda se izvozi po 13 eura? Vidi se iz aviona da imas itekakve veze sa smradovima zvanim hladnjacarima.Evo ovako.Ako imas sa njima veze zelim ti sve najgore u zivotu i tebi i tvojoj porodici zato sto si prevarant koji nas je folirao i zamajavao.... XAXAXA JADNI COVECE... Gubi se sa nase stranice idiote jedan...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh