Lucerka

Pre par godina sam sejao ovako u prolece i posle setve pade malo kisica i lucerka je klijala,ali ga posle jako zasusi i nije bilo kise mesec dana.Sklop mi je bio upola proredjen.Svakodnevno sam posmatrao desavanja na luceristu u nadi da ce nesto i biti ali jako slabo a sejao sam tada 3 hektara sad 2 sam posejao i vidi opet nesto isto mi se cini da ce biti.
 
Situacija je sledeća. Posejana lucerka između dve Gospojine, oko nedelju dana pre prve jesenje kiše. Predusev slačica. Malo je dublje posejano. pogrešio sam što nisam terao valjak i pre i posle setve već samo posle. iako je posejana u septembru i zakačila jednu dobru kišu, počela je mestimično da niče tek sredinom novembra. Sada se poznaju redovi, u većini je visoka oko 10cm ali još uvek ima biljki koje su tek sada u fazi nicanja, a buvač i širokolisni korovi(pretežno samonikla slačica) divljaju. Protiv buvača sam većeras oprskao Fastakom, ali šta sa korovima? :sta:

Da li da se usudim da prskam nekim Pulsarom ili Basagranom, da čekam jedno nedelj' dana da sva lucerka nikne? Šta se u opšte podrazumeva pod prvom troliskom?
Ili da možda visoko pokosim i pustim prirodu da uradi svoje?
 
Od samonikle slacice prsci basagranom , pulsar je skuplji a isto ce uraditi (kad dodje na visinu od 15-tak cm).
Lucerka kad nice prvo izlaze one dve liscice , pa prva prava liska koja se formira posle njih je troliska.
Kositi je nemoj , mnogo je mlada nije jos formirala cvor bokorenja , time ces joj znatno umanjiti vek trajanja.Mladu luc. treba sacekati da sto vise procveta pa je onda kositi.
 
Jel neko od vas prskao mladu detelinu ( posejanu proletos) preparatom koji mislim da se zove Lebaycid. Mislim da mu je namenska svrha u repi. Ako jeste,koliko ga ide po 1k.j.
 
Фолијарни инсектицид са контакним, дигестивним и слабо респираторним деловањем.

АКТИВНА МАТЕРИЈА: фентион 500 г/л

ФОРМУЛАЦИЈА: концентрат за емулзију (ЕC)

КАРАКТЕРИСТИКЕ: Lebaycid ЕC 50 се усваја лишћем па дуже делује. После третирања и доспевања на земљиште, препарат задржава инсектицидне особине.

ПРИМЕНА:
Шећерна репа – за сузбијање репине пипе (Bothynoderes punctiventris). Lebaycid ЕC 50 се препоручује за прва прскања или до прва два пара правих листова али и касније за смањење допунске исхране имага репине пипе и спречавање полагања јаја нове генерације. Количина примене: 1,5 -2 л/ха
Кукуруз и други усеви – за сузбијање пипе кукуруза (Tanymecus dilaticollis) у време појаве имага, у критичним фазама развоја кукуруза (април – мај).
 
Jaoj a moja sva popadala i umrsila se mucili se sa bocnom i nismo je pokosili ,mora rotaciona da oplete nema mi druge.
 
Jedno pitanje.Nisam do sad stigao da posejem lucerku,sad se dvoumim dali da je sada sejem ili da cekam gospojine. Molim za vase misljenje.
 
kod mene i nije bas tako dobra lucerka.Dvogodisnja susa je uzela svoj deo.Mislim da je vec kasno za sejanje.Mozda i ne bude ako bude kisa ali ko bi ga znao u ovom suludom vremenu,hoce li da pada ili da greje.
 
dali je moguce lucerku ne silirati nego celu gaziti i praviti senazu?to mi danas rece jedan covek koji je radio u zadruzi nekad.
 
Moguće ali teško ponaručito kad je budeš vadio iz silotrenča mislim da će da se kvari ako nije iseckana.
 
Problem ce biti izuzimanje znam ljude koji su to radili,sa rolobalerom donosili i odmotavali,samo kad se to sve slepi rucno zaboravi da mozes izuzimati sem ako nemas jako dobre zivce i puno dobre volje,oni su to radili traktorom krokodil vilama pa je bilo svega.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh