Lucerka

Mora da se vasa zemlja jako razlikuje od moje.Pre par godina sam gazio i bilo je lose,sve je posle ispucalo,bilo je jako tvrdo i sve je islo bez veze.
 
[h=2]Setva lucerke u prolećnom roku[/h] Vreme setve: Optimalni rok setve u prolećnom roku je druga polovina marta ili prva polovina aprila. Rana setva može da strada zbog pojave poznih mrazeva, a kasna setva usled rane pojave sušnog perioda što dovodi u pitanje nicanje i razvoj useva, a samim tim i uspešno zasnivanje lucerišta.
Međuredni razmak: Kod nas se lucerka najčešće seje na međuredni razmak od 12,5 cm ili 25 cm.
Dubina setve: Optimalna dubina setve je od 0,5-3 cm zavisno od tipa zemljišta. Na srednje teškim zemljištima lucerku treba sejati na 1-2 cm, na teškim 0,5-1 cm, dok na lakim zemljištima dubinu setve treba povećati na 2-3 cm.
Količina semena za setvu: Pod uslovom da raspolažemo kvalitetnim semenom lucerke dovoljno je 15 kg ha[SUP]-1[/SUP] semena. Izbor sorte i poznavanje njenih karakteristika važan je uslov postizanja visokih i stabilnih prinosa kvalitetne kabaste stočne hrane. Prednost treba dati domaćim sortama, jer su prilagođene našim ekološkim uslovima
Valjanje: Neposredno po setvi treba primeniti valjanje površine s lakim valjcima, radi ravnomernijeg i ujednačenijeg nicanja. Treba naglasiti da se na teškim zemljištima ne preporučuje valjanje nakon setve zbog opasnosti od obrazovanja pokorice.


U sustini dokle god ima vlage moze da se seje.........
 
Sve je tacno ali mi nekako zivimo u nenormalnom vremenu pa covek ne moze da pogodi dal da seje rano ili kasno jer su ove godine sve poremecene.
 
Ja danas radio spremacem i oprskao herbicidom, na kraju lose uradjena njiva, bilo je mnogo vlazno i ugazio sam do jaja, ali nisam mogao vise da cekam, a kazu da za detelinu i ne treba debeo setveni sloj!
 
Ja sam danas tanjitao neke parcele i bilo je kaljavo. Nisam smeo da udjem traktorom u ovu njivu gde sam planirao da sejem lucerku. Ako ne padne kisa danas, sutra vec u nedelju ce moci da se poseje.
 
Poslednja izmena:
Ja sutra da pripremim,poprskam i za petnaest dana da sejem. Po meni ako ima vlage u toku leta,moze se sejati kad god za to ima volje vec od 20-og marta. Sejao sam je prosle godine,deo je opstao,a deo nije,sad cemo videti kako ce biti ove godine sa lucerkom.
 
Sa kojim se prska kad bude te visine 12 do 15 cm tj kad nikne, a sa kojim sredstvim kad je lucerka starija 3 4 godine.
Ja sam prskao pre neki dan sa bentamarkom(agromarket) u kolicini od 3l/ha-to je za staru,a za mladu isto to samo u manjoj kolicini
@Mali Misa
Cime si ti prskao kad cekas 15 dana? Ja danas spremio i poprskao trefusavom(agrosava) sejacu najkasnije deseti dan
 
Fiat lucerku možeš prskati pulsarom kako staru tako i maladu stim da se lucerka mlada prska kada ima 3-5 troliski razvijenih a možeš i sa bentamarkom(aktivna materija bentazor i svi ostali preparati na bazi bentazora) kao što kaže kolega branković ili pivotom ako ga ima negde.
 
Pivota mozda nadje u RS ,kod nas ga nema jer je prosle godine povucen.
@IMT-550
Ima dvojica ljudi sto su prosle godine zasnivali i kazu da su po preporuci prodavca iz apoteke prskali posejanu luc. sa Acetohlorom 1.5l/ha.
Ja licno nisam to probao ,mada mozda nebi bilo lose probati na jednom cosku njive.
 
I sta je bilo,jel im uspelo? Ne bih ja to smeo,osim,sto kazes,jedan cosak od nekoliko kvadrata.Da sam za ovo cuo juce,bas bih ostavio jedan deo,pa poprskao kad budem prskao kukuruz
 
Pa sad , lucerka je nikla i bila je bez korova sto znaci uspelo je.
Samo ja za upotrebu acetohlora u luc. nisam cuo do sad od njih.Moracu to da proverim u apoteci gde kazu da su dobili savet.
I prskali su odmah posle setve , pre nicanja.
 
Ljudi,seje li mneko lucerku IMT sejalicom.Ako moze neko da mi pomogne kako da se ovo cudo od sejalice nasteluje,ceo dan se mucim i kako god da je nastelujem ona baca 5 puta vise semena nego sto pise u tabeli.I grahoricu sam danas sejao i opet baca jako vise nego sto pise.
 
ja sam ovih dana posejao skoro 2ha sa normom 1kg na 3 ara, imt 23 reda.ručice na br.1 i sa strane ispod poklopca zupčanik na najveći krug i to je to
 
Nazad
Vrh