Lucerka

Mislim da nece, nije bilo mnogo kise a i nece je biti u narednom preodu, al ajd ce vidimo na kraju sta ce biti.
 
Da, smem, i krave i telad i junad.

Moj komšiluk smatra da problem može biti samo prva prolećna lucerka. Navodno posle prve kose mogu da pasu.

Moje iskustvo kaže: ni tada nema problema pod uslovom da životinje nisu izgladnele. A ako se desi da su baš gladne, onda samo povedem računa da ih pustim kad spadne rosa.

Livada koja mi je u pastiru površine oko 2ha ima deo od 70-80 ari koji je čista lucerka i crvena detelina i na izvolte im je tokom cele godine.

Same biraju kada i koliko će pasti detelinu, kada onaj deo sa pitomim uskolisnim (ljuljevi i ježevice), a kada deo "divlje" trave.
 
Dok je komšija imao ovce redovno ih je puštao na pašu kod mene u lucerke kada su ovakve godine da ne može da se pokosi a ni da se ostavi ne pokošeno.
 
Postoje neka mišljenja da treba ostaviti ne pokošeno da bi se koren hranio za sledeću god.ili produžio vek. Dal je to tako, ako neko ima stručno saznanje neka kaže. Inače naša detelina šesta po redu je visine tridesetak cm. U proleće obavezno drljanje radi ravnanja.
 
Postoje neka mišljenja da treba ostaviti ne pokošeno da bi se koren hranio za sledeću god.ili produžio vek. Dal je to tako, ako neko ima stručno saznanje neka kaže. Inače naša detelina šesta po redu je visine tridesetak cm. U proleće obavezno drljanje radi ravnanja.
Ja kako Sam negde citao lucerku netreba kositi minimum 40 Dana pre prvog mraza.Ja tako radim i pokazalo mi se odlicno,prvo kosenje sledece godine je jako masivno a lucerka dugotrajnija par godina.Jednu Sam imao can 11 godina


Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Mi smo pokosili 6u,sutra bi je trebali pokupiti u rinfuzi i tako odmah dajemo govedima,nije bilo Bog zna sta,ali nije se moglo ostaviti nepokoseno.
 
Donesena i 6ta kosnja...3kj i 55 bala...ali svinjskih sto bi zoran rekao...da sam trebo da ih dizem na treci red u prikolicu ne bih mogao...toliko za ovu nesretnu godinu...
 
Sta raditi sa mladom lucerkom prvi otkos bilo koliko toliko, drugi nije izrasla vise od 15 cm zbog suse i tako je ostavljena. Da li pokositi ili ostaviti ovako ??
 
Ја овде читам људи косе по 5 или 6 откоса ми ако уграбимо 3 плус отава ми смо на коњу, луцерке трају по 4,5,6 година а код нас се после друге године оре... која је цена луцерке код вас кад се даје да се коси?

послато са gt-i9506 уз помоћ тапатока
 
Nazad
Vrh