Lucerka

Davimo miki mause
754a104a4700c6bd8b3452cdb61976fb.jpg


Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Jesenas zasnovanu lucerku sam vec jedno barem pet puta prosao jer je pored bio postrni proso i leglo voluharica . Koristim mamkove koje pravi kolega koji ima ddd firmu, znaci psenica umesana u neki plavi otrov . Koja je aktivna materija ne znam .

Pantelija odavde i ti begas glavom bez obzira a ne misevi . :)
 
Drugar ima problem u lucerki, naime pre odprilike 2 meseca je posejao, a ima problem sa gorušicom, gorušica je visine 10 cm a lucerka 2 do 3 cm. Da li sme sa nečim da prska tu gorušicu?
 
Izorana posle 10 godina ako ne i vise.Suvo ,nabijeno u pm.
bc9319cca1cad2d5adebe03d2a8ff234.jpg


Послато са LG-K420 уз помоћ Тапатока
 
Da u lucerkama ih ima moree. Ja krenuo sa onim sto mi ostalo od psenica,obisao 1 krug potrosio 4 kile i batalio.
 
Posto nisam pronasao temu o trojci, tj crvenoj detelini da pitam ovde. Imam u planu da ledine na kojima je livadska trava vec dugo godina prosejem sa crvenom detelinom. Posto nisu moje parcele nemam racun a ni sigurnost da razoravam, obilno djubrim i sejem odlucio sam da samo podrljam u prolece, kupim seme i prosejem i povaljam ako nadjem valjak pa sto s primi primi, jel radio neko nesto slicno?
 
Radim ja tako Alene,imam neke livade koje nikad ne ne orem,moze drljaca a jos bolje ako imas setvospremac il imas od koga pozajmiti,ako ne stavi na drljacu neki teret od 40-50kg i prodji par puta da se stvori setveni sloj i onda posej ispasce to dobro .Malo ti je mozda skuplje al mozes ubaciti i seme zutog zvezdana pa posejati sve zajedno nici ce siguno 70-80% semena.Gledaj samo kad budes pripremao za setvu da se zemlja fino mrvi,da ne ostaju brazde jer hoce tako da zasusi na suncu pa bude dosta losije nicanje.Tako mozes bez problema na svake 3 god kad se trogotka proredi posejes opet ne smeta joj nista nici ce uvek.
 
Ne znam koliko semena bih uzeo, vidim na oglasima ga ima od 250din pa do 400din/kg. Setvospremac ovde nema niko, prosao bih drljacom par puta, ima dosta mahovine i lose trave, pa racunam da je ovo najjeftiniji nacin da dobijem bolji kvalitet, a drugi otkos bih pustio kravama da pasu. Da li ti valjas ili samo posejes? Jer ja to ne bih sejao traktorskom sejalicom vec neka koja se nosi u ruci, okrece se rucica i ona razbacuje, kao mini ciklon..
 
Ove livade koje predjem samo setvospremacem ne valjam jer bude tu dosta trave ostale od jeseni pa kad se izmesa sa zemljom valjak nema neki efekat,dok recimo lucerku kad sejem u orano pa pripremljeno, valjam obavezno radi boljeg nicanja.Mozes preci i valjkom nece skoditi sigurno,a ove livade i ja sejem isto rucno s tom rucnom sejalicom i nemam neke zamerke ispadne to dobro,jer mi je muka uci sa traktorskom sejalicom jer su to uglavnom sitnije parcele i nepristupacne po 15-20-30 ari i nepravilnog oblika pa ih bas iz tog razloga i ne orem.Ja sejem oko 25kg semena po Ha dakle ide ista kolicina kao i semena lucerke.Zutog zvezdana ide manje ako bi kombinovao semena dovoljno ti je 15kg trogotke i 10kg smilja(zuti zvezdan)to je tvoj izbor.Za seme bi najbolje bilo da uzmes od nekog po preporuci jer se po pijacama svasta prodaje uvaljuju cak i onu sitnu trojku za parkove a i ako je staro seme vise od 3god bude lose nicanje.
 
Znaci najbolje da prodrljam par puta i onda nasejem, za valjak ne znam, ako skarabudzim nesto, valjacu, ovde valjak nema niko koliko ja znam. A za seme bih najradije da se javi neko sa foruma ako ima ili zna gde ima po nekoj normalnoj ceni, pa ne mora ni da je selektirano, ipak ce biti to smesa sa ostalim travama.
 
Optereti malo drljacu i predji 3-4 puta posej,pa opet predji jednom drljacom preko da bi pokrio semeNetreba to sad nesto puno izmrviti dovoljno je i na svaka 2-3cm da je razrio zub zemlju jer se trojka bokori i izrasce kasnije iz svakog semena busen ako se primi.Imas vise posla al bi moga recimo i sad pod uslovom da se moze raditi proci tanjiracom par puta jer ce napraviti dublji setveni sloj,ostavis do proleca da izmrzne i onda samo jednom preko toga predjes drljacom i posejes.Kod nas retko ko ore za trogotku uglavnom sad ujesen pretanjiraju i ostave preko zime da izmrzne i u prolece poseju ispadne kao i da je orano jer trojki dubina setve ne igra ulogu.Ako se ne snadjes za seme preko foruma il privatno mozes mi se javiti na PP mogu ti dati tel od coveka iz Kragujevca od kog ja kupujem redovno provereno seme.mozda bi hteo da ti posalje brzom postom.
 
Nazad
Vrh