Lucerka

Jel ti ono produzavan auspuh na fergi
To je original auspuh za ferguson sa kabinom.

- - - - - - - - - -

Valjanje pre setve je odlican posao zbog jednake dubine setve. Zemlja nesme da je puno rastresita. Ocit je primer kod kolege Dragana narocito na prvoj slici gde nije nikako valjano pa zemlja rovita, marker ide 10cm u dubinu traktorski tockovi takodje toliko upadaju. Na koju dubinu ce seme biti polozeno u sledecem prohodu?
 
Opruge na ulagacima koje ne idu u tragove tocka otpustene do kraja, toplin malo skracen i seme ide pri vrhu. Na toj parceli jeste malo rovitije zato sto je taniraca morala u 2 prohoda da unese stajnjak.
 
Kako zaustavite tanjiraste ulagace da ne idu duboko, na gami i imt kad oni i kad su naj manje nspanovani idu duboko za sutno zrno ?
 
Imt sejalica malo više od 12 kg,a pre kad je bila neka plava nemačka 10 kg po jutru i da te bog vidi.



Sa Kvernerland sejalicom onom okruglom mogu da posejem i 5kg po jutru a možda i manje .Sejem od 7 do 9 kg po jutru sebi,a kada sem drugum a mada su to većinom bašte pojacan na 10 - 12 kg ili ukoliko neko hoće drugacije
 
Samo dobra priprema zemljišta i onda može sa 8-10kg po kj semena a ako je mekano pa upada onda je to rizično pošto ode seme i dublje i nešto nikne a nešto ne.
 
Otislo mi je 15 kg po jutru sijano sa am d7 . Par puta drljano i valjano pre setve i seme je otislo cent dva , skolski, iza brana lancara . Videt cu gustinu nakon ovih kisa jedino sto je seme staro 2 ili 3 godine mada sto sam video do sada lepo nice
 
Mi smo prolecnu lucerku uvek sejali zajedno sa zobi.Prvo posejemo zob oko 40-50% semena manje od redovnog koliko se zob seje po kj i onda ponovimo setvu lucerke i povaljamo glatkim valjkom.Prva kosa bude lepo prosarana zob i lucerka i u drugoj bude isto malo zobi tako da ima vise mase nego sama lucerka,a prednost takve setve ono sto su nama rekli je da sama koren zobi drzi koren od lucerke da se ne cupa pri masinskom kosenju jer kod nas je uvek bilo da se mlada lucerka kozi rucno prve godine da bi duze trajala.
 
I ja sa zobi redovno u prolecnoj setvi...drugar moj je probso da u jesen poseje nesto redji sklop psenice i ondsk u prolece po toj psenici poseje detelinu,posle zetve je detelina krenula sasvim pristojno da raste i sad je to luceriste u trecoj godini u punoj kondiciji...semena lucerke je otislo oko 5kg po kj,sejano sa pneumatskom sejalicom za zito...
Kad smo kod kolicine semena,i ja koristim od 12 do 15kg po kj semena,osim kad sam sejao sa horsch ovom multipraktik sejalicom,za nju ne treba pola od kolicine koju sam koristio ranije,kod nje je ulaganje semena perfektno,sama sebi pripremi i povalja,izuzetno je precizna...i to luceriste,nije sto je moje,je najlepse koje sam video...pored dve sejalice u dvoristu nije mi bilo zao da platim uslugu,i to duplo,40e za kj...

- - - - - - - - - -

Da dodam jos,posle setve lucerke u prolece prodjem sa ciklonom za djubre i razbacam zob i to ne vise od 15 kg po kj,to je sasvim dovoljno,prva kosnja bude do 350 bala po kj..
 
Mi smo prolecnu lucerku uvek sejali zajedno sa zobi.Prvo posejemo zob oko 40-50% semena manje od redovnog koliko se zob seje po kj i onda ponovimo setvu lucerke i povaljamo glatkim valjkom.Prva kosa bude lepo prosarana zob i lucerka i u drugoj bude isto malo zobi tako da ima vise mase nego sama lucerka,a prednost takve setve ono sto su nama rekli je da sama koren zobi drzi koren od lucerke da se ne cupa pri masinskom kosenju jer kod nas je uvek bilo da se mlada lucerka kozi rucno prve godine da bi duze trajala.
Da li zob suzbija korov
 
Korov se uspešno rešava hemijom.Šta se desi ako se okiša kao što ume tokom prvog otkosa a ima zobi?
Nismo nikada imali problema kad okisa posto se zob seje redje stabljika bude cvrsca i dodje kao dobra potpora za mladu lucerku sad ne znam kakav moze problem jos biti?

- - - - - - - - - -

Ako je tako onda je bolje nego hemija a i masa se dobija.
Tako je posto prva proletnja lucerka uvek bude tanka na ovaj nacin se dobije jako lepo i kvalitetno seno i ima mase bas,bas!
 
Nazad
Vrh