Lucerka

Ja sam odustao od jesenje setve, mislim da bi to bila iluzija.

Ovde je suša od prošlog avgusta, puno puno dobre kiše treba pa da se zemljišna vlaga oporavi. Prošle zime ni u jednom kanalu nisje bilo vode za skvasiti cipele, a ne šta drugo.

A sejati u suvo sa neizvesnim rasporedom padavina je čisto bacanje para.
 
Rizicno je da drzim stoku i neprobam da im obezbedim hranu,ako uspe bice prvi otkos dobar a ako neuspe sejacemo u prolece pa ako bude suvo necemo kositi nista cele godine od te prolecne,ipak je ovo manji rizik po meni.....

Povaljano......
926edecd5342e23c79302766e5077845.jpg


Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока
 
Ratkić bratski ne prigovaram, dobro je kad se ima rezerve pa se može rizikovati.

Ja sam se finansijski već ispucao od prošle jeseni. Posejao lucerku na 5 kj i krajem aprila je tanjirao, presejao sudanku majku. 5 kj kukuruza dkc za 10 prikolica od max 4 tone silaže, a od tih 5kj na 3 bio ozimi grašak kog su pojele srne jer nigde ništa drugo u okolini nije bilo zeleno, nije se hteo omladiti pa sam pokosio šta je bilo i zeleno dao govedima.

5 kj livade dobilo 150kg/ha NPK krajem januara, plus dobro dobro drljanje u jesen, a dalo 6 velikih (oko 400kg) bala sena.

Jedina svetla tačka ove godine stara lucerka, a i nju sam sveo na 4 košenja. Kad je bila blizu treće kose pade neka kišica i ja je folijarno puknem sa 8kg ureae na 440l vode to je opravi pa produži vegetaciju, a bila se spremila da cveta.

Zato i kažem, ove jeseni nemam za probe.
 
Ja posijo u orano nakon jecma dok je bilo vlage . Drljao u par navrata i pred setvu povaljao . Juce gledao nice al bi trebalo kise jer ako je ne bude ode mast . Vidim seju repicu u sad duboko orano sto je prilicno hrabro po meni ...
 
Poslednja izmena:
O kruševačkim crvenim detelinama, a i uskolisnim travama, ja imam samo reči hvale. Naročito za crvenu detelinu.

Mi u kući se šalimo "jače od korova".

Sejao sam livadu za pašnjak, smešu trava i detelina, druge godine je prednjačila, a treće je sve osvojila. I nastavlja da se širi po komšiliku.

Imao sam dva jutra čiste, trajala je punih pet sezona. Deo po deo nisam kosio treći put nego ostavljao da precveta i s jeseni to podrljam da otresem seme, s proleća guši kosu kolko to buja.

Prežaliti ne mogu što preorah ta dva jutra prošle jeseni.
 
Ja planiram sledece god da zatvaram bikove i hocu 2,5 kj da posejem detelinu ali cu na prolece posejati,imam bunar na toj njivi pa cu posle svakog kosenja da zalivam tifonom,koliko da iznesem stajnjaka na tu njivu? I dali je potreban vestak?
Ja sam planirao 7 prikolica (od 8T) da bacim tamo...
 
Baća koliko god stajnjaka da izneseš ne možeš preterati.Veštak možeš a i ne moraš ako je parcela u nekoj pristojnoj kondiciji.
 
Parcela nije u pristojnom stanju kupio sam je prosle godine,imam 60 prikolica na gomili pa sad kad padne kisa izneti i zaorati...
 
Treba pridodati i 3*15, 3*16, zalivaćeš je, a i neki azot da je pogura...

Pokaješ se ako ne dodaš.

Mada, najbolje, zaori šta imaš stajnjaka i nešto UREA pa odradi korektnu analizu u februaru
 
Posejano u petak 7,5ha K-28 lepo ce joj leci ova kisa.

Ovde je zatanjiran kokosiji stajnjak, tanjirano jednom pre i 2x nakon razbacivanja stajnjaka.
DSC_0991.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0992.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0994.jpg
[/URL][/IMG]

Ovo je 2x tanjirano kukuruziste.
DSC_0996.jpg
[/URL][/IMG]

Zadnja parcela za taj dan i komsijska rabota od preko puta.
DSC_0997.jpg
[/URL][/IMG]

Na ovih 2,5ha je zaoran stajnjak i jako suvo dole, nisam uspeo da je dovoljno usitnim pa je ostalo da se poseje posle kise.
DSC_0995.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
I mi danas uspeli posejati.obrali kukuruz i rasturili stajnjak,uzorali,dva puta presli spremacem,valjak pre i posle setve.Btacili smo 33 kg semena na 2kj.tako sejalica zahteva,a sorta je neka krusevacka,mislim da je k28.Nek joj je sa srecom.
 
Nazad
Vrh