LTZ

A kod nas se spustanje prikolice resava sa 2-3 debla hrasta sve sa granama koja se kace za prikolicu. Kocnice su suvisne.
 
Jesi li imao cescih problema sa lamelom i reduktorom kod njega?

Moj T40 je '80-to godište i do sada sam imao problem samo sa menjačem. Crkavali mi lageri na gornjem snopu. E da, razdvajao sam ga jednom zbog korpe. Pukao mi jedan šraf na pipku. Onaj veliki što se šteluje korpa na njemu a ima ih tri. Nisam ga zamenio, zavario sam ga pre 1000h i još uvek drži :D ukupno ima 1850h. Reduktor koristim samo za revers, tako da nema prilike da se pokvari :)
Inače na njemu sve popravljam sam. Sa potrošnjom sam prezadovoljan. U oranju mi troši oko 25l. U ekstremno teškim uslovima ne prebaci 30, a desi se da prođem i ispod 20. Najviše potroši u manevrisanju jer je trapav za okretanje i ima spor hidraulik.
 
Sto se slika tice rekao bih da se po motoru razlikuje od ostalih t40 traktora, a za menjac ne znam. Kojom brzinom ores? ne mislim na km/h.
 
Nije ono slika mog, ali je identičan. Meni u saobraćajnoj piše MTZ, a u knjigam Vladimirski Traktorni Zavod. Orem prvom brzom, a kada uslovi budu idealni idem i drugom. Video sam u uputstvu da se ne sme voziti u sporu ako je opterećen na polugama sa preko 500kg, niti se sme orati. Ili beše sme samo kratkotrajno da se tereti redukovan. Kad budu extremni uslovi umesto 20cm ja orem 18 i ne redukujem
Što se brda tiče, imao sam prilike da po kiši silazim sa punom prikolicom drva bez kočenja prikolice. Tada sam silazio u 4 sporu. Na svako proklizavanje je automatski uključivao prednju vuču i kočio ga. Tada sam video za šta je prednja vuča najkorisnija. Bez nje bih sleteo kao sankama.
 
I meni pali prednju vucu cim prokliza zadnji tocak,pri spustanju drva,vucem oko 6 ili 6.5 m drva,posto jos nisam napravio vecu prikolicu.Ali ja nemam spore brzine,samo onu 3x.Ali kod nas su zajebani uslovi,velike nizbrdice,gde je zajebano i na suvom da se spusta prikolica drva a tek sad na ovo mokro i klizavo.
 
Malo su mu zeznuli podmazivanje reduktora. Odvijao sam onu cev za podmazivanje u radu i kroz nju silazi mnogo malo ulja za reduktor. Trebali su da ga spuste niže, da malo bude zatopljen u ulju. Ne znam koliko je dobro teretiti i to 3x, pošto na tom snopu idu mali lageri. Orati tako je dosta veliko opterećenje. Mislim da mu je prva brza dovoljna za oranje. Nije mi se dešavalo da imam potrebu za nižom brzinom pri oranju iako sam orao i neku ekstremno tešku glinu za oranje. Od gline nema teže zemlje.
Za nizbrdo je sigurnije spustati se sto sporije, mada sam samo tada, po kiši koristio reduktor. Ovako ga spustam i sa šumskom prikolicom sa 8 metra drva u prvu brzu bez kočenja šumske prikolice. Najteže je izvući punu prikolicu vlažnog šljunka uz breg. Uz pojedine bregove sam viđao kako se Rakivica 65 ugasi u 3 sporu a onda mora 1 spora. Sa takvim teretom i ja koristim reduktor. U uputstvu isto piše da se ne sme koristiti peta i šesta sa reduktorom ili reversom jer su ti zupčanici dosta mali.
Ja sam zadovoljan sa svojim rusom. Sigurniji mi je za sve teške radove od Rakovice. U drva inače idem sa malenim Tomim Vinkovićem od 18 konja. Danas sam baš išao po drva sa nijim. Dobra papuča i nema brige.
 
Kod normalnih traktora reduktor sluzi da se prebaci u sporiji stepen prenosa zbog velikog opterecenja, na ovom rusu kontra sta su mu koj moj pravili reduktor kad nemas pod teretom koristi od njega, sluzi samo za ukras ili da se vozis prazan a tad mi reduktor nije ni potreban.
 
Poslednja izmena:
Kod normalnih traktora reduktor sluzi da se prebaci u sporiji stepen prenosa zbog velikog opterecenja, na ovom rusu kontra sta su mu koj moj pravili reduktor kad nemas pod teretom koristi od njega, sluzi samo za ukras ili da se vozis prazan a tad mi reduktor nije ni potreban.

Mozes da ga koristis na pr u kombinaciji sa RD ako hoces da ide sporo a RD da usitni lepo... bitno je da ne zapinuje preterano koliko sam ja ukapirao. Mi smo orali smonicu crnu sa rikvercom i reverzerom, to je prilicno sporo ako bas zatreba.

Nego jel se vraca kod vas rucica hidraulike iz polozaja za dizanje kad podigne poluge do kraja sama u neutralno ili sami prebacujete? Kod mene ponekad izbaci ali uglavnom mora rucno. Kad ne izbaci, procuri ulje na razvodniku po malo.
 
Da li može da se šteluje kvačilo na T-40 ili mora na pola pa nova lamela! Kvačilo odvaja skroz u dno!
Još jedno pitanje za "Rusofile": Potreban mi je graničnik (leptir,regulator) za hidrailični cilindar pozadi kojim se reguliše dubina oranja (slomio se juče)! Ako neko ima polovni ili neki kontakt!
 
Da li može da se šteluje kvačilo na T-40 ili mora na pola pa nova lamela! Kvačilo odvaja skroz u dno!
Imaš na papuči za kvačilo štelovanje, a imaš i poklopčić u kabini na zvonu menjača. Skineš poklopac i našteluješ pike. Kad lamela ode ona proklizava. Kod tebe fali samo štelovanje. Ako baš ne može da se ušteluje onda korpa ne valja, ali ne verujem da propadne na takav način.
 
Da li može da se šteluje kvačilo na T-40 ili mora na pola pa nova lamela! Kvačilo odvaja skroz u dno!
Još jedno pitanje za "Rusofile": Potreban mi je graničnik (leptir,regulator) za hidrailični cilindar pozadi kojim se reguliše dubina oranja (slomio se juče)! Ako neko ima polovni ili neki kontakt!

meni je proklizavala lamela ali hvatalo je kvacilo pri vrhu pedale. Stelovali smo one pipke (popustili matice) i sad odvaja negde na pola pedale.
 
Nazad
Vrh