Lovačka tema

16_20 to su penkala!!!!!
12 moš mast mešati
Karabin 222_7,62-8

Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
@pešut
Ima za 16kal dosta dobar izbor,ja je imam pa znam.
Sta ce ti magnumi to je za poluautomate.

Ma meni i ne treba ja gotove metkove retko kupujem. Uglavnom punim sam
Jedno vreme sam koristio krušikove semi magnum za 16 je 33 grama punjenje pa sam posle prešao na domaću radinost.
Mada mislim da je sve stvar navike na odredjeni metak. Primetio sam da oni koji lutaju i stalno menjaju proizvodjača retko pogadjaju i sa najskupljim metkovima


Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk
 
Ali trajektoriju zrna kao minobacac!I kad na PAP stavis optiku moras imati vrat kao zirafa.Puska rodjena za svadbe i ne daj Boze da je imas u kuci za sve ostalo truba!
 
223 ne pravi stetu???Pa taj kada udari srndaca u plecku sa druge strane napravi haos,da bacis pola.
On je dobar za predatore,za ono sto se ne koristi dalje,malo zrno,dobro punjenje,kada ga udari pukne kao sijalica.
@biber99
Uzmi ili 7x64 ili 30-06,imaju veliki opseg gramaze zrna,univerzalni,ima municije svuda,mani se 8x57.
Za svo oruzije ti trebaju potvrde koje je DraleTD rekao,kao i potvrda iz LU i obuka o rukovanju,i diploma o polozenom ispitu
Za olucene je nabavna dozvola 5600din a za neolucene 2500din,isto toliko posle kada kupis ili ti za registraciju.
Sta fali 8x57 i za njega imas 9gr,10,2gr i 12,7gr zrna sasvim dovoljno za naseg prosecnog lovca.Sa ovim gramazama mozes uspesno da lovis svu divljac kod nas od lisice do medveda bitna je tehnika gde ces plasirati hitac isto kao i sa 7x64 i 3006.Pogodak sa bilo kojim ovim kalibrom u plecku na srnecoj divljaci napravi ce ogromnu stetu na mesu ali ako pucas saku iza plecke po rebrima imaces pad u vatri i minimalno ostecenje na mesu i divljaci.Ne bitno je koju gramazu zrna koristis dali najlaksu ili najtezu cak sta vise najlakse gramaze uvek prave vecu stetu na meksoj divljaci.Zato 8x57 i zrno od 12,7gr i lovis sve lisicu,srne,divlju svinju ne menjas nikad gramazu zrna puska uvek upucana na tu jednu bez potrebnog preupucavanja jer nikada ne nose isto zrno od 9 i zrno od 12,7grama bio to 8x57,7x64 ili 3006.Zbog posla kojim se bavim video sam dosta lovaca koji na primer u lovu nose po dve vrste municije lakse i tezeg zrna kao kad puca lisicu ili srne lakse,a za DS teze zrno i kada ih pitam sa kojom je municijom upucan oni kazu ma nema veze to je isto i onda na primer upucaju sa tezim zrnom i kad stave lakse obavezno bude promasaja.Zato se puska upucava samo sa jednim tipom zrna,jedne gramazi i jednog proizvodjaca i to se koristi ne bitno koja se divljac lovi UNIVERZALNI kalibar ne postoji!Moja neka preporuka sa ovim godinama i ovim mojim lovackim iskustvom jedan srednjak kalibar na primer 8x57 za svu visoku divljac i jedan 223r za sitnu i srnecu divljac eventualno 243 radi sigurnosti ako lovac slabije puca ili je neiskusan.Zasto 8x57 eto bas iz tog razloga jer ih mozes dobiti za jedan rucak,a za lovca pocetnika to je isuvise velika stvar pa posle kad se steknu svi potrebni uslovi moze se kupiti i neki bolji.Ovako uzmes jednu 8-micu na poklon ili simbolicnih 50evra,a onda onih 150-200evra koje bi dao vise za 3006,7x64 ili 270 ulozis u optiku koja je najbitnija koji god kalibar da imas.
 
Kupim nov 8x57 orahovina, vojna kočnice
Izbušen sanduk za optiku, 1 obarač
Puška 90god ali konzervans u njoj ganc nova,
Očistim opalim 3_4 metka i ujutru ponnesem na svinje
Zaredom 4_5 metaka i ugreja se zatvarač i zaglavi, valjda mali luft??
Ohladi se i radi super
Odem tada u NS oruzar PEJIĆ-PEJIN
tip je napravi za 20e kaže malo lufta ima
Tad sam je zamrzio!!!!!
Nosio sam je 3_4 puta u lov, uvek sam imao neki drugi polovan karabin koji mi nije bilo žao da nosam po kabinama traktora
PAPOVKA je vrh puška, i u opšte ne moraš biti žirafa da bi je koristio!!!!!
Municije svuda ima za nju, nosiš je u kabini, svadbe, rodjenja, krštenja, samo rokaj
Npr sad da kupujem univertalan karabin za mene je to papovka, skine se tromblonski nastavak, bajonet, i čuda, uradi se lep kundak, dobra optika i vatra!!!!


Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Ali trajektoriju zrna kao minobacac!I kad na PAP stavis optiku moras imati vrat kao zirafa.Puska rodjena za svadbe i ne daj Boze da je imas u kuci za sve ostalo truba!
Ima relativno veliki pad zrna ali zaboravljas da PAP-ovka kao i m-48 imaju gajku, odnosno sinu po kojoj se pomera zadnji nisan i veruj da verno prati daljinu ako joj odredis kako treba daljinu i pomeris gajku na odredjeni broj. Dokazano u gadjanju na mirnom jezeru u nepokretnu metu na 700m a gajka na 7- ici. Dok orginalni lovacki karabini imaju fiksan zadnji nisan, upucan fabricki na 100m, pa ti nista ne vredi sto imas npr 8x57 kod koga uzred budi receno pad ili putanja ili parabola zrna je ista ako ne i losija nego kod 7,62x39, i sa njim gadjas na200 i vise metara kada je mehanicki nisan upucan na 100m, tako da mora raditi odokativna metoda sa kojom je pogodak vrlo neizvestan.
Sto se tice optike svaka lovacka optika se upuca na 100m ili na 150m ili na 200m na svakom lovackom karabinu i ona je fiksna, tako da ako je upucan na 200m a gadja se na 50-100m postoji mogucnost prebacaja a ako se gagja na 300m i vise naravno da dolazi do podbacaja. To isto vazi i za 8x57, 30-06 itd.
Posto po "lovackom zakonu" svinja se ne gadja ispod caure duzine 57mm, PAP- ovkom se ne bi trebala svinja ni gadjati, mada sa tupim odn SOFTPOINT zrnom radi posao samo tako, za svu ostalu divljac za koju je namenjen taj kalibar, i do nekih 200m puska je VRH. Mada ce ona odraditi i na vise ali za to treba i malo strelca. A daje i popravni jos 9 puta...
Bar iz mog iskustva a imam i 8x57 i 30-06.
E da, mora se uzeti u obzir i gde se loviste nalazi. Ja sam u Vojvodinu nosio kad god sam lovio sa karabinom- 8x57 ili 30-06 i imao bas lepih uspeha kao i jedan prebacaj na maloj daljini sa 30-06 i optikom, videli smo gde je zrno udarilo bila neka bara. Po sred srndaca ali 1-2cm preko. I obicno je prvi metak presudan. Ali loviti kod mene u brdsko planinskom terenu punom suma kanjona gde mozes ici godinama i cak i ne videti npr vuka poluautomat bilo kog kalbra radi vrhunski posao i nebrojeno puta posao je odradio 3- 4-5-ti metak i meni a bogami i drugima a sa obrtnocepnim zatvaracem je bas lutrija. Da napomenem imao sam i M76 vojnu snajpersku pusku u kal 8x57 poluautomat ali on je imao i vojnu optiku koja je se mogla stelovati i do 1200m ali za realne daljine u lovu 200-300m radi i PAP-ovka. O tome bih mogao pisati do nakosutra. Odoh daleko ali kao sto Vojvodini niko ne ore sa 539 i dvobraznim plugom tako ni kod mene i nema niko traktor jaci od 60ks. Sto opet ne znaci da 539 nemoze orati.
 
Poslednja izmena:
Druze jeli ti ratujes sa divljaci?Mehanicki nisan kod nas se ne koristi zato postoje vojni i lovacki nisani sta ti pucas na 700m koju divljac?Ni lisicu na toj daljini ne bi pucao,a ne nesto od plemenite divljaci.8x57 da ima takvu trajektoriju kao sto pricas ne bi ga u vojsci koristili kao snajperski metak 7.62x39 je metak kojim mozes loviti predator i srnecu divljac za sve ostalo je inferioran.Gledao sam u par lovova kako ljudi obaraju DS sa njime i u trku i kad stoje ali to nije to ja imam 223r,7.62x39,7x64 i 8x57 i imam tu famoznu papovku zato i kazem jer je imam da je za kucu i veselja.Imam i MK Brno2 ona mi sluzi za treninge i sa njome mozes oboriti i DS ako pogodis iza uveta ili ti zausku ali puska i kalibar nisu za to i nikad nece biti.Ja sam DS prvu odstrelio sa 223r pa ga zbog toga ne hvalim kako je svemoguc i kako sve pada od njega.Sto se mehanickih nisana na gajku tice to ti nista ne vredi kad namestis opticki nisan samo pogledaj koji ugao imas sa tim gajkama kada namestis na sto kazes 7-cu pa ces videti koja je to trajektorija zrna i koji je to pad odnosno koji je to ugao skoro od 45 stepeni.
 
Druze jeli ti ratujes sa divljaci?Mehanicki nisan kod nas se ne koristi zato postoje vojni i lovacki nisani sta ti pucas na 700m koju divljac?Ni lisicu na toj daljini ne bi pucao,a ne nesto od plemenite divljaci.8x57 da ima takvu trajektoriju kao sto pricas ne bi ga u vojsci koristili kao snajperski metak 7.62x39 je metak kojim mozes loviti predator i srnecu divljac za sve ostalo je inferioran.Gledao sam u par lovova kako ljudi obaraju DS sa njime i u trku i kad stoje ali to nije to ja imam 223r,7.62x39,7x64 i 8x57 i imam tu famoznu papovku zato i kazem jer je imam da je za kucu i veselja.Imam i MK Brno2 ona mi sluzi za treninge i sa njome mozes oboriti i DS ako pogodis iza uveta ili ti zausku ali puska i kalibar nisu za to i nikad nece biti.Ja sam DS prvu odstrelio sa 223r pa ga zbog toga ne hvalim kako je svemoguc i kako sve pada od njega.Sto se mehanickih nisana na gajku tice to ti nista ne vredi kad namestis opticki nisan samo pogledaj koji ugao imas sa tim gajkama kada namestis na sto kazes 7-cu pa ces videti koja je to trajektorija zrna i koji je to pad odnosno koji je to ugao skoro od 45 stepeni.
Bas iz razloga sto sam znao da neces shvatiti pomenuo sam lov u Vojvodini i kod nas. Ja sam kod Vas lovio a Ti ocigledno nisi ni prosao kroz Novu Varos ,mada ako si isao u CG morao si proci. I da, bukvakno se "vodi rat" sa divljaci. Ukucaj na net kanjon uvca itd...
Da si pazljivo citao video bi da na 700m nije rec o divljaci niti je gadjana vec o probanju puske u NEPOKRETNU METU NA MIRNOM JEZERU, a zasto na jezeru? Zato druze jer se vidi sa mesta gadjanja gde zrno udara i samim tim se vidi da li je podbacila prebacila pogodila itd. Ako ne vidimo gde je zrno zavrsilo kako mozemo ista znati o pogotku i o pusci na toj daljini?
Poenta moje price je da ta puska nije nesposobna kako si je ti opisao. I da je u sumskom odn planinskom lovu poluautomat nezamenjivo oruzje bar kod olucenih cevi.
I opet da si pazljivo procitao video bi da sam napisao da su realne daljine za gadjanja u lovu 200-300m, mada kod Vas sam odstrelio srndaca na nekih 380m sa 8x57 naravno sa optickim nisanom, i da dodam tik ispod potiljka i za malo da upropastim da ne bude u medalji... Mada i taj lov, vozimo se Ladom Nivom i kad lovocuvar vidi srndaca na pasi pogleda dvogledom i kaze onog gadjaj, sa krova Lade odmoran i dete bi verovatno pogodilo a kod mene druze, posle visecasovnog planinarenja neretko trcanja sa brda na brdo po snegu do pola metra kad ti noge budu 5cm srce lupa da iskoci i naidje ti DS e tu je pogodak veoma neizvestan, i ako ti tad prodje DS odu na npr Ivanjicku teritoriju (opstinu) i jbg...
Ovo ti pisem kao o prednosti poluautomata kao takvog, naravno ima li boljeg od broving bara u cal 30-06, ali ovde si ocrneo PAP neopravdano.
Sto se tice pada zrna u cal 8x57 i to sto ga koristi vojska, moram opet reci da nisi pazljivo citao jbg dosadan sam al kad nisi.
Vojni snajper kog sam koristio u lovu 10-ak godina m76 ima OPTICKI NISAN SA PODESAVANJEM DALJINE DO 1200M,( ima i podesavanje u preticanju ali to je za ljude-zivu silu odn vozila i nema veze sa lovom) znaci istu funkciju kao i gajka i u tom slucaju nije bina trajektorija kako ti to kazes, vec je bitno da zrno udari tamo gde je koncanica odn krst optike odnosno gajka i prednji nisan. A pod kojim ce uglom cev stajati u odnosu na tlo najmanje je vazno. Da li imas predstavu o padu zrna 8x57 odn 7,92mm. Kad kupis u prodavnici kutiju metaka sa zadnje strane kutije ima tabela bar je nekad pisalo koliko zrno pada na kojoj daljini, na ovim novim vidim nema..
Evo sad u rukama drzim jednu stariju kutiju od Prvog Partizana Uzice ali od 30-06 pa cu ti ispisati:
Model zrna 301 Soft point, masa zrna 9,7gr, pocetna brzina 910m/s
Distance 50 100 150 170 200 300 (m)
mehanicki nisan +0,5 0 -4,5 -8 -13 -44 (cm)
opticki nisan +2 +4,5 3 0 -3 -30,5 (cm)
Valjda je ova tabela jasna. Ako je karabin na mehanickom fabricki upucan na 100m a gadja se na 300m u centar mete, bez korekcije ZRNO CE UDARITI 44CM ISPOD CENTRA METE a znamo da 30-06 ima polozeniju putanju od 8x57, i za nijansu bolju od 7x64
Ovo sam ti prepisao sa fabricke kutije metaka za 30- 06, a sad zamisli 8x57 koji ima teza zrna i do 14,7 gr i brzine do 800m/s pa ti vidi kakva bi tabela bila za njega. Sto ne znaci da je vojska luda nego je davno izmisljena gajka i vojne optike...
Vidim da na novim kutijama ove tabele nema sto je velika steta jer bi mnogima bilo JASNIJE stosta oko balistike barem spoljne.
Inace moras znati da na svakoj olucenoj cevi maksimalan domet je kada je cev pod uglom od 25 stepeni u odnosu na ravnu podlogu- tlo.
Kazes gledao si kako ljudi sa PAP obaraju DS i u trku i kad stoji, pa po cemu brate onda nije to to kako kazes. Ne razumem sta je trebalo jos. Da odere?
Ako smem reci i ja sam odstrelio zbog spleta okolnosti jednog sa TT pa ne kazem da je to oruzje za to. Ali nijednom nisam rekao da je PAP-ovka svemoguca i da pada sve oko nje, i da opet da si citao pazljivo video bi da sam napisao da se sa tim kalibrom i ne lovi DS ali da i ako mu naidje nece dobro proci.
Sto se tice mehanickih nisana mogu ti reci da si u opasnoj zabludi. Ili nemas nikakvog iskustva, a kazes da to kod Vas niko ne koristi pa kako si onda brate tako siguran u nesto sto i ne koristis.
Mnogo oduzih ali kolega Drale je totalno izvrnuo moj post a i ocigledno se u balistiku bas i ne razume (a i ne mora) jer ako balistiku nekog kalibra gleda kroz to sto je koristi ili ne koristi vojska onda jbg, bez ljutnje kolega.
I sto kazu gusle: A u ruke Mandusica Vuka...
 
Poslednja izmena:
Sve je to stvar ukusa,ko sta voli i o tome ne vredi raspravljati,ja sam rekao sta je za mene ok a sta ne.
Za poluautomat si upravu,ja imam Benelia Limited Edition 300WM uparen sa Aimpointom,stvarno su za sumski lov DS a i za pogone je keva.
 
Šta je LOVAČKA PUŠKA ili KARABIN???
Puška to je ono što se drzi u kući, nekad djed kupio u gvoždjari, nosio u lov, kuglom ubijao svinje za zabijačku!!!! Pucao za dogadjaje
Obično
Ruskinja
Domaća
Monte Karlo
Retko neka druga
Cal 16_12_20 cal10 je baš baš redak
Jeftino pouzdano kvalitetno RADNO oružje, obično lošije završne obrade!!!!!
Karabin ili M24_M48_kasnije već M59_M76 i varijacije obično vojnog porekla!!!!!
Cal 7,9_7,62,3006,
Ratni plen naših predaka iz mnogih oruzanih sukoba!!!!!
Ovim puškama se lovi na našim prostorima već skoro vek!!!
Poluautomatski karabini postaju dostupni posle WW2
I Tako su neki imali obično ŠVAPSKE poluautomate!!!!!!! Tipa gever

Lovio sam 10g intenzivno, lovio sam zbog pucanja, ne mesa, više sam ispucao na strelištima!!!
Ima puška koja legne čoveku, npr meni IŽ27 NIJE LEGLA!( Iž mp-153-hatsan isto zastava 12 M80)
Iž27 novu sam kupio i prodao posle 3 meseca
Tako mi nije legao M70,M76 a M59 mi je baš legao!!
Tako i sa pištoljima i revolverima koje sam posedovao!!






Prodao sam 'levator, šaljem spiralom
 
Sve je to stvar ukusa,ko sta voli i o tome ne vredi raspravljati,ja sam rekao sta je za mene ok a sta ne.
Za poluautomat si upravu,ja imam Benelia Limited Edition 300WM uparen sa Aimpointom,stvarno su za sumski lov DS a i za pogone je keva.
Ma nije stvar u ljubavi, PAP -ovku bas i ne mozes nesto voleti, radna puska sto rece kolega Lovac Luka u traktor u sneg na mokru zemlju, odradi ono sto je do nje. E ovo sto ti imas je za voleti... Sa 300WM sam odstrelio jelena lepog, kao da ga je grom pogodio, pogodak u plecku opet na severu nase zemlje...
 
Nazad
Vrh