Lovačka tema

VOJVODINA Privremeno obustaviti lov na ptice zbog ptičjeg gripa

Capture-18.jpg


Pokrajinski zavod za zaštitu prirode uputio je Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine predlog da se, zbog pojave ptičijeg gripa, privremeno obustavi lov na ptice, a stručnjaci savetuju i da domaća živina bude odvojena od divljih ptica.
Ornitolog u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode Marko Tucakov rekao je Tanjugu da se sada nalazimo u jesenje-zimskoj sezoni lova na šest vrsta vodenih ptica, koja će trajati do 28. februara.
„Obustavom lova ptice bi bile manje uznemiravane zbog pucnjeva, čime bi smanjili razloge za njihovo pomeranje sa sadašnjih staništa na druge lokacije, a samim tim bi smanjili i mogućnost širenja pričjeg gripa“, rekao je Tucakov.
Prema njegovim rečima, prvi slučajevi ptičjeg gripa su otkriveni 29. novembra na području Koviljsko-Petrovaradinskog rita i od tog dana do danas je uginulo ukupno 15 labudova, od čega je za sedam utvrđeno da su uginuli kao posledica ptičjeg gripa.
„Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine zaraženim terenom proglasilo je područje koje obuhvata dva kruga različitih prečnika koji se nalaze na samom rubu Specijalnog rezervata prirode ‘Koviljsko – Petrovaradinski rit’, gde se sprovode određene sanitarne mere koje se tiču ulaska u samo naselje i objekte u kojima se gaji živina sa ciljem sprečavabnja kontakta divljih prica i domaće živine“, kazao je Tucakov.
Ornitolog je naveo da je posebno značajna mera uklanjanje domaće živine iz prirode, koje zajedno sa meštanima sprovode nadležne službe iz Naučnog instituta za veterinarstvo Novi Sad i područno nadležni inspektori za veterinarstvo.
Tucakov je pojasnio da se radi o zarazi čiji su vektori i prenosioci divlje životinje i da je zbog toga veza sa zaštitom prirode izuzetno bitna.
„Upravo je u toku sezona jesenje seobe divljih ptica vodenih staništa i počionje period njihovog zimovanja kada one iz jednog dinamičnog procesa jesenje seobe prelaze u jedan mirni proces migracije, a da bi se sprečilo prenošenje virusa potrebno je da obezbedimo da one natave to mirno zimovanje, da se ne pomeraju previše da ne bi bilo većih mogućnosti kontakta sa domaćom živinom“, istakao je Tucakov.
Taj soj virusa, kaže on, direktno je povezan sa domaćom živinom.
Ornitolog je rekao da je prva na udaru tog virusa domaća živina i naglasio da taj soj virusa za čoveka nije opasan, a da su najopasnije situacije kada su divlje ptice pomešane sa domaćom živinom.
„Takvu situaciju smo sada imali u Kovilju, gde je oko 70 labudova bilo bukvalno povezano sa domaćom živinom, pre svega sa guskama i to je praktično najkritičnija moguća situacija, koja treba da se izbegne. Apelujemo da gde god ima tog kontakta između domaćih i divljih ptica da se to spreči i da se domaća živina skloni iz prirode barem dok postoji ova opasnost od zaraze“, naglasio je Tucakov.
Prema njegovim rečima, na snazi je sistem pojačanog monitoringa na vodenim staništima koja su, kako je rekao, praktično glavna okupljališta životinja koje su prenosioci navedenog virusa.
Na tim vodenim staništima se okuplja veliki broj divljih ptica, među kojima i labudova kojih je u ovom trenutku između 1.500 i 2.000 na teritoriji Srbije.
Izvor: RTV

 
Worm nemaš ništa bliže predatore? Puni smo i šakala i lisica, tamanite ih da oni ne potamane ovo malo preostale plemenite divljači.
 
Pozdrav drugari lovci!

Na fotografiji se veoma slabo vidi (ako se vidi) otisak papka od svinje. Mene zanima da li je to moj voćnjak posetila divlja svinja jer postoji i jedna mala grupa pitomih koje se šetaju bez nadzora gazde.
Skoro sam oko voćaka ubacivao stajskog đubreta koje je imalo po neko zrno kukuruza. Uneo sam taj stajnjak ispod zemlje. Na nekoliko mesta je svinja (pretpostavljam) 'rila' zemlju oko voćki - verovatno je tražila ta zrnca.
Interesantna stvar je da pored svake voćke na oko metar se nalazi gomilica sasušene trave. Ta trava je bila malč oko voćaka preko leta a onda sam je u oktobru pomerio. Svaka ta gomilica trave je sklonjena i na tom mestu je zemlja izrivena. Pretpostavljam da je tu zemlja toplija i da su se nalazile gliste. Pišem toplija jer u voćnjaku nema tragova papaka tek na par mesta jer je verovatno bilo hladno a i kako se zemlja otkravljivala verovatno su i tragovi nestajali.
Pre par godina je u blizini jedan divlji vepar ubio jednog nerasta koji se šetao sa tom bez nadzora grupom svinja.

10gbshu.png
 
Worm nemaš ništa bliže predatore? Puni smo i šakala i lisica, tamanite ih da oni ne potamane ovo malo preostale plemenite divljači.

Kod nas nema sakala jos uvek. A lisice nema bas mnogo I to sto ima ne dozvoljavaju da se ide u lov sacmarom vec samo karabinom a mene to zeza jel nemam pomenuti I u planu je da se uzme jedan na prolece. Isao bih vise zbog terena drugacijeg, druzenja I upoznavanja a pravo da ti kazem I zbog divljaci jer nemamo ni svinju u nasem lovistu sem retke u prolazu
 
Imam vec par godina polozeno za LP i karabin i sad bi hteo da polozim i lovacki ispit.Jel moram prvo da se uclanim ili mogu da polazem pa da se uclanim
 
Jucerasnja akcija prihrane divljaci pred danasnji sneg!












Da se zna ko brine o divljaci i da nam je briga o istoj na prvom mesti,a ne da vecito bude kako smo mi lovci ubice i zlikovci!
 
Možda nije baš za ovu temu ali je najbliži što se tiče pitanja. Interesuje me dali je istina da sad po novom može se uzeti vazdušna puška a od dokumenata traže samo ličnu kartu ne treba nikakvih dodatnih papira kao pre.
 
Nazad
Vrh