Leska - opšta tema

A sto zaljevanje u martu, zar ne bude dovoljno vlage od zime?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Ja sam danas odradio prskanje zaštitno od monilije. Lepo se rascvetalo i mislim da će proći odlično
Inače prskao sam signum 1gram na litar vode

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
A sto zaljevanje u martu, zar ne bude dovoljno vlage od zime?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Zavisi od godine do godine,ove zime msm da je bilo vise vlage nego sto je potrebno, ali recimo da se nastavi ovako suncan period do kraja marta ja bih recimo zalivao


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Ja sam danas odradio prskanje zaštitno od monilije. Lepo se rascvetalo i mislim da će proći odlično
Inače prskao sam signum 1gram na litar vode

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
Da li mozete da kazete nesto vise o signumu,kako deluje i zasto ste ga prskali u periodu cvetanja i oprasivanja? I da li je svako prskanje u cvetanju kontraidikovano? Pozdrav

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Nisam ja nešto stručan...
Imam zasad u desetoj godini i prvih šest nisam ničim prskao i inače loše održavao.
Kad sam sagledao situaciju u zasadu bilo je strašno. Čitajući po forumima krenuo sam po nekom nenadovom programu prskanja i dosta sredio stanje. Prošle godine sav rod je bio ok,bez praznih, probušenih...
E sad prskanje leske u cvetu je borba protiv monilije koja ulazi u plod pa i u biljku kroz cvet. Dva prskanja tokom cvetanja bila bi poželjna mada ja obično stignem jednom i situacija je znatno bolja

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Nisam ja nešto stručan...
Imam zasad u desetoj godini i prvih šest nisam ničim prskao i inače loše održavao.
Kad sam sagledao situaciju u zasadu bilo je strašno. Čitajući po forumima krenuo sam po nekom nenadovom programu prskanja i dosta sredio stanje. Prošle godine sav rod je bio ok,bez praznih, probušenih...
E sad prskanje leske u cvetu je borba protiv monilije koja ulazi u plod pa i u biljku kroz cvet. Dva prskanja tokom cvetanja bila bi poželjna mada ja obično stignem jednom i situacija je znatno bolja

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
Nisam ni ja nesto strucan ,svega 2 god sam u ovome i iskreno jos istrazujem a ujedno zelim i da pomognemo novim clanovima kroz aktivnost na forumu.
Znaci zastita protiv monolije ide u cvetanju, e sad nz dal je dobro prskati mlad zasad kako bi navikli lesku na signum i borbu proriv monolije. Pozdrav

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Juce i prekljuce radio zastiti od Monilije. Chorus. U 3 njive usluga ne zna se koja je bolja leska sto se tice cveta.
 
Potaknut prethodnim postovima....
Pa hajde malo da prodiskutujemo oko godišnjih radova u jednom leskaru, pa da počnemo od februara npr

Potrebno je samo da se odradi rezidba leskara ko nije do sada to uradio.
Dalje, zaštita od monilije, može a i ne mora, nije to lešniku glavni neprijatelj.
Ko hoće da radi plavo prskanje sada, trebao je to da uradi još u oktobru-novembru mesecu. Sad su otvoreni ženski cvetovi već, gotovo je.
Ko nije izfrezovao redove tj. zasad na jesen, ne mora ni sada u februaru. Frezovanje se radi da bi se azotirala i otvorila zemlja tada, izbacile na površinu štetočine tokom zime i da ih mraz i minus unište. Treba sačekati da krene vegetacija tj korovi, da se aktivira seme, proklija i onda frezovati, ovako frezovanje u februaru samo znači prevrtanje semena koje će se aktivirati sa toplim danima. Znači čekati da krene vegetacija pa onda frezovati.

Zalivanje/navodnjavanje..... U kom kraju Srbije vam je zasad, jel to Srem, Severni Banat, Šumadija, ili Istočna-Zapadna Srbija_?
Pa nije ista potreba za vodom u krajevima koje sam naveo. Da li ste pogledali padavinske karte Srbije? Da li znate koliko padne godišnje kiše u Sremu, a koliko u Podrinju, ili severnom Banatu. Da li znate koliko je potrebno mm padavina za dobar rod lešnika godišnje? Jeli 800 mm godišnje dovoljno ili malo? Da li je zemlja ritska crnica negde u Južnom Banatu, neki podzol na 600m nadmorske visine u okolini Užica, ili neka peskuša-šljunak u Podrinju blizu Drine (gde voda protrči kroz zemlju).

Đubrenje... što više humusa i humusa i humusa, za početak, Trpajte stajnjak što više možete, povećajte procenat humusa u zemlji, veštak ko hoće nek stavlja na jesen. A i ovo sve opet zavisi od analize zemljišta, karbonatno, podzol,
April, maj-zaštita, paa…. idu insekticidi, otom potom kad dodje to vreme

PS Treba čitati stručnu literaturu oko ovih stvari....
 
Poslednja izmena:
Potaknut prethodnim postovima....
Pa hajde malo da prodiskutujemo oko godišnjih radova u jednom leskaru, pa da počnemo od februara npr

Potrebno je samo da se odradi rezidba leskara ko nije do sada to uradio.
Dalje, zaštita od monilije, može a i ne mora, nije to lešniku glavni neprijatelj.
Ko hoće da radi plavo prskanje sada, trebao je to da uradi još u oktobru-novembru mesecu. Sad su otvoreni ženski cvetovi već, gotovo je.
Ko nije izfrezovao redove tj. zasad na jesen, ne mora ni sada u februaru. Frezovanje se radi da bi se azotirala i otvorila zemlja tada, izbacile na površinu štetočine tokom zime i da ih mraz i minus unište. Treba sačekati da krene vegetacija tj korovi, da se aktivira seme, proklija i onda frezovati, ovako frezovanje u februaru samo znači prevrtanje semena koje će se aktivirati sa toplim danima. Znači čekati da krene vegetacija pa onda frezovati.

Zalivanje/navodnjavanje..... U kom kraju Srbije vam je zasad, jel to Srem, Severni Banat, Šumadija, ili Istočna-Zapadna Srbija_?
Pa nije ista potreba za vodom u krajevima koje sam naveo. Da li ste pogledali padavinske karte Srbije? Da li znate koliko padne godišnje kiše u Sremu, a koliko u Podrinju, ili severnom Banatu. Da li znate koliko je potrebno mm padavina za dobar rod lešnika godišnje? Jeli 800 mm godišnje dovoljno ili malo? Da li je zemlja ritska crnica negde u Južnom Banatu, neki podzol na 600m nadmorske visine u okolini Užica, ili neka peskuša-šljunak u Podrinju blizu Drine (gde voda protrči kroz zemlju).

Đubrenje... što više humusa i humusa i humusa, za početak, Trpajte stajnjak što više možete, povećajte procenat humusa u zemlji, veštak ko hoće nek stavlja na jesen. A i ovo sve opet zavisi od analize zemljišta, karbonatno, podzol,
April, maj-zaštita, paa…. idu insekticidi, otom potom kad dodje to vreme

PS Treba čitati stručnu literaturu oko ovih stvari....
Svaka cast, lepo objasnjeno znacice svima sto je i poenta bila i u prethodnim postovima, ali pored literature lepo je cuti i videti i iskustva drugih leskara kako bi svako mogao da unapredi svoj zasad i da ima sto bolji rod sto svima zelimo.pozdrav

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Februar rezidba, mart bakar pred početak vegetacije i krajem marta veštak azot. I to je sve kod nas, barem smo tako radili u prethodne 2 vegetacije. Protiv korova krećemo tek sredinom aprila, navodnjavanje u zavisnosti od potrebe ali svakako ne pre aprila. Protiv monilije (za sada) ne idemo. Rezidba smo na 30% plantaže trebali smo početi ranije, u januaru.
 
Ima još jedna bitna stvar vezana za temu radova u lesci. Nije isto u mladom zasadu ili biti na rodu. I druga još bitnija stvar totalno drugačiji pristup imaće neko sa hobi zasadom ili neko ko živi od toga.
 
U vezi kolicine vode potrebne za lesnik.Za lesku pise od 800mm do 1200mm na godisnjem nivou padavina.1mm jednako je 1litar na metar kvadratni,meni je to nesto mnogo ili ja nisam dobro razumeo.Ako neko moze obijasniti bio bih zahvalan.
 
Da li neko mozda zna zasto su mi sadnice dobile ovakvu boju?
9b360fbc9a8cc57ecd08e53c0bbeb1b7.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Da pokušam da odgovorim oko pitanja za navodnjavanje leske. Najefikasnije navodnjavanje je sistemom kap po kap. Voda se ne rasipa i koncentrisana je oko stabla,tj. sa jedne odnosno druge strane. Ako koristimo prihranu preko sistema , navodnjavanje se može pustiti i u martu(bar jednom nedeljno).To je više hranjenje biljke nego zalivanje. KOLIČINA VODE potrebna za zalivanje jednog stabla leske se kreće oko 20 litara nedeljno. I to je onaj prosek od 1200mm godišnje. Naravno ako je kišna godina smanjimo zalivanje .Jedna loša stvar kod sistema kap po kap je ta kad naviknemo biljku na takav vid "ishrane"to moramo stalno raditi jer se koren koncetriše u zoni hranjenja i okreće se ka površini tražeći vodu.( Savet coveka koji je radio i usavršio navodnjavanje u inostranstvu). A za experiment koliko je kpk efekasan probajte sa plasticnom flašom neka iskaplje . Na suvoj zemlji litar vode preko 20cm u dubinu blato. A tek 20 litara?
20L x 4nedelje = 80L
80L x 12meseci=960L
 
Prskano bakrom keajem novembra ali ima pupoljaka a deluje mi da je to suvo, pa sam se uplasio, da li je mogao bakar tako da im nasteti?

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
Ma ne, nordox je narandzaste boje, dugo se zadrzava na listu i stablu i bas ga tako oboji. Ali tesko da bi ostao tokom citave zime.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Ma ne, nordox je narandzaste boje, dugo se zadrzava na listu i stablu i bas ga tako oboji. Ali tesko da bi ostao tokom citave zime.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Prskano everestom , ali nz zasto se osusilo prosle cele godine je napredovao i da se bas preko zime to desilo...

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Nazad
Vrh