Leska - opšta tema

zao mi je sto je tako ispalo, ali mislim da si ti vise izuzetak, nego pravilo...ja sam covek od nauke (ne poljoprivredne, vec inzenjer) i uvek sam razmisljao i radio logikom nauke...Desi se i greska (ali ne zbog nauke, nego zbog nepravilne primene iste, zbog nedostatka prave informacije itd.) ali me nikad nije navelo da posumnjam u samu nauku... steta sto imas lose iskustvo..
a sto e tice slike, vidis da sma gore nasoa zanimljiv citat iz knjige profesora Soskica, gde on kaze da je alkalno zemljiste sasvim ok za lesku...pogotovu ako je plodno (i ima dosta organskih materija) sto je kod teb slucaj...tako da, nauka nije kontradiktorna u tvom slucaju :)
 
E sad moram da se umesam... sto se nauke tiče ( radim u jednoj instituciji) naučnici priznaju samo ono sto je utemeljeno na poznatim znanjima i ništa bez oslanjanja na prethodne radove nije relevantno.

Sto će reci da svaka inovacija mora biti zasnovana na postojećim znanjima, a mnogi će se sloziti da je to daleko od dovoljnog...

U mojoj oblasti nauke se svakodnevno pojavljuju nove stvari koje je potrebno pratiti... ali nije to sveto pismo, uvek ima novih stvari koje treba istraziti...

Nauka se pretvara u novije vreme i u Resavsku školu, kako u mnogim oblastima kao npr. ekonomija (svima poznat slučaj) pa tako i u poljoprivredi....

Oprezno, istražite sto više izvora i sto je potvrdjeno j praksi koristite, sto nije onda opreznije....

Pozz



Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
ovo zadnje sto si napiso je po meni sustina, samo je pitanje sta je "praksa", i cija praksa je merodavna? Samo moja, ili onog koga znam licno, ili je prksa ono sto grupa "naucnika" uspostavi nekim kontrolisanim istrazivanjem gde se sve i svasta prati... Ja vise volim da poslusam prasku vise ljudi koji se time bave (sto ne znaci da ne mogu da pogrese), nego praksu mog "komsije" koji je mnogo verovatnije u krivu (ali moze i da bude u pravu naravno)...
Secam se primera mog tece, koji je sljivu uvek prskao u sred cvetanja (i potamani meni i drugima pcele), zato sto je mislio da "crv" ulazi u plod kroz "otvoren cvet" tj kroz tucak i cim se plod napravi/oplodi, on vise ne moze da "udje", a ne da prska pri kraju cvetanja, kad opadnu latice, zato sto je to ustvari period kad se javlja sljivina osa... Neko mu reko i posavetovao ga da se tako prska, njemu bilo "logicno" na osnovu njegovog "znanja", i on primenjuje, bez obzira sta mu ja reko (jos je mislio da ga ja namerno lazem i hocu da mu sjebem sljive :D)..
drugi primer, covek pre neki dan pita jel OK da stavi ciglu ispod korena tresnje (kad posadi, da stavi ciglu ispod u zemlju da spreci hlorozu cini mi se ili sta bese bio problem, nebitno sad), cuo covek od komsije koji zna iz "prakse"... na zalost gomila stvari postoji takvih, kvazi znanja i svega, i covek mora da bude oprezan sta i koga pita, i treba da uvek misli svojom glavom... E sad, ima i dosta ljudi koji se jednostavno ne razumeju u hemiju na primer, njima treba napismeno reci tacno sta da urade, i nemaju oni tu sta da razmisljaju...Za takve na zalost ne postoji jendostavno resenje, ili ce da poslusaju nekog od struke (bez analize dal je u pravu ili nije, posto se ne razumeju u to) ili nece...Opet, moje misljenje je, ako uzmemo sve u obzir, da ljudi od struke vise budu u pravu, nego sto grese, i ako nista drugo, onda ih zato treba slusati (veca je verovatnoca da su u pravu nego da nisu)...Ali ako jednom ili par puta pogrese (iz kog god razoga to bilo) ne treba celu nauku i sve ostale staviti u pitanje :) eto malo filozofiranja od mene, ali mislim da nisam reko nista drasticno pogresno...
na primeru tiktaka gore, koji kaze da su ga "profesori" lose savetovali, i medju profesorima mora da ima "kukolja", ko zna sta je i zasto pogresno taj profesor radio, tu verovatno nije problem bio u samoj nauci, nego u coveku koji je implementira i interpretira..
sve u svemu, cuj i od profesora, cuj i od nas ovde, proscitaj u vise knjiga, probaj sam na kraju krajeva, pa napravi svoje misljenje...jedino tako moze da se smanji verovatnoca greske za bilo sta..
 
Poslednja izmena:
Svi mi nekog slušamo. Informacije prikupimo pa ih propustimo kroz više manje pametnu glavu i dobijemo rezultat. Koga slušati a koga poslušati?
Čime god da se čovjek bavi valja čuti mišljenje drugih ali poslušati treba onog ko ima bolje rezultate.
Imam nešto malo lješnika i malo iskustva ali kad vidim šta ljudi rade i koje prinose imaju e onda znam da može mnogo bolje. Pitanje je samo dali ja hoću i dali mi je potrebno nešto više a ne koga poslušati.
Dobro je da razgovaramo jer uvijek neko nešto zna ali kad vidim sliku zasada od kolege tikitak to ima posebnu težinu u odluci koga upitati za savjet. Čudi me da se ne napravi neko okupljanje na temu lješnika i iskoristi prilika da se vidi plantaža i popriča sa tim čovjekom.
Možda ima još uspješnih u lješniku ali slike njegove plantaže u meni uvijek izazovu radost i divljenje.
 
mislim da se nismo razumeli...ne napadam tiktak-a, cak naprotiv, samo sam pokusao da nadjem razumno/logicno objasnjenje bez teskih reci i optuzbi generalno prema ljudima od struke...otisli smo u off-topic sa ovim...
 
Poslednja izmena:
PH 8.2

47207288652_a8bb06445a_h.jpg
Nenade jel kod vas cigla ispod korjena pogurala ljesnik do stratosfere? :)

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Možda je of ali zbog odnosa samo da pojasnim da nisam ni pomislio da neko nekog napada, Moje pisanje se jednostavno odnosi na slušanje ili odbacivanje. Uspjeh bilo koga je za pohvalu i te ljude treba poslušati. Teoriju samo saslušati.
Čitam o prskanju lješnika, đubrenju, mikroelementi, prihrane i šta sve ne. Možda je to dobro, za nekog i potrebno ali šta to sve vrijedi ako on ima samo malo veći rod od mene. Jednostavno se ne isplati ali kad vidim kako to izgleda kod kolege ili komšije i koji je prinos onda bi bio glup da ne poslušam ili upitam kako to postiže.
 
Frkanom i fantomu hvala na lepim recima.
Mealy , sta da ti kazem ,zemlja mi je 4-5 klase ,ima dosta primese peska a organske materije bas i nema nesto specijalno, posebno na delovima sa vise peska. Naravno , slazem se sa frkanim ,nema ovde pomisli o napadanju ,cak sta vise lepe prepiske za promenu kako su umele da se vode.
 
U duhu konstruktivne rasprave, juce sam nasao veoma zanimljive table za mikro/makronutrijente u zavisnosti od pH vrednosti, ali iznenadio sam se da se to menja (i to prilicno) ako je zemljiste sa povecanim sadrzajem organskih materija (nisam nasao sta to znaci precizno, tj koliko tacno treba da procenata ima da bi se smatralo dobro opskrbljenim, ali kad nadjem, poslacu i to)... elem, prva tabela je klasicna, za zemljista sa prosecnim ili slabijim sadrzajem organskih materija, i nju smo vidjali svi dosad (isto izgleda ko god da je publikuje)
sThzqig.jpg


a ova slika je za opskrbljenost sa POVECANIM sadrzajem organskih materija:

lcGfLYz.jpg


ovo je zanimljivo, i kaze nam da je jedno od resenja za probleme (bilo veliki ili mali ph) i da se poveca kolko moze procenat organskih materija, i to moze u nekim manje ekstremnim slucajevima dosta da pomogne...sve u svemu, zanimljivo, svi mogu da se referisu na obe tabele i vide gde su i uporede svoja merenja analize zemljista, i vide sta im ustvari fali najvise i da se koncentrisu na to... tvoje resenje sa dodavanjem samo gvozdja je mozda uzpelo kod tebe (verovatno ostale materije imas doboljno) li kod drugih moze jos nesto da nedostaje, pa treba dodati jos nesto pored gvozdja...elem, ako nekom treba cela knjiga iz koje je ovo (ovo je prirucnik za analizu zemljista), nek mi se javi na PP i poslacu mu mailom... aj uzdravlje :)
 
Da malo skocim sa teme- uskoro ce prihrana biljaka, planirao sam ici sa yara mila complex krajem februara pa vidim da imaju vise razlicitih formulacija. Koju odabrati?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Yaramila complex 12.11.18 plus mikro elementi,
Yara mila copcare im vise formulacija,
Ja koristim complex 12.11.18 plus mikro elementi vec godinama.
 
Uskoro podizem creva za navodnjavanje sa zemlje. Posto ne mogu sada da punim creva vodom, da li neko zna na koliko bi trebalo da stavljam stubice i koju debljinu zice? Creva su fi16, redovi 80ak metara (al delicu na pola vrvt). Sadnice u redovima su na 3m, pa se mislim dal je dovoljno na 6m stubic? Hvala

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ja sam stavljao stubice na 12m. Preporuka mi je bila na 25 pa spaner i jedna sajla od 50m ali sam prepolovio tu dužinu a žicu cu da pitam proizvodjace ograda od žice za savet, mada mislim da ne treba ići na manje od 3,2.



Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
Ja sam stavljao stubiće na 4.5m. Toliki mi je i razmak između sadnica. Na krajevima sam stavio veće stubove sa zatezačima. Žica je neka klasična za zatezanje. Mislim da nije deblja od 2mm. Naleteo sam na neke suve bagremove stubove po ceni od 10din komad tako da sam ih stavljao između svake leske.
 
Uskoro podizem creva za navodnjavanje sa zemlje. Posto ne mogu sada da punim creva vodom, da li neko zna na koliko bi trebalo da stavljam stubice i koju debljinu zice? Creva su fi16, redovi 80ak metara (al delicu na pola vrvt). Sadnice u redovima su na 3m, pa se mislim dal je dovoljno na 6m stubic? Hvala

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Kako ces prepoloviti redove, crijevo kroz zemlju? Duzina redova nam je ista a isto sam rad da napravim presjek. razmak izmedju sadnica je 5m i na toliko sam i stubice planirao. Za zicu ni sam ne znam, mozda nesto oko 2,7-3 mm. Da li je prakticnije da crijevo ide pored sadnica, ili kroz sredinu zbuna, vidim da se koriste obe varijante? I na koju visinu postaviti crijeva?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Meni je glavno crevo vec ukopano kroz sredinu reda, sad samo podizem postojece laterale, pa cu verovatno i zicu iz dva puta, sa spanerima na kraju. Za debljinu zice jos ne znam...
643bf8e5285c600a62880b6607a64531.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Btw, zalivanje se radi preko bunara koji svaki dan puni cisternu od 33.000lit, prirodni pad sa vrha parcele, pumpa kontrolisana preko interneta, kao i elektroventil kojim pustamo zalivanje. Sve radjeno solo, samo materijal i oprema, ni dinar za ruke :)
602c8128149ac010997503284ec2000c.jpg
e1b44dea06af0b7d2e2a0e8594bf8d04.jpg
29b7eb5c75ac156f1edcd24a38a7679a.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh