Leska - opšta tema

Na mojoj analizi su dvije kolone, Ph u H2O je 6.71 a u KCL je 5,68. Koja je sad vrijednost relevantna?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
pa to nije alkalno onda, to je blago kiselo zemljiste ko sto i trba da bude, tu ni ne sme da bude problema sa gvozdnjem...ova vrednost u vodi mislim da je relvantna i da se uzima u obzir, a ova u KCl se radi radi merenja samo...Kako si zakjucio da imas problem sa gvozdjem i sa hlorozom usled velike alkalnosti?
 
pa to nije alkalno onda, to je blago kiselo zemljiste ko sto i trba da bude, tu ni ne sme da bude problema sa gvozdnjem...ova vrednost u vodi mislim da je relvantna i da se uzima u obzir, a ova u KCl se radi radi merenja samo...Kako si zakjucio da imas problem sa gvozdjem i sa hlorozom usled velike alkalnosti?
Nisam ni rekao da imam! :)

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Po onom grafikonu gore i kod jako kiselih zemljista (ph ispod 5.5) bice problema sa usvajanjem mikroelemenata, i to vrlo bitnih kao sto au azot i fospor. Ako je relevantan ph po KCL ja sam bas na toj donjoj granici. Ne mogu reci da sam imao primjetio neke probleme, za azotno djubrivo koristim KAN upravo da ne pojacam kiselost.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
naravno da je kod jako kiselih problem sa gomlom mikro i makro elemenata, ali pH vrednost u vodi je relevantna, tako da ti imas OK zemljiste po meni... evo ti i sajt koji malo detaljnije objasnjava sta se meri i sa cime... po ovome, pH u vodenom rastvoru je onaj koji se svuda navodi (kad se kaze da zemlja treba da ima pH 6, onda se misli na pH u vodenom rastvrou), a ovaj u KCl rastvoru je bitan da se vidi da li ima aluminijuma koji je stetan u zemljistu ako je iznad prihvatljive granice....ako je pH u KCl rastvoru iznad 5.2, onda nema problema sa aluminijumom, tako da si i po tom kriterijumu OK...lma tu jos nekih stvari koje pokazuje razlika u merenjima pH, pa procitaj sta kaze tekst...
 
A kako ti je drenirano zemljište, ako imaš problem sa podzemnim vodama i zabarenim zemljištem hoće isto da žuti list, ali u tom slučaju bi se videlo na celom stablu.Mozda daješ previše vode?

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Kiselo ispod 6,5, neutralan PH 6,5-7,2, alkalno preko 7,2 se odnosi na PH u KCL.
to vazi i kad je u vodi, mislim na opseg sta je kiselo, neitralno i alkalno...ali jesi siguran da kad se kaze moja zemlja ima pH 6, i kad se kaze hocu da je dovedem na nivo pH 6.5 na primer, da se to odnosi na KCl merenja, a ne na mernja u vodi? Uzmi u obzir da svi pH field instrument-i mere po principu rastvora u vodi, jedino u laboratoriji moze da se meri u rastvoru KCl-a...
 
vidim i ja sad, ali mi nije jasno kako se fantom_ ubacio u pricu pa sam pomislio da on ima problem, i ne znam sto je on pricao pH vrednosti njegovog leskara :) svejedno, razumeli smo se na kraju :)
 
Pa da evo moja analiza pokazuje PH oko 7,25 u KCL a oko 8,25 u H2O i piše da je na granici neutralne i slabo alkalne odnosno da je slabo alkalna.
 
Mealy, još smo mladi tek ulazimo u 3. vegetaciju do sada nismo primetili veći problem, a mikroelemente dajemo folijarno i zbog visokog krečnjaka. Ako bude trebalo radićemo kako ovde kolege savetuju.
 
za babin2-a: ne bi bilo bolje ako imas problem, onda ne bi naso resenje ako ne spomenes sta je problem...osim diskusije ovde na forumima (gde ljudi dosta znaju definitivno), jesi pitao (ili dobio uz report) u sluzbi koja vrsi merenja zemljista sta oni preporucuju kao resenje? ako se ne varam, obicno na reportu stoji koliko cega ima, i obicno daju preporuku koliko treba dodati i cega da se popravi stanje (i dal je moguce da se popravi)...
 
da dodam jos nesto...evo linka sa knjigom od profesora Soskica , za orah i lesku...naso sma zanimljive podatke za zemljiste na strani 145 pa procitajte...po njemu, leski ne da ne smeta, cak joj i odgovaraju umereno alkalna zemljista i po tome se zekljucuje da nema potrebe korigovati alkalna zemljista (osim ako nisu izrazito alkalna naravno, mnogo preko pH 8 na primer, ali to je vec zaslanjeno zemljiste na kom sve ima problem da uspeva)... evo linka za knjigu:
 
za babin2-a: ne bi bilo bolje ako imas problem, onda ne bi naso resenje ako ne spomenes sta je problem...osim diskusije ovde na forumima (gde ljudi dosta znaju definitivno), jesi pitao (ili dobio uz report) u sluzbi koja vrsi merenja zemljista sta oni preporucuju kao resenje? ako se ne varam, obicno na reportu stoji koliko cega ima, i obicno daju preporuku koliko treba dodati i cega da se popravi stanje (i dal je moguce da se popravi)...
Kod mene su bili u to vreme udarni profesori sa poljoprivrednog iz Zemuna.Placena analiza ,dolazak..........bolje da nisu.Njihova godisnja resenja bi me kostala koliko godisnji rod, bilo tu jos svega ne bih da iznosim.U svakom slucaju resenje ,nacin i doze sam nasao sam ,funkcionise vise nego odlicno a kosta isto tako vise nego prihvatljivo ,sobzirom kakav se efekat dobija.
 
PH 8.2

47207288652_a8bb06445a_h.jpg
 
Nazad
Vrh