Leska - opšta tema

Pozdrav Karlos, kakva je situacija na tržištu lešnika? Kakav je rod, kakva je cena u Turskoj, Italiji? Da li se zna otprilike šta i kako?
 
Pozdrav. Zna li neko sta je ovo na granama lesnika?
450abd4887a4789d2f20401877724242.jpg


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Alaza, jel je gumenasto kao smola ili su neke glive? Ne znam sta bi ovo moglo da bude.
Leskorezi, kako sada stoje stvari, ne bi trebalo da nam stizu jeftini lesnici iz Turske. Tamo je dobro rodio oko 700 00 tona i ocekivao se pad cena, ali je intervenisala drzava i pocela da otkupljuje lesnik po 17 lire. Ne znam koliko ce to da traje, koju kolicinu planira da otkupi. Mislim da na otkupu ide, zavisno od kvaliteta od oko 2,1 eura do 2,8 eura. Slicne cene su na otkupu u Italiji, ocekuju rast cena jer je manje rodio, ali je i kvalitet losiji. Ako se secam ,pricali su o prinosu od oko 80 000 tona. Jedino Tonda Gentile Delle Langhe ce imati cenu od 3,4 do 3,6 euro/kg.
I drugi veliki proizvodjaci Azerbejdzan i Gruzia imaju manji prinos oko 30%.
I kod nas je manje rodio, teorijski bi trebalo da bude skuplji. Ne moze preko noci da poskupi, ali bi trebao na prolece da ima dobru cenu. Jos nisam sve lesnike pokupio, ne znam za cenu, mislim da ih prodajem malo skuplje nego prosle god. Sta misle ostali koji imaju lesnik za prodaju o ceni?
Mene samo brine cena za nekoliko godina, kada budemo imali lesnika u Srbiji mnogo vise nego sto je nama potrebno.
Jutros uz kafu procitam clanak o lesnicima jednog italijanskog novinara "Gorak ukus lesnika ". ( Ne misli se na stenice). Ko ima vremena da procita pomocu gugl prevodioca bi trebalo da se ukapira.
 
Ja sam to rasekao i unutra je kao smola.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pozdrav,

imam 200 komada lešnika (žbunovi), druga godina od sadnje. Zanimam me imali neko stručan ko bi mi orezao lešnike (kada smatra da je najbolje) jer ne želim da ih mojom nestrušnošću unazadim i dodatno otežam razvoj. Beograd i okolina.

Hvala unapred
 
Pozdrav za pocetnika iz Ripnja.Vidim da niko ne odgovara na tvoje pitanje o rezidbi,verovetno zato sto je sada vreme skupljanja lesnika i nema se vremena.Na netu ima more klipova o rezidbi,mislim da je nepotrebno placati da ti to neko odradi.Nije to tako strasno i komplikovano,mala je verovatnoca da ces nesto zeznuti.Na kraju postavi neku sliku,mozda jos godinu dana neces ni morati rezati.Svi smo mi sami rezali i bili kao ti zabrinuti kako ce sve ispasti,strucnjaka za rezidbu leske kod nas nema i zato polako na netu nadji sve o rezidbi od ljudi koji imaju prakticnog iskustva u svojim zasadima.
 
Pozdrav za pocetnika iz Ripnja.Vidim da niko ne odgovara na tvoje pitanje o rezidbi,verovetno zato sto je sada vreme skupljanja lesnika i nema se vremena.Na netu ima more klipova o rezidbi,mislim da je nepotrebno placati da ti to neko odradi.Nije to tako strasno i komplikovano,mala je verovatnoca da ces nesto zeznuti.Na kraju postavi neku sliku,mozda jos godinu dana neces ni morati rezati.Svi smo mi sami rezali i bili kao ti zabrinuti kako ce sve ispasti,strucnjaka za rezidbu leske kod nas nema i zato polako na netu nadji sve o rezidbi od ljudi koji imaju prakticnog iskustva u svojim zasadima.
Babin 2,

hvala. Dosta sam čitao o rezidbi, to veoma jasno izgleda kada se pročita ali kada dođem ispred žbuna nije sve idealno kako je opisano u tekstovima (barem meni) :).
i još jedna stvar, svi preporučuju jako rezanje jer time jačamo biljku a meni sve žao da toliko skratim koliko se preporučuje.
Ovih dana ću svakako postaviti neke slike.
 
Nemam puno leanika 6 stabala al dosta starih otpilike 25 godina,i ovo je prva godina da roda ima jako malo ,al bas jako malo. Stabla.su lepa zdrava,dal je bilo previse kise ove godine,ili lanjska susa,ko ce ha znati
 
Postovani korisnici foruma, zelim da vam se zahvalim na izvrsnim kometarima na ovih 215 stranica, posedujem zasad od 160 sadnica zbunova trenutno u 2 godini , pre 2 meseca samnprimetio izgoretine po listovima na pojedinim sadnicama ,unaza desetak dana pojavile su se izgoretine na svim listovima na svim sadnicama, googlao sam uglavnom mi lici na plamenjacu, prskao sam mangokal 80 dva puta u razmaku od 7 dana, nz sta mi je ciniti dalje msm da je problem ozbiljan i sta sve da prskam i preduzmem kako bi spasio zasad.. molim vas da odgovorite na moja pitanja ,znacilo bih mi.. nz kome da se obratim mlad sam usao u sve ovo i iskreno bolest sadnica me je iznenenadila jer samnbio ubedjen da sam je zastitio sa svih mogucih strana,nz kako mi se ovo desilo.. hvala na razumevanju...
 
Ja mislim(nisam ti ekstra stručan) da se biljke polako spremaju za zimu tj jesen jer lešnik ranije kreće cveta tokom zime tako da to ništa nebi trebalo da je opasno.
Verovatno se javi i neko stručniji

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Ja mislim(nisam ti ekstra stručan) da se biljke polako spremaju za zimu tj jesen jer lešnik ranije kreće cveta tokom zime tako da to ništa nebi trebalo da je opasno.
Verovatno se javi i neko stručniji

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
Hvala vam na odgoovru, znachi mi, malo ste me utesili.Ali i dalje sam zabrinut, jer sam video starije leske koje u ovom periodu i dalje imaju zdrav list koji jos uvek ne opada... Prvo sam mislio da je od kolicine vode posto je palo bas dosta kise ove godine, medjutim zadnjih mesec dana je susa, prskao sam sa makro i mikroelemntima i pokusao da ih oporavim od kolocine vode ,bas vodim racuna o njima redovno okopavam oko njiih , prihranjujem folijarno i implementiram u zemljiste odredjeno djubrivo ,i totalno sam izgubljen u ovom problemu... Nz da li ima neko neki broj od nekog zastitara ili kome da se obratim da mi pomogne u tom smislu... Zvao bih coveka od koga sam kupio sadnice ne bih da ga imenujem radi na poljo.fakultetu ali sam izgubio njegov kontakt broj u toku zamene telefona nazalost...
 
Hvala vam na odgoovru, znachi mi, malo ste me utesili.Ali i dalje sam zabrinut, jer sam video starije leske koje u ovom periodu i dalje imaju zdrav list koji jos uvek ne opada... Prvo sam mislio da je od kolicine vode posto je palo bas dosta kise ove godine, medjutim zadnjih mesec dana je susa, prskao sam sa makro i mikroelemntima i pokusao da ih oporavim od kolocine vode ,bas vodim racuna o njima redovno okopavam oko njiih , prihranjujem folijarno i implementiram u zemljiste odredjeno djubrivo ,i totalno sam izgubljen u ovom problemu... Nz da li ima neko neki broj od nekog zastitara ili kome da se obratim da mi pomogne u tom smislu... Zvao bih coveka od koga sam kupio sadnice ne bih da ga imenujem radi na poljo.fakultetu ali sam izgubio njegov kontakt broj u toku zamene telefona nazalost...
Филипе постави који фото јер прича је једно а ипак фото биље показује. Поздрав.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Evo u prilog par fotografija koje su uslikane pre nekih 20 dana... Za vikend cu slikati ponovo pa cu postaviti a do tada se nadam da ce se pojaviti neko resenje koje cu upotrebiti kako bih resio problem. unapred hvala..
a6b1922f4f1bc0b760974f3865785a05.jpg
f8e2123eb9b2b312ad9a93c73ca31db1.jpg
dd19523aab8ed03b24febf5112669227.jpg
0eb4e5e3ddfa13ec3231b32760cb60b8.jpg
ee6251e82882959229290336d934e977.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Evo u prilog par fotografija koje su uslikane pre nekih 20 dana... Za vikend cu slikati ponovo pa cu postaviti a do tada se nadam da ce se pojaviti neko resenje koje cu upotrebiti kako bih resio problem. unapred hvala..
a6b1922f4f1bc0b760974f3865785a05.jpg
f8e2123eb9b2b312ad9a93c73ca31db1.jpg
dd19523aab8ed03b24febf5112669227.jpg
0eb4e5e3ddfa13ec3231b32760cb60b8.jpg
ee6251e82882959229290336d934e977.jpg


Sent from my moto g(6) using Tapatalk
Немој бринути све је то нормално само мислим да пређеш са мало бакра како у јесен тако и у пролеће.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
Немој бринути све је то нормално само мислим да пређеш са мало бакра како у јесен тако и у пролеће.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
Hvala vam ,postavicu jos slika za vikend cisto da potvrdimo sta je u pitanju..

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Evo i ja da ti kažem, opusti se, sve je to normalno, suša je sad, nema kiše, biljke povlače vlagu u korenov sistem i odbacuju lišće koje je završilo svoju funkciju za ovu godinu. Pogledaj malo u koren lista videćeš zelene pupoljke odmah tu na svakom mestu. Kad ti opadne sve, uzmi lepo isprskaj bakarnim rastvorom, ako hoćeš okopaj ili izfreziraj to i kuliraj do proleća. Ako ti se neka biljka osušila (bože moj), zameni u novembru i ćao.
PS sadnice se još po malo muče u drugoj godini, u trećoj će to da eksplodira kako treba, i još nešto, ne preteruj sa tim đubrenjem, stvarno nema potrebe to da radiš u drugoj godini i td...
 
Evo i ja da ti kažem, opusti se, sve je to normalno, suša je sad, nema kiše, biljke povlače vlagu u korenov sistem i odbacuju lišće koje je završilo svoju funkciju za ovu godinu. Pogledaj malo u koren lista videćeš zelene pupoljke odmah tu na svakom mestu. Kad ti opadne sve, uzmi lepo isprskaj bakarnim rastvorom, ako hoćeš okopaj ili izfreziraj to i kuliraj do proleća. Ako ti se neka biljka osušila (bože moj), zameni u novembru i ćao.
PS sadnice se još po malo muče u drugoj godini, u trećoj će to da eksplodira kako treba, i još nešto, ne preteruj sa tim đubrenjem, stvarno nema potrebe to da radiš u drugoj godini i td...
Hvala vam na odgovorima za vikend stizu nove fotografije, poslusacu vase savete, pomogli ste mi.. Voleo bih da saznam za neko okupljanje ljubutelja leske i da li imaju neki seminari po tom pitanju na godisnjem nivou?hvala pozdrav

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
У вези наводњавања... Идеја је да ударимо багремово коље сваких 25-30 метара, ставимо поцинчану жицу (2,5мм) и окачимо цријево (ф16).
Да ли је неко радио слично? Чиме сте везали цријево?

Имајте на уму да је у питању 7000 садница. Преко 10 километара редова.

Послато са SM-A405FN уз помоћ Тапатока
 
У вези наводњавања... Идеја је да ударимо багремово коље сваких 25-30 метара, ставимо поцинчану жицу (2,5мм) и окачимо цријево (ф16).
Да ли је неко радио слично? Чиме сте везали цријево?
ovim https://www.kupujemprodajem.com/Pol...a-kap-po-kap-fi-16-i-fi-20-43756144-oglas.htm

prvo sam vezivao onim plasticnim vezicama za kablove, em pucaju posle prve godine em ne dozvoljavaju crevu da "dise", crevo se dosta siri i skuplja po duzini usled temperaturnih razlika, pa to bude problem. A imam i pet redova creva na zemlji, e to je tek muka, svaki put rastezi i cimaj crevo jer kapljaci nisu ni blizu sadnica pogotovo od sredine reda ka kraju.
 
Poslednja izmena:
ovim https://www.kupujemprodajem.com/Pol...a-kap-po-kap-fi-16-i-fi-20-43756144-oglas.htm

prvo sam vezivao onim plasticnim vezicama za kablove, em pucaju posle prve godine em ne dozvoljavaju crevu da "dise", crevo se dosta siri i skuplja po duzini usled temperaturnih razlika, pa to bude problem. A imam i pet redova creva na zemlji, e to je tek muka, svaki put rastezi i cimaj crevo jer kapljaci nisu ni blizu sadnica pogotovo od sredine reda ka kraju.
A koliko dugo već koristiš ove nosače? Puca li plastika od zuba vremena?
 
Nazad
Vrh