Leska - opšta tema

Leskarezi

Član
Učlanjen(a)
30 Dec 2017
Poruka
33
Pozdrav Karlos, kakva je situacija na tržištu lešnika? Kakav je rod, kakva je cena u Turskoj, Italiji? Da li se zna otprilike šta i kako?

alaza

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Dec 2013
Poruka
20
Pozdrav. Zna li neko sta je ovo na granama lesnika?

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока

karlos

Član
Učlanjen(a)
25 Maj 2013
Poruka
121
Alaza, jel je gumenasto kao smola ili su neke glive? Ne znam sta bi ovo moglo da bude.
Leskorezi, kako sada stoje stvari, ne bi trebalo da nam stizu jeftini lesnici iz Turske. Tamo je dobro rodio oko 700 00 tona i ocekivao se pad cena, ali je intervenisala drzava i pocela da otkupljuje lesnik po 17 lire. Ne znam koliko ce to da traje, koju kolicinu planira da otkupi. Mislim da na otkupu ide, zavisno od kvaliteta od oko 2,1 eura do 2,8 eura. Slicne cene su na otkupu u Italiji, ocekuju rast cena jer je manje rodio, ali je i kvalitet losiji. Ako se secam ,pricali su o prinosu od oko 80 000 tona. Jedino Tonda Gentile Delle Langhe ce imati cenu od 3,4 do 3,6 euro/kg.
I drugi veliki proizvodjaci Azerbejdzan i Gruzia imaju manji prinos oko 30%.
I kod nas je manje rodio, teorijski bi trebalo da bude skuplji. Ne moze preko noci da poskupi, ali bi trebao na prolece da ima dobru cenu. Jos nisam sve lesnike pokupio, ne znam za cenu, mislim da ih prodajem malo skuplje nego prosle god. Sta misle ostali koji imaju lesnik za prodaju o ceni?
Mene samo brine cena za nekoliko godina, kada budemo imali lesnika u Srbiji mnogo vise nego sto je nama potrebno.
Jutros uz kafu procitam clanak o lesnicima jednog italijanskog novinara "Gorak ukus lesnika ". ( Ne misli se na stenice). Ko ima vremena da procita pomocu gugl prevodioca bi trebalo da se ukapira.

alaza

Novajlija
Učlanjen(a)
22 Dec 2013
Poruka
20
Ja sam to rasekao i unutra je kao smola.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока

PočetnikRipanj

Novajlija
Učlanjen(a)
6 Maj 2017
Poruka
7
Pozdrav,

imam 200 komada lešnika (žbunovi), druga godina od sadnje. Zanimam me imali neko stručan ko bi mi orezao lešnike (kada smatra da je najbolje) jer ne želim da ih mojom nestrušnošću unazadim i dodatno otežam razvoj. Beograd i okolina.

Hvala unapred

babin2

Član
Učlanjen(a)
10 Jan 2015
Poruka
121
Pozdrav za pocetnika iz Ripnja.Vidim da niko ne odgovara na tvoje pitanje o rezidbi,verovetno zato sto je sada vreme skupljanja lesnika i nema se vremena.Na netu ima more klipova o rezidbi,mislim da je nepotrebno placati da ti to neko odradi.Nije to tako strasno i komplikovano,mala je verovatnoca da ces nesto zeznuti.Na kraju postavi neku sliku,mozda jos godinu dana neces ni morati rezati.Svi smo mi sami rezali i bili kao ti zabrinuti kako ce sve ispasti,strucnjaka za rezidbu leske kod nas nema i zato polako na netu nadji sve o rezidbi od ljudi koji imaju prakticnog iskustva u svojim zasadima.

PočetnikRipanj

Novajlija
Učlanjen(a)
6 Maj 2017
Poruka
7
Pozdrav za pocetnika iz Ripnja.Vidim da niko ne odgovara na tvoje pitanje o rezidbi,verovetno zato sto je sada vreme skupljanja lesnika i nema se vremena.Na netu ima more klipova o rezidbi,mislim da je nepotrebno placati da ti to neko odradi.Nije to tako strasno i komplikovano,mala je verovatnoca da ces nesto zeznuti.Na kraju postavi neku sliku,mozda jos godinu dana neces ni morati rezati.Svi smo mi sami rezali i bili kao ti zabrinuti kako ce sve ispasti,strucnjaka za rezidbu leske kod nas nema i zato polako na netu nadji sve o rezidbi od ljudi koji imaju prakticnog iskustva u svojim zasadima.
Babin 2,

hvala. Dosta sam čitao o rezidbi, to veoma jasno izgleda kada se pročita ali kada dođem ispred žbuna nije sve idealno kako je opisano u tekstovima (barem meni) :).
i još jedna stvar, svi preporučuju jako rezanje jer time jačamo biljku a meni sve žao da toliko skratim koliko se preporučuje.
Ovih dana ću svakako postaviti neke slike.

obradmiki

Član
Učlanjen(a)
26 Maj 2018
Poruka
184
Nemam puno leanika 6 stabala al dosta starih otpilike 25 godina,i ovo je prva godina da roda ima jako malo ,al bas jako malo. Stabla.su lepa zdrava,dal je bilo previse kise ove godine,ili lanjska susa,ko ce ha znati

Vrh