Leska - opšta tema

Sale dali možeš da isprazniš sanduče? Ne mogu da ti pošaljem pp verovatno je sanduče prepuno.
 
Kolege,kako napredujete u skupljanju lesnika? Ja u cetvrtak zavrsio prvo skupljanje,oko 70% lesnika sto je opalo.Prinos je malo veci nego prosle godine ali sam ocekivao vise.Nesko pokrali lopovi,nesto zivotinje (misevi,veverice,divlje svinje).Jos nista nisam prodao,neznam ni po kojoj ceni,ali sigurno vecoj nego prosle godine. Poslednje sto sam nasao u vezi cena u Italiji,mada to nema tolike veze sa Srbijom,ali cisto da se vidi cena za odredjenu sortu,i rast u odnosu na prethodnu godinu. Ne treba znanje italijanskog, dovoljno da se pogleda tabela, u prvoj koloni su gradovi gde je otkup,zatim sorta (lunga-izduzena, tonda-okrugla), zatim godina 2013, i ova 2014, i poslednja kolona procenat koliko je poskupeo.Cene su za lesnik u ljusci. http://www.ismeaservizi.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/4384 Tabela ispod je za lesnik u Turskoj. Kao i svake godine najskuplji je Tonda G.D.Langhe, srednje-sitan lesnik,slican kao Turski najkvalitetnij Tombul. Naravno kada se iz Turske uvozi lesnik u Srbiju, uvozi se uglavnom krupan,koji je druga klasa,najjeftiniji, koga ozbiljne konditorske firme i ne kupuju.Nikad pecenjem ne moze tako lep ukus da ima,i da mu se lako skida braon opna,kao srednji i srednje-sitan.
 
Postovane kolege.Imao bih par pitanja za vas a ticu se prvenstevno sorti leske. Moja mini plantaza ili kako da je nazovem ima 60 sadnica u njoj bi trebalo da je posadjeno 3 sorte ali posto sam ja rasadni materijal kupovao od nekog nepoznatog proizvodjaca kojeg vise ne mogu da nadjem i isto tako ne znam koje sorte imam ja imam problema. Siguran sam u jednu sortu a to je Istarski dugi njega imam svega 3 komada ostale sadnice su maltene iste. Moj vocnak je sad u petoj godini stim sto sam sadio jednogodisnje sadnice. Mislim da je rod od 40kg u ljusci malo s obzirom na to koliko su mi stabla razvijena. Sta mislite o rodu i dali je moguce da se slabo oprasuje, kako saznati koja je sorta i sta raditi dogodine??
 
@ nikola

Postavi slike plodova ja cu probati da ti pomognem.Ali kao sto napisah ranije komparacijom lista,boje lista i ploda je najbolji pokazatelj sorte.
 
Koliko drugo bi trebalo da se "prosuši" u ljusci jezgro do krckanja? I gde ga je najbolje skladištiti za to vreme.
 
Kako je krenulo ,treba razmisljati ozbiljno o nekoj susari . Facma ima ali je skupa kao otrov. Snalazenje , ko kako ume . Pre neki dan mi covek rece koristi plasticne gajbice resetkaste za voce .I slaze ih jedne na drugu . To nije lose ali kad imas tone onda bas i nije tako .
Evo slike masine koja nam je ove godine dosta pomogla ,a sledece nadam se totalno . Inace ova godina je bila a puno glodara ,mamci pred samu berbu su mi se dosta isplatili . I to cu ubuduce stalno da radim . Naravno moraju svi uslovi da se ispune . Bez vlage i padavina bar par dana .

 
Sale, jel to pala neka ozbiljna mašinerija? Može neka reč više o njoj, pogon, opsluživanje i sl ??
 
@neba

Pogon na kardan.Dva creva usisavaju sve.lisce i necistoce ispadaju na jednu stranu,a lesnik u dzakove.
Ima par nekih sitnica koje treba da prepravim preko zime,za sledecu sezonu.
Nije perfektna ,ali zavrsaava posao.
 
http://www.dodaj.rs/f/17/6v/Z9MUVHw/fotografija-0043.jpg
http://www.dodaj.rs/f/36/YL/NgEGntw/fotografija-0044.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2X/VL/3P84SDuF/fotografija-0059.jpg
Sale hvala za misljenje. Sad sam stavio fotofrafije lesnika u fazi zrenja i jedna fotografija je kako vocnjak izgleda sredinom avgusta. MIslim da je rod od 1/2 Kg po stablu od 6godina malo pa stoga pitam za sorte i oprasivanje. Ako je halski kao sto Sale misli i imam svega 3 sadnice istarskog dugog od ukupno 60, sta mislite o tom oprasivanju i sta preporucujete?
 
@nikola
Na prvoj slici ,gde su listovi malo bledje zeleni i po obudu se povijaju na unutra je halski.
Mnogo razlicitih stvari moze da utice na rodnost.Sa slike bi rekao da je veoma gusto,ima dosta izbojaka sto odvlaci hranu biljci.Kako si djubrio ?Da li si prskao u fazi cvetanja veoma bitno? Da li znas kada je bila faza cvetanja u tvom vocnjaku ?da li si prskao protiv monolije ? Da li formiras vazu,kakva je osuncanost biljke ?koliko ramenih grana ostavljas ? Mnogo faktora ima koji uticu.
 
Au ne znam hocu ti moci odgovoriti na sva pitanja. Moguce da je gusto i ja se plasim ostavio sam 3-4 glavne grane i formirana je vaza, grenu su mi suvise nisko na nekim stablima maltene kod zemlje pa deluje kao da je zbun. Mlade izdanke secem dva puta godisnje ali sad planiram da ih prskam nekim preparatom posto su mi stabla malo stasala. Oboleli su od monilije to znam posto do ove godine nisam imao tih problema pa nisam ni prskao ali kad sam primetio da mi plodovi trule bilo je vec kasno. Znam da sam trebao da ih tretiram u februaru, martu ali kazem do sad nisam ali na godinu cu sigurno. Sto se tice prskanja prskam zimsko sa crvenim uljem i pskam nekim fungicidom ukoliko vidim da ima lisnih vasi. Bacio sam staljnjak na oko 3 stabla po ona jedna kolica koja se koriste u domacinstvu i to sam razbacao u sirini krosnje osim toga jesenas sam bacio npk 15-15-15 i jednom u toku vegetacije ove godine sam prskao nekim folijarnim djubrivom kao prehrana preko lista. Oko cvetanja se jako malo razumem i nije mi bas najjasnije i ne znam tacno kad cvetaju.
 
pozdrav ljudi imam jedno pitanje,da li je pametno da se sada baci stanjak i od prilike koliko ide po stablu,inace sadnice u januaru imace godinu dana??? Hvala unapred na odgovoru i pozdrav! Ako moze sto pre odgovor posto mi je hitno jer putujem.

- - - - - - - - - -

I ako neko moze da napise neki plan prskanja i koje preparate koristiti jer ove polj apoteke sto imaju kod mene u njima kao da rade susteri a ne zastitari???-(

- - - - - - - - - -

I ako neko moze da napise neki plan prskanja i koje preparate koristiti jer ove polj apoteke sto imaju kod mene u njima kao da rade susteri a ne zastitari???-(
 
Sta se desava,niko nista ne komentarise o rodu i prodaji lesnika.Ja sam juce zadnje prodao,rod je za trecinu losiji od proslogodisnjeg ali je cena nadoknadila razliku.Prodavao sam po 900-800 din ociscen...
 
Nadam se da cu ovde moci da saznam ono sto me zanima, posto verujem da na forumu ima vise strucnih ljudi koji mi mogu pomoci, za razliku od "strucnjaka" za lesnike koje imam u okruzenju.
Na slikama se vidi to sto me muci, a ocigledno muci i lesnik.
Po svoj prilici, ovde ima dosta izdanaka, pa me zanima kako da "prepoznam" izdanke i one grane koje treba odstraniti, jer su oni izgleda dosta napredovali od kad sam poslednji put obisao vinograd :osmeh: , pa se sada tesko prepozna razlika izmedju njih i starog stabla.
2jbkyef.jpg

2pz9wmr.jpg

eq7785.jpg

Da ne bih slikao sve sadnice i postavljao slike :osmeh:, uglavnom vecina slicna izgleda.
Pretpostavljam da treba ovde (obelezeno) da secem/rezem/cupam/kidam, jel da?
mtt2c1.jpg

16kde8h.jpg

Hvala unapred na odgovorima i pomoci.
 
Izdanak i granu poznas po kori koja je drugacija na starijoj grani nije toliko glatka i tamnija je malo ( izdanak jednogodisnja grana, a grana je izdanak koji je stariji koju godinu ) . Ostavljas samo 3 - 4 grane ili koliko mislis ostalo uklanjas najjednostavnije receno .
 
Nazad
Vrh