Leska - opšta tema

Evo lesnika o kojima sam pisao.
Nikada nisu prskani, sto naravno ne znaci da nece biti prskani u buducnosti.
Sadnja jesen 2011 godine, pa mraz u prolece 2012 godine, tako da su te jeseni krenuli od nule, a kupljenje su kao dvogodisnje sadnice.
173ehe.jpg

2a9cu4i.jpg

kd0aj4.jpg

s6oztd.jpg

2j4axid.jpg

2ew0cpk.jpg

anjvbd.jpg

1zqrkmo.jpg

2mruw78.jpg
 
Lepa plantaža,lešnik ti je još mlad.Što se tiče prskanja ili ne prskanja,mislim da bez prskanja nijedna plantaža nemože.Drugo je kad čovek ima drvo dva ali na većim zasadima napadi bolesti i štetočina su neminovni.Za sada ti je najveći problem grinja i po fotografijama ubeđen sam da si već imao napad,to mislim zbog delova grana na kojima nema lišća.Grinja se ubuši u lisni pupoljak i dogodine na tim mestima nema lišća,fotografije 1 i 2.To je pogotovo prisutno na mladim zasadima,hteo sam samo dobronamerno da ti skrenem pažnju.Takođe mislim da je vreme da počneš da formiraš vazu,ostaviš 3 ili 4 izdanka koje puštaš da rastu ,ne više.Te koje ostaviš,na njima skidaš grančice i lišće do 40 cm njihove visine da bi u četvrtoj godini mogao hemijom da rešavaš izdanke(galop,agram i td.)Pozdrav.
 
Stigao sam do 30-te strane i ne mogu više. Uglavnom se postavljaju slična pitanja i slične dileme.
Pa da pitam i ja nešto slično :).

Dvo umim se između 4 sorte lešnika Tonde, Istarski, Rimsko i Enis. Na prvom mestu mi jet Ronda.

Interesuje me vaše mišljenje i preporuke?

Dali može i kavi su efekti ako se nekalemljena sorta koja ima mali broj izdanaka formira kao stablo?

Hvala i izvinjavam se što postavljam pitanje koje je verovatno mnogo puta ponovljeno :)
 
Sve zavisi da li ti treba plod za industriju ili stoni lesnik.Postoji nekoliko vrsta tonde,uglavnom su kvalitetne mada kod nas u Vojvodini tonda đentile pusti rese i u novembru i nekad joj plod izostane ili bude mali.Mislim da su tonde za toplije klime ,mada se sad pojavila u jednom rasadniku u Subotici neka nova tonda za koju kažu da je fenomenalna i nju planiram da uzmem.Istarski je dobar oprašivač mada je malo zeznut za rezidbu jer je jako bujan.Evo ti link tog rasadnika rade samo lešnik pa se posavetuj sa njima da ti sastave najbolju kombinaciju,inače uvoze iz Italije i neke sadnice i usisivače za skupljanje plodova.Ja kad sam bio tamo baš je čovek iz Niša pakovao sadnice u gepek.Takođe znam da su na površini od oko 1 h sadili žbunasti stim da su formirali stablo,baš to o čemu ti pričaš.Pozdrav,nadam se da će ti ovo pomoći.

http://lesnik.in.rs/
 
i0dwd.jpg


Pozdrav svima nekoliko pitanja : ovih leptira ima dosta o čemu se radi i da li škode biljci prkao sam sa Dimetogalom ali su preživele.

xpe4.jpg


Pojavilo se na nekoliko mesta moguće je da sam ga "spalio" sa prskanjem dimetogal + eko bust 2 ili je nešto drugo.

93qc.jpg


O črmu se ovde radi nije da ga ima puno ali se nađe kako ovo sprečiti u buduće .

n3d0.jpg


Zasad je u četvrtoj godini. Pozdrav svima i hvala na odgovorima.
 
Vidim leptire,kod mog drugara su se isto ti pojavili ali nije primetio da prave neku štetu a zaštitar mu je rekao da ne mora da prska,nego u gornjem desnom uglu mislim da vidim biljne vaši,možda si promašio dozu,to na lišću neznam štaje a to na plodu liči na trulež ploda,kasnije se zarazeni isuše i budu prazni prskaj sa signum,swich ,kaptan ili nečim drugim.
 
Jeste bilo je zelenih vaši pa sam prskao sa Dimetogalom i ubacio sam Ekobast 2 za prehranu Mislim da me je par puta zeznula prskalica Vilager DM25 Odnosno ja sam krv prskalica izgleda da ne meša vodu i hemiju, zato što sam prvo sipao hemiju pa vodu, pa je deo hemije ušao u pumpu i nerazređen otišao. Kasnije sam punio vodu prvo pa nije bilo problema. Kada treba plakati protiv truleži ?
 
Pa nije te ništa zeznula prskalica, ona nema mešač već rezervoar samo i pumpu, pravilno je da napuniš više od pola voda pa onda preparat pa onda ostatak vode...ako stavljaš više preparata a do vrha puniš išlo bi redom pola vode pa fungicid, pa pola od ostatka tj četvrtina pa insekticid, pa još pola od ostatka pa prehrana pa do vrha. Svaki put se meša, ja koristim štap ali pazi da nema na njemu zemlje, da ne otpadaju komadi kore, grane...

Nego i da pitam nešto, vidim danas u jednom dvorištu lešnik žbunast sa crvenom, bordo ovom .... kesom oko ploda, kako se zove, ovo iz čega ispadne plod, pitam čoveka kakav je ovo lešnik, kaže crveni, reko kakav je plod, kaže normalan ali jako krupan, jel zna neko šta je to da mu maznem koji izdanak?
 
Pop, na trećoj slici bi trebalo da je monilija, tj. trulež plodova. Prskanje se vrši nekim od fungicida za vrijeme oprašivanja ženskih cvjetova (januar-mart).
Ja sam ove godine prskao dva puta u januaru (Funomil i Signum) i opet imam zaraženih plodova. Trebao sam prskati i kasnije ali...
Mislim da je sorta istarski dugi prilično otporna na ovu bolest.
 
  • Like
Reagovanja: pop
Поздрав друштво. Нови сам на овом форуму и у пољопривреди.
Желио бих да ове јесени посадим неких пола хектара љешника. Коју ми ви сорту љешника препоручујете за мој крај, с обзиром да имам двије локације на којима бих хтио посадити љешник: 1) Мркоњић Град, село Пецка, надморска висина од 600-650м; 2) Мркоњић Град, село Подгорија, надморска висина око 800м.
Ја сам размишљао о "Халском џину". Читао сам да му одговара ова наша клима и да добро подноси зиму и да је веома цијењен у Њемачкој. Каква су Ваша искуства са њим?
 
Poslednja izmena:
Поздрав друштво. Нови сам на овом форуму и у пољопривреди.
Желио бих да ове јесени посадим неких пола хектара љешника. Коју ми ви сорту љешника препоручујете за мој крај, с обзиром да имам двије локације на којима бих хтио посадити љешник: 1) Мркоњић Град, село Пецка, надморска висина од 600-650м; 2) Мркоњић Град, село Подгорија, надморска висина око 800м.
Ја сам размишљао о "Халском џину". Читао сам да му одговара ова наша клима и да добро подноси зиму и да је веома цијењен у Њемачкој. Каква су Ваша искуства са њим?
Definitivno dobar izbor,ja sam ožilio oko 2000 sadnica ,sad su mi u školici i na sledeću jesen sadim još jutro i po(nepun hektar) halški džin i oprašivače istarski,rimski ludolf i neki koji nemam pojma koji je ali izbacuje jako puno resa.Zadovoljan sam sa svima njima jedino što orezati istarski su muke tantalove, jako je bujan.

- - - - - - - - - -

Pronašao sam zanimljiv priliog o rezidbi lesnika ,malo ima objašnjenja o tome a ovo je najbolji prilog koji sam o tome pronašao.

Premotati na 1 . 40.

http://www.youtube.com/watch?v=73aQixzLIMg
 
Да случајно није Косфорд или Дуги шпански, пошто у литератури пише да су они опрашивачи за Халског џина? Када радим желим да урадим како Бог заповједа. ::namigivanje::
 
Poslednja izmena od urednika:
Pravo da ti kažem najviše mi liči na Kosford,ali tu sortu,pošto nisam siguran da je to to,ožiljavam samo za sebe.Španski sam hteo da ubacim ali tada ga nije bilo.U literaturi negde se pominju oprašivači istarski,ludolf i rimski dok na nekim mestima kosford i španske sorte.Mislim da je to zbog klime gde sadiš,znam da se kod nas u Vojvodini neke od tondi nisu dobro pokazale jer otvaraju rese znatno ranije,ne podnose dobro naše zime i td. ,predpostavljam da je tako i za španski.
 
Ма да, све зависи од климе. Мени напримјер одговарају сорте које подносе мало боље хладноћу... Косфорду је плод мало дугуљаст, стабло му је средње бујности, опрашује га римски, зато ти вјероватно добро и рађа.

Интересује ме гдје да купим квалитетне двогодишње саднице, али да нису калемљене.
 
Poslednja izmena:
Интересује ме гдје да купим квалитетне двогодишње саднице, али да нису калемљене.

U Srbiji?Mogu ti preporučiti rasadnik gde sam ja kupio sadnice,čovek radi kvalitetno ušao je u organsku proizvodnju ai i uvozi mehanizaciju vezano za lešnik(usisivače itd.)Inače je hodajuća enciklopedija što se tiče leske,evo link

http://lesnik.in.rs/index.php/sorte-lenika
 
Poslednja izmena od urednika:
Мислио сам свакако купити стабљике у Србији. Знаш ли иког у БиХ?
 
Nazad
Vrh