Leska - opšta tema

Pa koliko ja znam to je fabrika koja proizvodi NUTELU i još dosta proizvoda od čokolade ( Ferero rišar), tako da je njima zaista potrebno jako puno lešnika. Koliko ja znam oni u našoj oklini ili čak u Evropi uopšte nemaju drugu fabriku sem te u italiji, naravno u svetu imaju, tako da ako izgrade jednu kod nas to će naravno biti dobro za Srbiju. Sve u svemu ako do toga dođe proizvođači lešnika će imati gde da po ugovoru predaju lešnik, pozdravljam inicijativu, samo da vidimo da li će da se realizuje.
 
Neznam sta im znaci da ce ugovarati sadnju i otkup sa koperantima iz juzne i centralne Srbije,jer im mi iz Vojvodine neodgovaramo!Ako ovi planiraju da posade toliko lesnika ja moja 2h dajem na prodaju ako ima zainteresovanih......:sta:
 
Ma to ministar hoće da kaže da u tim delovima Srbije treba podizati zasade jer taj kraj ( a to je i moj kraj) nije za ratarstvo, ne razumem zašto misliš da tvoje lešnike neće niko da kupi. Inače ja gajim šljivu i nemate pojma koliko bih voleo da pročitam da dolazi u Srbiju Italijanska firma kojoj je jedna od osnovnih sirovina šljiva. Tako da ne vidim zašto ovakvi negativni komentari. Naravno da i ja ne verujem u sve to dok ne vidim otvorenu fabriku, ali nemam apsolutno ništa protiv pokušaja.
 
Naravno da bi bilo dobro da dođu, mada sumnjam da će ovde praviti fabriku svojih proizvoda, verovatno će se odavde snabdevati lešnikom... Mislim da su se Italijani do sada pokazali kao najbolji investitori kod nas.. Ako stvarno dođu, biće dobro- sadićemo lešnik..
 
Sad sam naišao na još jedan članak o tome gde se kaže da će Ferero gajiti oko 1 000( samo da ovo ne bude kao ono sa 10 hiljada milijardi) hektara svojih lešnika u Srbiji i da će zasnivati kooperantske ugovore i sa svim domaćim odgajivačima lešnika. E sad i tu se pominje centralna i južna Srbija i čini mi se, ako sam dobro razumeo da će oni na tom području zasnivati svoje zasade.
 
Kod mene u zz Aleksa Šantic su talijani hteli da posade 200 hektara lešnika na zemlji u državnom vlasništvu,al zamalo,tu je direktor zz neizbežno pitao a gde sam tu ja,isto tako i predsednik opštine kao i Pero ložač,buduće levo smetalo u vladi itd.bilo je u dnevniku.Sve u svemu znam da ozbiljno guraju i da imaju nameru da ulažu i da podižu plantaže lešnika.Kako bilo ,lešnik im treba i to industrijski.
 
Italijani su najveci uvoznici lesnika a ujedno i najveci izvoznici lesnika.Ja sam moj lesnik sav prodao do polovine decembra prosecno 630din po kg. a verujem da italijani nece placati ni priblizno .......Mada je i to OK kad ne mozemo mi sami da se udruzimo....
 
Neće plaćati ni približno,kad uvoze ,Turska je čudo a kad izvoze ,italijanski je italjanski,ja sam išao na neka predavanja u organizaciji vlade Nemačke vezano za organsku proizvodnju,otkupljuju kompletan rod,nešto i finansiraju,posreduju kod dobijanja pomoći od države Srbije za organsku proizvodnju.Sve više razmišljam da uđem u tu priču.Probajte da pronađete na fejsbuku organski lešnik Subotica,čovek je prodavao isti po promo ceni od 880 din mislim,uglavnom znam da je sve otišlo.Jeste muka je to ali gledam protiv vaši i štetnih insekata prska sumporom,protiv monilije ima nešto zaboravio sam šta,korove stvospremačem međuredno i pipalicom unutarredno.Šta znam ,sve više o tome razmišljam.
 
Italijani su najveci uvoznici lesnika a ujedno i najveci izvoznici lesnika.Ja sam moj lesnik sav prodao do polovine decembra prosecno 630din po kg. a verujem da italijani nece placati ni priblizno .......Mada je i to OK kad ne mozemo mi sami da se udruzimo....
Po toj ceni neces sigurno da prodas ovim italijanima jer turski se prodaje kod nas za 500tinak dinara za kilogram.
Sto se tice ovih politickih izjava da ce ugovarati proizvodnju i podizanje novih zasada ja ima neverujem nista jer su tako govorili i za puzeve i tartufe pa su ljudi samo izgibili vreme i novce.
 
Planiram da zasadim 65 sadnica leske (lesnika) Treba mi vas savet za koju sortu da se odlucim, da bi imao odlican prinos i krupan plod uz minimalne troskove tokom svih godina...I gde bi mogao najpovoljnijetu odredjenu vrstu leske nabaviti? U napred zahvalan.
 
Moraš imati osnovnu sortu plus najmanje 3 a idealno 4 oprašivača,krupan plod nekad i nije prednost,industrija traži srednje sitan do srednji,mislim da je neko i postavio neku tabelu sa klasifikacijom po krupnoći.Koju god da sortu odabereš,troškovi su isti.Ja znam rasadničara u Subotici specijalizovanog samo za lešnik,ima po meni ,kvalitetne sadnice sa jakim korenovim sistemom i ako hoćeš on ti odabere kombinaciju sorti,ako hoćeš poslaću ti kontakt na pp.
 
4 oprasivaca na ukupnu kolicinu od 65 kom? Moze od rasadnicara broj na pp. Koji razmak da bude izmedju sadnica?
 
Poslednja izmena od urednika:
Zdravo svima,

ja sam novi clan foruma. Imam neku parcelu (ne bas tako malu) zasadjenu leskama. Bila je zapustena pa sam tokom prosle godine pokusao da je ozivim. Uradio sam prilicno dobru stvar, sad treba da nastavim gde sam stao. Uz savete iskusnih leskara (kojih ne manjka ovde na forumu) bice to kako treba. Zauzet sam puno tako da iskreno nisam procitao sve prethodne postove pa cu mozda i postavljati pitanja koja su vec "negde" bila postavljena, pa mi ne zamerite zbog toga. Uskoro i krecu pitanja.. Jos jednom zdravo svima!
 
Nazad
Vrh