Leska - opšta tema

Kolege,cini mi se da smo se malo ulenjili. :)
Ima li sta novo u prici vezanoj za lesku?
Planirate li sadnju ove jeseni,da li ste zadovoljni kako lesnik napreduje ove sezone?
Pozdrav
 


---------- Poruka napisana u 13:26 ---------- Prethodna poruka je at 13:18 ----------

Ovako izgledaju moji lesnici koji su posadjeni prosle jeseni.
Znam da su izmrzli zestoko,ali ne znam sta sa njima da radim i koliko sam vremenski u gubitku zbog tog izmrzavanja.
Tacnije,kada ce izgledati kao kada sam ih posadio,kao dvogodisnje sadice?
Sada izgledaju kao sto vidite dosta tuzno i lose.
Da li da posecem te suve grane i ostavim ove sto teraju odozdo?
Stvarno ne znam sta da radim,doslo mi da ih povadim sve.
Zalivao sam ih i pre onih kisa,a zalivam ih i sada dosta cesto.


---------- Poruka napisana u 13:33 ---------- Prethodna poruka je at 13:26 ----------



Nista strasno druze, jesu izmrzle i to i isjeci, zalivaj da se korijen dobro razvije i vidjeces kako ce novi izdanci krenuti vjerovatno i do kraja ove godine pa onda od njih formiras zbun, nisi puno izgubio na vremenu posto si ih tek posadio. S obirom da ce sada da ti krenu izdanci i da ces od njih moci da ostavis najbolje grane tako da ce za 2-3 godine mozda biti i bolji od tih koji nisu izmrzli. Kod mene su leske stare 3 godine i u proljeće je list krenuo na nižim granama i na njihovim vrhovima dok je sredina bila prazna, a sada se sve fino popunilo i stanje je za sada dobro, dobro se oporavio posle tih mrazeva.
 
Pa da,tako cu i uraditi.
Hvala.
Ako imas neke fotografije svojih lesnika okaci na forum.
Pozdrav
 
Kod mene na tri žbuna koja imam se na pojedinim plodovima pojavile po jedna rupica a unutra nema ničega, ni crva ni ploda, neki otpadaju zeleni a nekima se otvara ljuska po onim "crticama" na ljusci, takođe možda nastupa i monilija ploda pošto na nekim plodovima imam žućkast omotač, ponegde rđa lista, sve u svemu ko kaže da leska ne mora da se štiti puno lupa gluposti.
 
Cesti su ti komentari kako kod leske nema nikakvog posla,SAMO kupis zemlju (ako nemas svoju),kupis sadnice,posadis i cekas 5-6 godina i uzimas lepe pare.
Veze to nema,al ajde... :)
 
Nažalost,kad ljudi posade i krenu problemi tek onda shvate da to nije samo pljuni pa zalepi . Od prskanja koga nema malo , djubrenja , problema sa insektima , miševima itd.A i to 5-6 godina je diskutabilno veoma .
 
Znam da nije pun rod tad,imam lesnike,to sam preneo misljenje ljudi koji o lesniku ne znaju nista,ili znaju jako malo,pa pricaju te price kako nema posla,kako treba par godina (pa sam zato stavio pet,a znam da je pun rod u sedmoj,nekad i kasnije,zaisi od truda i vremenskih uslova).
Tako da je sve diskutabilno sto sam napisao,ali nista od diskusije,jer ti sto to pricaju teraju samo svoje pa to ti je. :)
Sve se vidi kada se krene u taj posao.
 
Sale, ovo izgleda fantasticno. Ja imam nesto drugacije, slikacu pa da vidite. Inace, na povrsini od 28ari imam 125 stabala lesnika. Sada im je 4 godina i nazalost ove godine nece biti bas nista, skoro pa sve propalo zbog trulezi. Videcte na slikama. A npr. prosle godine sa ovih 125 stabala dobio sam 28kg ociscenih.
 
Jel ovo trulež ploda ili normalno stanje za ovaj stadijum sazrevanja?

 
@oktopod

Na slikama ti je košuljica od ploda a ne plod( ne vidi se ). Trulež je na samom plodu i uglavnom je deo braon boje ako ne i ceo plod .Kod mene se dešava da na nekima je omotač ili košuljica zelena a plod je braon.A i ako je u ovo vreme zelen ovako kao košuljica zdrav je sigurno , pošto je već plod krenuo sa opadanjem barem Tonde prednjače tome .
Evo i slike Truleži ploda - Sclerotinia coryle

Uploaded with ImageShack.us
 
Pozdrav ljudi,
koja je razlika i šta je bolje između leske u obliku žbuna i stabla?!
Sale,jako lepo izgleda tvoj voćnjak.Da li se problem truleži može sanirati ili preventivno sprečiti prskanjem?Hvala
 
@mirkem hvala,

Naravno da se može sprečiti samo pravovremenim prskanjem .Ako se promaše prskanja primera radi protiv monolije u fazi cvetanja , nema popravnog.Tj.ima ali sledeće godine ako oprskaš :osmeh:
 
Mirkem zbunasti su jeftiniji ali ima dosta izdanaka pa je malo teze da se odrzavaju a stablasi su skuplji,nema izdanaka,sto znaci lakse se odrzavaju,ima tu jos razlika ali ovo su neke karakteristicne,zbunasti pre daju rod
 
Prosao sam nedavno pored zasada stablasa i fenomenalno izgleda.koja je cena zbunastog a koja stablastog?
 
Nazad
Vrh