Leska - opšta tema

Imam zelje i volje,samo da izaberem dobru sortu i da uzmem dobre sadnice,sve ostalo je na meni
 
Imam zelje i volje,samo da izaberem dobru sortu i da uzmem dobre sadnice,sve ostalo je na meni
Rasadnik lešnik konjuh, a ako želiš samo 150 komada da zasadiš onda uzmi dunju i peci rakiju bićeš dobar top...lešnik nije za male zasade...bar po meni. A za sortu ako se ipak odlučiš za lešnik zavisi za šta planiraš da ga prodaš...rimski je najtreženiji...i pored njega halski i tonda kao oprašivač.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Hvala na odgovoru
Dosta sam se informisao i mozda se odlucim za stablo Enis(kazu malo bolje podnosi hladnocu i dobar je za maloprodaju)mada jos nisam 100% siguran.Naravno da ne planiram da zivim od toga ali svakako zelim da se posvetim ako ih posadim.Zemlju sam ispitao,kazu dobra je za lesnik,za sada 100 komada je taman posla za mene,videcemo za dalje
Enis iskreno meni nije ukusan uopste...spomenuo sam ti rimski najukusnija sorta lešnika...a inače lešnik svaki podnosi hladnoću i uzmi kalemljeni ako ti finansije dozvoljavaju...imas vremena do jeseni ako imas blizu neki zasad idi probaj sve sorte lesnika pa ces sam videti.


Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Enis iskreno meni nije ukusan uopste...spomenuo sam ti rimski najukusnija sorta lešnika...a inače lešnik svaki podnosi hladnoću i uzmi kalemljeni ako ti finansije dozvoljavaju...imas vremena do jeseni ako imas blizu neki zasad idi probaj sve sorte lesnika pa ces sam videti.


Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Hvala na savetu,svakako su sadnice kalemljenog dosta skuplje,dobro cu razmisliti sta i kako.Ne bih se zaletao nekom vecom kolicinom,videcemo kako ce se sve odvijati ako bude sve kako treba siricemo se dalje.Bitno mi je da znam koji se najvise trazi na trzistu
 
frkani,
koje sorte imaš i koja ti se čini najbolja za tvoj način uzgoja?
Naime, ja također izbjegavam špricanje. Imam 30-ak grmova Istarskog duguljastog i do sad ih nisam nijednom špricao. Nemam nijedan grm oprašivaća (Rimski), ali ipak dobijem nešto lješnjaka za svoje, točnije ženine, potrebe. :)
 
Znam da imam rimski. E sad za ostale ne znam koje su. U mojoj okolini sam pratio nekoliko ljeski po baštama i one koje su mi se svidjele sam kalemio na mečiju ljesku. I te po baštama su ljudi kupovali prije rata u rasadnicima pa posadili ali niko nije pamtio koja je sorta. Ja sam tražio da lješnik sam ispada, da je krupan i zdrav. One koje sam vidio da su nešto kržljavi nisam uzimao. Imam neki koji je malo sitniji od ennisa ali je duguljast. Još jedan duguljasti koji je sitniji ali svaki je pun do ljuske i dobro rađa. Sledeći je isto duguljast ali malo više u špic i sitan. Neznam kako se on provukao a možda je i do zemlje jer ga je zapalo mjesto u ilovači koja je godinama odoravana pa je plodna zemlja otišla u dolinu.
Najviše mi se sviđa ovaj krupni duguljasti. Ima lijep oblik lješnika i dobro rodi. Sa njim sam imao malo slabiji prijem kalemova od rimskog.
I rimski rodi ali mu je oblik, za moj ukus, malo nepravilan.
Istarskog ima oko mene ali mi se nije svidio zbog čišćenja omotača koji je kao zavezan.
Ljeska na sebi ima i muške i ženske cvjetove pa uvijek neko nekoga opraši ali za bolje prinose dobro je da ima više sorti jer cvjetaju u različito vrijeme pa je oprašivanje bolje.
 
Hvala! :ppozdrav:
Kod Istarskog duguljastog me isto najviše smeta što ne ispada iz ovojnice.
Šteta što ne znaš koja je sorta taj krupni duguljasti koji sam ispada iz ovojnice. :confused:
 
Koji je ovo insekt?
bd6b122ecdb2d0d4ee04c4a661a4b0ed.jpg
688c00dcf18064a22733b50cf6680595.jpg


Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Trebalo bi da je ova strižibuba - Cantharis rustica

p.s. po wikipediji ima 25 000 vrsta strižibuba u svetu, oko 550 u Evropi i 80 u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Istu takvu sam video na listu kod mene, skočila je kao oparena kada sam naprakao insekticid. U petak drugo a u ponedeljak trece prskanje i nadam se da ce da ih satre.

To mi je pojelo i mladice... ponaša se kao da je monilija (suši granu od vrha ka korenu kao i ona samo sto je crv u sredini) i kod mladica nema spasa. Na drugoj lokaciji gde imam samo 10 stabala svi živi i zdravi i ni traga pošasti....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Scim radite folijarnu prihranu u zasadu? I u kojoj razmeri? Nisam do sada radio folijarno, zasad je u 4oj godini. Deluju mi listovi svetlo zuti. Dao sam mu uree jedno 100g po stablu pre mesec dana.trebao bih da ponovim uskoro ureu.
 
Scim radite folijarnu prihranu u zasadu? I u kojoj razmeri? Nisam do sada radio folijarno, zasad je u 4oj godini. Deluju mi listovi svetlo zuti. Dao sam mu uree jedno 100g po stablu pre mesec dana.trebao bih da ponovim uskoro ureu.
A zašto baš ureu? Jesi li radio analize možda ? Zašto nisi neku Yaru Complex bacio?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
A zašto baš ureu? Jesi li radio analize možda ? Zašto nisi neku Yaru Complex bacio?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Pozz. Zeljko i kod mene su svetlo zeleni listovi (peta godina) prepisao bih to promenjivom vremenu, Dobro bi bilo ako mozes da bacis saku Yare kompleks oko vocke, i da ima dovoljno vlage.
 
Poslednja izmena:
Prvo su mi tri godine radili pss pozarevac i sve tri analize iste... ja posumnjam i imao sam sta da vidim....nema blage veze sa zivotom, samo popunjavaju bez ispitivanja....
 
Nazad
Vrh