Leska - opšta tema

Yara džak 25kg - 2500 dinara
“Obično” djubrivo 25kg - 550 dinara.

Jel to toliko vredi? Razlika drastična... i ovo “obično” sličnog sastava sa mikro elementima... molio bih stručnjake da me ubede zašto Yara a ne drugo....


Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
Kad kupim iPhone, onda svima kazem da sam kupio iPhone...kad kupim kineski xingguia, onda samo pricam preko njega (isto ko pi preko iPhone-a), ne hvalim se toliko ;-)
Salu na stranu, sigurno ima razlike u djubrivima koliko su "preciscena", koliko imaju nepozeljnih primesa, koliko se lako otapaju itt (u zavisnost od procesa kako se prave)..
Koliko sam ja video, skuplja dljubriva se koriste pretezno za fertigaciju (lako su rastvorljiva i ne zacepljuju dizne, zbog cistoce se generalno koriste), ali u principu se slazem s tobom, ako je manje vise isti odnos hranljivih materija, platiti 5 puta vise nema neko veliko ekonomsko opravdanje za djubrivo koje se baca direktno u zemlju...
Za folijarnu primenu i za fertigaciju, tu treba malo videti i sacunati koliki su troskovi odrzavanja sistema za fertigaciju u poredjenju sa cenom djubriva ili opreme za prskanje u slucajnu folijarne primene..
Ali opet, ima raznih kombinacija i za takve stvari (a i folijarna primena ide sa par litara/kilograma djubriva po hektaru po aplikaciji, pa i ako je malo skuplje, nije toliko strasno, a i to se generalno koristi za brzu korektivnu akciju (ako neceg treba brzo, da se ne ceka dok dodje preko korena ako se baca po zemlji)... Fertigacija je nesto izmedju, brze od bacanja po zemlji, ali za nijansu mozda sporije od folijarnog (ali mogu vece kolicine da se unesu fertigacijom, i jeftinije je generalno) tako da, mnogo je kombinacija, mnogo sitnica koje treba razmatrati...
Moracu i ja da probam to Yara djubrivo jednom da vidimo kakve magicne efekte ima pa cu da vam javim koje su razlike :)
 
Ja nisam strucnjak,ali redovno koristim Yarina djubriva,sama razlika u ceni sve govri.Prednosti u odnosu na obicna djubriva su:manja kolicina po hektaru,maksimalno rastapanje posle prve kise,nemora se zaoravati,moze da stoji nerastopljena i negubi svoja svojstva,u dzaku nema prasine i drugih prljavstina,svaka grsnula u sebi sadrzi N,P,K ...Yarina azotna djubriva,Yarabela sulfan i extran su za oko deset dinara skupla od obicne uree u vodi se rastope za minut ,dva,u sebi sadrze azot u posebnom obliku zbog lakseg usvajanja,mogu se koristiti kako na alkalnim(yara bela sulfan) tako i na kiselim zemljistima (yara bela extran) i uticati na Ph zemljista.Za sada sam prezadovoljan ucinkom ovih djubriva,ja svojim prijateljima preporucujem Yaru,naravno svako bira sta mu je bolje i sta mu je isplativije.
 
Izvini, meni razlika u ceni od 4000 dinara za dva džaka govori da ne kupujem pa da mi je rod rodjeni. To se u mom selu zove dranje. Nekad je važilo ako ne znaš šta valja onda kupi skupo, a sada važi isto ali pazi na bezobraznike koji nešto sto ne košta bas toliko prodaju po prejakim cenama uz izgovor da je sve to naj naj....

Pa i ako inkorporira biljka sa zadrškom djubrivo i ako se ne rastvara tako brzo, ove godine se djubri i efekat se vidi tek dogodine...

Možda je bolja resorpcija, možda biljka bolje podnosi, ali moje mišljenje je da je neopravdano skupo. Kao i VW. Ali to je samo moje mišljenje....

Pozz



Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
Naravno,kao sto rekoh, svako ima pravo da bira sta ce i kako koristiti u svom zasadu.Pozdrav.
 
Jeftinija đubriva treba bacati u jesen , u većim količinama nego ova skuplja i obavezno ubaciti u zemlju jer se sporije rastapaju. Ko zakasni i sačeka proleće jedino dobro rešenje su skuplja đubriva.
 
Da li je poceo korov kod vas od ove kise koja je padala prethodnih dana i ovog lepog vremena? Razmisljam da tanjiram ovih dana pa da prskam cim se zatvore zenski cvetovi...

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Jel bacao neko ureu još ili čekate malo da se prolepša vreme?

Nastavak: ubedi me kum u 10 minuta da ne bacam ureu nego 8-16-24 ili 6-12-24...

Drugo mišljenje?

Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sada je kasno bacati 8-16-24 ili 6-12-24 te je trebalo jesenas uraditi.Sada moze urea u dva navrata.
 
Zmajurino, 8 12 24 si trebao jesenas, a sad baci KAN, msm da je po lokaciji tvoja zemlja kisela, a Urea ti je dodatno zakiseljava, npr Babin bi trebao Ureu da koristi
 
Jesenas je podjubreno već... sada sam mislio da dodatno podjubrim...

Urea ima najviše N koji daje bujnost biljke (46% po deklaraciji). Formula 8-16-24 ili 6-12-24 je NPK, od toga N za bujnost i zeleni deo biljke sto sa ureom ima smisla kod zelenih jedno i dvogodisnjih zasada... ako se ide sa ureom ona daje da se poveća razmak između listova i pupolja za grane i ide na bujnost lista odnosno zelenog dela biljke. Ako se stavi manje N, onda se daje akcenat na ravnomernijem rastu i ukorenjivanju u isto vreme i jacanju cveta.... tako nekako je meni objasnjeno, a trebalo bi opet raditi analizu zemljišta za drugo...

A opet sad pronadjoh u dokumentima da je u Deču na skupu preporuka sredinom marta da se baci KAN....

Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nebo 67 je u pravu,kod mene je zemljiste alkalno i koristim Yara bela sulfan 24+18,to je urea sa dodatkom sumpora koja regulise Ph vrednost,to jest smanjuje Ph.Oni koji imaju kiselo zemljiste mogu koristiti Yara bela extran koje ne zakiseljava zemlju.Napominjem da su ova djubriva oko 10 dinara skuplja po kilogramu od obicnih azotnih.
 
Sve ovo oko djubrenja je ok ako je zemljiste neutralno,sto je retkost,u pocetku sam bacao djubre redovno,prskao folijarno mikro elementima i raznim cudima ali se kako je zasad ulazio u rodnost pojavljivao problem zutog lisca (hloroza) i to svake godine jace.Na srecu Nenad (tikitak) me je spasao i pojasnio da usled povecane Ph dolazi do blokiranja mikro i makro elemenata i biljka nemoze usvajati iz zemlje sve potrebne elemente,preporucio mi je da apliciram u zemlju helatno gvozdje i tako spasem biljke od hloroze.Cena ovo gvozdja je paprena ali su se biljke preporodile.Problem kiselog zemljista je isti samo sto je ode Ph jako mali i zbog toga dolazi do blokade mikro i makro elemenata,dodavanjem uree i koja je sama po sebi kiselai bacanjem neadekvatnih djubriva povecacemo kiselost zemlje to jest smanjiti Ph tako da biljka nece moci iz zemlje uzimati sve potrebne elemente.Sve ovo oko Ph vrednosti zemlje biljke dok su mlade i nisu u nekom znacajnom rodu nekako podnose ali problem nastaje u 6, 7 godini kada ojacaju i pocnu da radjaju i kada je potrebno da imaju sto vise hrane.
 
Koja bi bila okvirna kolicina azota (KAN) po godinama? Moji su sad u trecoj godini, i razmisljam o 200 gr po zbunu i to ici tri puta (mart, april, maj).

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Da li ae kod analize zemljista ph u vodi gleda 7,7 ili ph u 1MKCL koji mi je 6.79? I sad nz dal da bacim kan ili ureu ili da idem yara bela sulfan ili extran? Plus planiram da prskam bakrom dva puta u 15 dana pocevsi od srede bice 12 -18 c planiram prskanje negde oko 3 popodne kada bude i bila ta temperatura...poceli su pupoljci da se otvaraju i moram skinuti i mrezice, ali ipak mi je izgleda neko i brstio par sandica i pored mrezica imate u prilozenom i da li ici sa stajnjakom oko sadnica u ovom periodu?..

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
103f252051c01831c19a2813fc2b2843.jpg
960fc6d7e72a55edb86b1a54f3608bfe.jpg
f463e68cf43efae69028c61a22b4d095.jpg
ff4db22a5e75328a38a7e24bfedc9ca3.jpg
 
Poslednja izmena:
Sta god da se gleda (ja gledam uvek pH u vodi i to mogu da merim prostim uredjajima, ovo u KCl se koristi ali mislim da su drugi opsezi mada pH u KCl moze da ima i vecu i nizu vrednost od onog u vodi, i onda se donose zakljucci sta na to utice, ali detalje ne znam trenutno, mogao bi u knjizi da ti nadjem sta znaci kad je jedno merenje razlicito od drugog i na koju stranu je razlicito) tvoja zemlja je vise alkalna nego sto je kisela (cak i taj 6.8pH u KCl je skoro neutralan, tako da slobodno smes da bacas ureu, a kalcijuma verovatno imas dovoljno posto je najcesce zemlja od 6 do 6.5 sa optimalnom pH vrednoscu (osim za borovnicu naravno)...
U tom report-u za analizu zemlje imas i sadrzaj Ca pa pogledaj sta kaze za njega, po rezultatima verujem da ga ima 2-3 posto, i nemas potrebe da bacas KAN po meni, mozes slobodno da ides sa kiselim djubrivima... Naravno, izmeri se opet posle 4-5 godina, cisto da vidis gde si i sta si uradio u medjuvremenu... U tom report-u se takodje dobije i preporuka za djurbenje ako se ne varam, pa pogleda i tu sta ti kaze...
 
Ne znam kako je kod vas ali kod mene (Prijedor, Republika Srpska) yare nema ni za lijeka, zapela na granici zbog epidemije! Posto se moj plan izjalovio a za vikend ce kisa, u petak ide "obicni" KAN kao i ovih godina,pa sta mu Bog da.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh