Leska - opšta tema

Da ne ispadne da glumim drvenog advokata ali ja nisam shvatio kolegu Tikitaka na taj nacin cika Lazo!Covek je posadio veliku povrsinu pre cini mi se 17-18 godina,jedan je od ozbiljnijih igraca u ovom poslu i krenuo je verovatno kao i svi mi u taj posao u nadi da ce lepo zaraditi itd itd a nije imao predstavu sta ga sve ceka!I sad posle ovoliko godina vidi tacno kako,koliko i sta sve treba i sa te distance i daje savete!Sad sa ovim znanjem i posle ovoliko iskustva pitanje je mozda da li bi se i on upustio ponovo u taj biznis!Plus sto znam da je covek i pre lesnika bio situiran a u ovom poslu je eto koliko dugo i malo mi truba zvuci da on to namerno tako govori pocetnicima!Sto se tice posla sa drugim vocem,u to nisam upucen i ne mogu komentarisati!Pozdrav.
Cobe upravo tako jer ja nikoga ne ponižavam a iznad svega cenim iskusne kolege. Kada pogledam danas šta i kako teško je bilo šta reći ili dati savet ali ipak mislim da je bolje biti svoj na svome nego u Austriju na rad itd.....

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Cobe upravo tako jer ja nikoga ne ponižavam a iznad svega cenim iskusne kolege. Kada pogledam danas šta i kako teško je bilo šta reći ili dati savet ali ipak mislim da je bolje biti svoj na svome nego u Austriju na rad itd.....

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Nije ni loše otići u inostranstvo na par godina pa se vratiti uložiti u neki posao ali nažalost malo njih se vrati većinu ponese novac.
 
Upravo tako. Nekom je tesko i hleba da nasece,pa kupuje vec nasecen,ali to ne znaci da treba da ubedjuje i druge kako je tesko seci taj hleb. Najprostiji primer. :osmeh:
Ovde nije prica o tome kako je organizovan posao,vec da u lesniku nema najvise posla,kako tvrdi kolega, vec ima posla isto kao i u drugim vocnim vrstama(i manje nego u nekim) i posto pratim ovu temu vec neko vreme primetio sam da kolega tikitak,svakome ko hoce da udje u taj posao govori kako je to mnogo tesko,ne isplati se...itd...itd... Pa u poljoprivredi nema lakog posla (osim cekanja kombajna da dodje na vasu njivu jer se tad pije pivo ispod drveta u hladu i ceka :)) Svuda ima prasine,dizanja teskih stvari....A ako nekome to smeta,neka nadje drugi posao. evo doktori na primer ne dizu nista teze od flase viskija ( i ponekad neke medicinske sestre) Evo ja npr. sam obradjujem 3,5 ha voca i jos 0.60 ha vinograda + oko 1.5 ha pod zitaricama pa nisam umro od prasine,pucanja bubne opne..... Bole me ledja ponekad,ali jbg,cutis i teras dalje.
Vredan si idi begaj ,iako radis duplo manje zemlje od mene a mozda si i duplo mladji.
Pored lesnika prodajem i sadnice leske i naravno da mi nije cilj da ikoga odgovaram od sadnje ali ono sto se cuje nije realno i nema veze sa malim mozgom.
Bas zbog prodaje rasada smatram da imam obavezu da ljudima kazem sta zaista mogu ocekivati od ovoga jer mnogo vise ljudi srecem uzivo nego sto upoznam ovako preko tastature.U 90% slucajeva ocekivanja su blago receno nerealna.Na stranu sto smatram da ovoliko ulaganje i toliki posao ne opravdava zarada koja se okrece na hektaru leske, nego sto se posebno zadnje godine oseca i velika problematika prodaje samog ploda.
Dugo sam u ovom poslu i mogao sam prodati nedeljno po tonu ploda ,tacnije onoliko koliko uspem nedeljno ocistiti.Prosle godine po prvi put to nije slucaj i ono sto sam prodavao nedeljno sada ide na dva meseca.Problem nije ni u samoj ceni ,ona je tolika kolika jeste i na nju ne mozemo uticati ,nego jednostavno kupovna moc je mala a trziste je vec preplavljeno ponudama.
Samo ferera je prosle godine prodala 700 000 sadnica, gde su tu jos domaci rasadnicari.To je strahovita ekspanzija sadnje leske na ovako malo trziste i jedina moguca opcija ce biti njegov izvoz a u zemljli Srbiji dok se to ne uspostavi to ce biti nocna mora za onoga ko se ovim bavi.
Posla se naravno ne bojim jer sam i pre ovoga imao svoju radnju i radio od sabajle pa do mraka i to preturajuci preko ledja 50-100t raznog tereta.Bol u ledjima mi je zaostavstina a sadasnje gazdinstvo sam vodim....sam orezujem (ne cekam kao ti da to drugi urade) ,takodje sam pokupim ceo rod , sam iznesem granje ako se kod lesnika koji je u punom rodu to tako moze zvati.Sam i sve to polupam i raznesem. Do skoro sam i zbog pedantnosti da svaka sadnica dobije primereno svojoj snazi djubriva ,rucno rasturao na tolikoj povrsini.Da ne tupim i da se ne pravdam ali lako je sve lepo uvijati a ljudi neka se posle cesu i tamo gde ih ne svrbi.
 
Izvinjavam se,nisam vredan kao vi,stavise sumnjam da postoji neko toliko vredan( mozda u Japanu posto su i oni mnogo vredni) Sve najbolje i cuvajte tu bubnu opnu od vibracija traktora i pripazite oci od prasine,a ja cu nastaviti da mi sve ''drugi rade''. Pozdrav !
 
Све је лијепо речено. Да је пеодаја тако лака не би се човјек бојао супарништва. У Србији чега год да се много посади цијена ће да пада. Погледајте малине. И није баш да ће свијет јести нутеле много више него досад, а ни фереро рошера који је скупљи од дроге.
Наравно да ће зараде увијек бити али не као некад.
А, то што турски љешник не ваља је прича за малу дјецу. Колико произвођач мора имати истанчано чуло укуса да открије да је у крему турски љешник?

- - - - - - - - - -

Извињавам се, купац не може открити одакле је љешник.
 
Izvinjavam se,nisam vredan kao vi,stavise sumnjam da postoji neko toliko vredan( mozda u Japanu posto su i oni mnogo vredni) Sve najbolje i cuvajte tu bubnu opnu od vibracija traktora i pripazite oci od prasine,a ja cu nastaviti da mi sve ''drugi rade''. Pozdrav !
Kao sto neko rece, ako nemate da podelite bolje i pametnije iskustvo cemu to vase mudrovanje? Ovde nisu mala deca, svako ce za sebe proceniti da je neki post vredan ili ne. Ne trebaju nam pametnjakovici koji jedino umeju da iziritiraju i oteraju druge, a nista korisno da kazu...pozdrav

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Одговор Чика Лази....


Поштовани Чика Лазо, доктор сте очигледно Ви, али доктор ироније и непоштовања.

Без да икога увредим, ТИКИТАК је можда и једини на овом форуму који има озбиљан и дугогодишњи засад, а што је можда и најбитније, прескупо је платио своје искуство.
Поред свега тога, на форуму је више него расположен да подели своје искуство са свима и ко је мало паметан, његове речи су злата, али буквално злата, вредне.
Е сада, постоје разни доктори и врсни познаваоци, са огромним засадима и дугогодишњим искуством који врло лако дају проверене информације... Сада сам ја мало ироничан....

Поздрав свима и само напред и храбро у своје засаде и маните се ТВ-а и врсних професора са пољ.факултета који лешник види само код таште у торти...
 
Одговор Чика Лази....


Поштовани Чика Лазо, доктор сте очигледно Ви, али доктор ироније и непоштовања.

Без да икога увредим, ТИКИТАК је можда и једини на овом форуму који има озбиљан и дугогодишњи засад, а што је можда и најбитније, прескупо је платио своје искуство.
Поред свега тога, на форуму је више него расположен да подели своје искуство са свима и ко је мало паметан, његове речи су злата, али буквално злата, вредне.
Е сада, постоје разни доктори и врсни познаваоци, са огромним засадима и дугогодишњим искуством који врло лако дају проверене информације... Сада сам ја мало ироничан....

Поздрав свима и само напред и храбро у своје засаде и маните се ТВ-а и врсних професора са пољ.факултета који лешник види само код таште у торти...

Nije to problem nego se mnogima ovde učinilo u zadnjih 10 postova tikitaka kao da nas odvraca od sadnje znam da je tesko ali druze cega god da se uhvatis danas je teško koje god proizvodnje u početku kad sam napravio profil delovao je tako ohrabljujuce i tad je iznosio da zarada i nije baš neka ali da vredi pokušati i da treba da sadim\mo lešnik a sad govori o prasini.Koje inace ako niste znali ima svuda u poljoprivredi,pucanju bubne opne,o lošoj ceni pa svakom proizvodu dođe loša godina dokaz su malinari i svinjari....Znam da pokušava da kaže da nije to tako kao što novinari pričaju a ko je rekao da jeste BAŠ JA VERUJEM NOVINARIMA.
.Ne bih voleo da ode u aut ova tema kao moge na forumu zbog ne obrazovanih ljudi i ograničeni tako smo se dobro slagali i delili iskustva prosto ne znam čemu sve ovo iskreno čovek sam takav da kad nešto rešim idem do kraja makar mi ovde napisalo 10 njih da leska nije dobra za uzgajanje pa nije isplativa ni pšenica ni kukuruz pa je moj otac svake godine sadi šta će nešto mora da radi na toj zemlji a ne da pusti da zaraste u korov što kaže Zika Vukovic haha.
 
Nije to problem nego se mnogima ovde učinilo u zadnjih 10 postova tikitaka kao da nas odvraca od sadnje znam da je tesko ali druze cega god da se uhvatis danas je teško koje god proizvodnje u početku kad sam napravio profil delovao je tako ohrabljujuce i tad je iznosio da zarada i nije baš neka ali da vredi pokušati i da treba da sadim\mo lešnik a sad govori o prasini.Koje inace ako niste znali ima svuda u poljoprivredi,pucanju bubne opne,o lošoj ceni pa svakom proizvodu dođe loša godina dokaz su malinari i svinjari....Znam da pokušava da kaže da nije to tako kao što novinari pričaju a ko je rekao da jeste BAŠ JA VERUJEM NOVINARIMA.
.Ne bih voleo da ode u aut ova tema kao moge na forumu zbog ne obrazovanih ljudi i ograničeni tako smo se dobro slagali i delili iskustva prosto ne znam čemu sve ovo iskreno čovek sam takav da kad nešto rešim idem do kraja makar mi ovde napisalo 10 njih da leska nije dobra za uzgajanje pa nije isplativa ni pšenica ni kukuruz pa je moj otac svake godine sadi šta će nešto mora da radi na toj zemlji a ne da pusti da zaraste u korov što kaže Zika Vukovic haha.
Upravo to sam hteo da kazem ! Nije mi bio cilj da uvredim nikoga. Inace i sam tvrdim da tikitak ima najbolji zasad leske koliko se moze videti na slikama.
 
Filipe vidi se da si mlad i ne baš iskusan pogotovo ne ovde na forumu.Objasni gde i koga Tiktak odvraća od sadnje?To što se tebi ne sviđa nečije mišljenje ne znači da trebaš kpirno nametati da nije tako,postavi ti neku sliku zasada pa da polemišemo dalje!Ti si stigao već do grejanja od leskara a verovatno nisi ni jedan plod ubrao.Vidim da poprilično pametuješ i dosta si kontradiktoran,samo se vrati na priču od pre par postova o prašini u kombajnskoj klimatizovanoj kabini sa otvorenim vratima i to zato da bi se čulo da sve radi kako treba...ma daj možeš pričati nekima koji kombajn gledaju samo na slici.
A ostali kritičari neka stave slike svojih zasada pa nek onda pljuju po ostalima.Ima jedan moj poznanik 3 kj lesnika uglavnom se od trave ne vidi njemu je u životu najlakše od svih podlova raditi lešnik ,baš se pitam zašto!
 
Stablasica.
6cd8ca9cc7292d5ec39784e90d0fa1ec.jpg
e25c69454a8bfff980fc84298d0c6b51.jpg


Послато са SM-G531F уз помоћ Тапатока
 
Najstarija Tonda stablašica na forumu !?

Poštovani forumaši,
kako sam odrastao uvideo sam značaj "drugog mišljenja" posebno različitog.
Zbog toga cenim i poštujem iskreno kritičko(drugačije) mišljenje koje mi proširuje vidike.
Obuzdajte taštinu i budite konstruktivni.
Ja sam izašao na forum da bih ideju leskara sagledao što bolje, a u tome su mi najviše pomogli postovi Tikitak-a.
Za mene je leskar velika i dugoročna investicija, što neko reče "porodična srebrnina".
Već mesecima čitam svašta kao "krava latinski", prevodim i trudim se da "porodična srebrnina" ne zarđa zakopana pa da je moja ćerka razočarano otkopa.
A sad nešto sasvim drugo i provokativno.
Ja imam najstariju kalemljenu Tondu romanu, posađenu 28.11.1998, a kupljena kao dvogodišnji kalem na mečki u rasadniku Rimski šančevi.
U jesen 2017 rodila 8kg u ljusci + 1 kg kojekuda = 9kg (mereno tek početkom februara 2018 tako da je prilično suvo)
Tonda nije imala poznatog momka, nije orezivana osim formiranja krune u početku, izbojaka svake godine i kod komšijskog oluka.
Letos je zalivena par puta.
Nije značajnije negovana.
Ograničeno prepodnevno sunce.
Još nisam savladao slanje fotografija, a možda vas i ne interesuje.

Budimo korisni jedno drugom kako bi svako doneo ispravnu odluku pa ma kakva ona bila.
 
Kume,

rado bih svratio do tebe kad budem dolazio u Bečej, a povodom tvojih stablašica.
Ako ti nije teško pošaljimi na PP gde ih kupi i po kojoj ceni i koje i sa kakvim papirima.
Ima li tu pola hektara i nadaš li se subvenciji.
Ne vidim dobro dal si to leske okrečio ili su to kočići ?
Srećno ti bilo.
 
Filipe vidi se da si mlad i ne baš iskusan pogotovo ne ovde na forumu.Objasni gde i koga Tiktak odvraća od sadnje?To što se tebi ne sviđa nečije mišljenje ne znači da trebaš kpirno nametati da nije tako,postavi ti neku sliku zasada pa da polemišemo dalje!Ti si stigao već do grejanja od leskara a verovatno nisi ni jedan plod ubrao.Vidim da poprilično pametuješ i dosta si kontradiktoran,samo se vrati na priču od pre par postova o prašini u kombajnskoj klimatizovanoj kabini sa otvorenim vratima i to zato da bi se čulo da sve radi kako treba...ma daj možeš pričati nekima koji kombajn gledaju samo na slici.
A ostali kritičari neka stave slike svojih zasada pa nek onda pljuju po ostalima.Ima jedan moj poznanik 3 kj lesnika uglavnom se od trave ne vidi njemu je u životu najlakše od svih podlova raditi lešnik ,baš se pitam zašto!

Ako nisi pratio ja tek dizem zasad ove godine ali hocu da kazem da to da li se mnogo radi ili malo to zavisi od pojedinca i tu niko ne moze da prica uopsteno.Jednom coveku je mnogo i 5h a nekom je malo i 20h tako da ne moze uposte da prica dal ima mnogo da se radi jer to zavisi od POJEDINCA.A uopstene savete kad treba prskati,orezivati i ostalo to moze jer to je kod svih isto i u istom periodu se radi.Sve ostale savete oko obrade jako uvazavam od Tikitaka jer ko ce bolje znati nego on koji ima tako star zasad samo se ne slazem oko rada jer opet kazem to zavisi od pojedinca.Inace pratim dosta ovu temu hteo sam jos prosle godine da posadim ali kao Janko Jankovic nije imao sadnice obican prevarant i zbog njega sam izgubio 1 godinu.I opet da napomenem nikog ne napadam makar imao 2 lesnika iza kuce.
 
E vidiš baš zbog toga ti pišem,iskustvo je jedno a teorija drugo.Samo glavu gore i napred,bez preterane matematike,jednog dana kad stigneš na neki nivo u voćarstvu shvatićeš da baš matematika i digitron nisu tako ružičasti.
 
Mmm...vidim na forumu nije dosadno :osmeh:

Moje su ušle u drugi mesec i hvala bogu, sa sada ni jedna nije nestala. Na žalost jedna je izvađena. Izgleda da se miš uvukao u blizini i da ga je nešto iskopalo. Kuče, šakal ili možda lisica. Vratio sam sadnicu ali sam skeptičan oko stanja žila jer smo imali lagane mrazeve tokom noći. Ako ne krene u proleće, zameniću je na jesen nekom dvogodišnjom...

Što se tiče krađa, u mojoj opštini ali u brdskom selu su čoveku očistili komletan sasad oraha na površini većoj od 1h. Sve su mu sadnice pokupili.
 
Tikitak nemoj vise, molim te...:)
Mnogo si dobar covjek , nesebican i nadam se da ces i dalje biti tu za one koji otvaraju forumE kako bi "jeftino kupili" od tebe znanje. A koliko znanje i iskustvo vrijedi, najbolje znaju oni koji ga u nekoj mjeri posjeduju. I uvijek nedovoljno.
Pozdrav :)

 
Tikitak nemoj vise, molim te...:)
Mnogo si dobar covjek , nesebican i nadam se da ces i dalje biti tu za one koji otvaraju forumE kako bi "jeftino kupili" od tebe znanje. A koliko znanje i iskustvo vrijedi, najbolje znaju oni koji ga u nekoj mjeri posjeduju. I uvijek nedovoljno.
Pozdrav :)


Grešiš sad si kao stao u njegovu zaštitu u izmisljenom napadu njega niko nije napao ja mislim da ako nekome nešto kažeš drugačije nije napad vidim da je za mnoge to napad.Svi smo mi različitih mišljenja ovde nikad ne bi bila svađa da su svi ćutali ali to ne može ne bi ni postojala onda ova tema i ovaj forum.I on treba da kaže dal se osetio napadnutim a ne ti da odlučuješ u njegovo ime odma si stao u zaštitu a ne znaš da li se čovek i naljutio ,ja mislim da nije jeste možda u nekom trenutku bilo nategnuto ali mislim da to nije razlog za ljutnju u ostalom nek on kaže svoje.
 
Nazad
Vrh