Leska - opšta tema

Trebali ste za doktora da se skolujete. Tamo nema prasine.
I to je dijalog? Kod lesnika jedan od najvecih problema cele sezone i jeste prasina.Priprema zemlje tarupom ,prasina, priprema duvacem-buka i prasina,naduvavanje lesnika-prasina i buka ,sam aspirator prilkom usisavanja enormna prasina ,plus traktor koji se turira ceo dan na dve trecine gasa a stalno je pored tebe,tlo se trese....pre dve godine zbog te kombinacije mi je pukla bubna opna.O lupanju leske i prasini u objektu da ne pricam i sada mi ti dajes pametan savet i poredis a lesnik verovatno imas u dvoristu.

- - - - - - - - - -

A 40.000 za grtalicu ?
Masinu koju imam mozes polovnu naci za 4-5000e.Kada sam ja kupovao slabo ih je bilo pa je moja nova placena nesto vise.
Kada sam u zadnjoj sezoni koju sam rucno kupio ,podvukao crtu i video da je presla 3000e ,bilo je jasno sta treba raditi.
Na stranu za ovo sto Cobe kaze ,treses se da li su svi dosli, od svog posla trcis ,kuvas kafe, ruckove,pice,odvezes ,ispratis a onda ostanes do mraka da imas spremno-nagrnuto lesnika za sutra kada ti beraci dolaze.Molis se da u vreme berbe ne bude kise inace ces zavrsiti.....
Za radnike koje ces placati 10e .....nema od te rabote nista a i ko bi radio za te pare.
 
Poslednja izmena:
I to je dijalog?
Pa sta drugo da vam kazem? Smeta mi prasina,smeta mi buka,trese se tlo od traktora,radi se tarupom. Sve su to glupi argumenti da je leska teza vocna vrsta od bilo koje druge. Nemojte da se vredjate,ali meni je to smesno. Lici pomalo na ove razmazene beogradjanje. A sto se tice radnika,to je svuda problem. Cak stavise u nekim vocnim vrstama su potrebniji u mnogo vecem broju.
 
Kakvi dijalozi i komentari. Ništa nije lako ali ja se lično ne bih razmišljao recimo bilo malina, jabuka ili bilo koja druga voćna sorta uvek bih se odlučio za Lešnik

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Ne postoji glup argument. Neko ce ceo zivot da radi tri puta teze od nekog drugog i nece se zaliti. Kolega samo prenosi svoje iskustvo i treba to da se poštuje. Ako cika laza ume bolje i lakse da odradi i organizuje posao neka on podeli svoje iskustvo. Tome ovaj forum i sluzi..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
I to je dijalog? Kod lesnika jedan od najvecih problema cele sezone i jeste prasina.Priprema zemlje tarupom ,prasina, priprema duvacem-buka i prasina,naduvavanje lesnika-prasina i buka ,sam aspirator prilkom usisavanja enormna prasina ,plus traktor koji se turira ceo dan na dve trecine gasa a stalno je pored tebe,tlo se trese....pre dve godine zbog te kombinacije mi je pukla bubna opna.O lupanju leske i prasini u objektu da ne pricam i sada mi ti dajes pametan savet i poredis a lesnik verovatno imas u dvoristu.

- - - - - - - - - -


Masinu koju imam mozes polovnu naci za 4-5000e.Kada sam ja kupovao slabo ih je bilo pa je moja nova placena nesto vise.
Kada sam u zadnjoj sezoni koju sam rucno kupio ,podvukao crtu i video da je presla 3000e ,bilo je jasno sta treba raditi.
Na stranu za ovo sto Cobe kaze ,treses se da li su svi dosli, od svog posla trcis ,kuvas kafe, ruckove,pice,odvezes ,ispratis a onda ostanes do mraka da imas spremno-nagrnuto lesnika za sutra kada ti beraci dolaze.Molis se da u vreme berbe ne bude kise inace ces zavrsiti.....
Za radnike koje ces placati 10e .....nema od te rabote nista a i ko bi radio za te pare.

Brate pretera ga malo jeste sve to tako verujem al ako neko treba da se žali na prašinu onda je to moj cale koji uslužno obradi kao što rekoh oko 480h.Sve njive su kod nas oko 1h a ako naiđeš na 2h to se smatra za velikom njivom tako da iz njive u njivu non stop u sezoni ode u 6 jutru vrati se u 10 uveče naravno samo mu se oči vide i još plus radi državni posao u rudarskom basenu Kolubara možeš da zamisliš kakva je tek tako prašina i buka...
Mozda bi se i žalio ovde da ima profil hahah
 
.............Masinu koju imam mozes polovnu naci za 4-5000e.Kada sam ja kupovao slabo ih je bilo pa je moja nova placena nesto vise.
Kada sam u zadnjoj sezoni koju sam rucno kupio ,podvukao crtu i video da je presla 3000e ,bilo je jasno sta treba raditi.
Na stranu za ovo sto Cobe kaze ,treses se da li su svi dosli, od svog posla trcis ,kuvas kafe, ruckove,pice,odvezes ,ispratis a onda ostanes do mraka da imas spremno-nagrnuto lesnika za sutra kada ti beraci dolaze.Molis se da u vreme berbe ne bude kise inace ces zavrsiti.....
Za radnike koje ces placati 10e .....nema od te rabote nista a i ko bi radio za te pare.

Hvala,
jedna dilema je rešena... usisivač, mali, ali tek kad stigne značajniji rod.

Pošto ste, koliko vidim iskusni, ogorčeni i voljni za "dijalog - mišljenje" i u orezivanju ste, interesuje me da li biste danas možda posadili kalemljene stablašice. Tj. da li se izdanci u žbunastoj varijanti uklanjaju samo jednom godišnje i koliki je to procentualni deo celokupnog orezivanja ? Već mesecima se lomimi žbun ili stablo.
Ja nijedan fizički rad ne mogu i ne planiram da radim sam.
Kao veliki problem vidim i višegodišnje značajno ulaganje bez prihoda. Prihoda nema ni iz drugih izvora. Zemlja "prazna" 5-10 godina. Pošto sam pre 15-tak godina par godina sejao beli luk i kad sam se posle godinu dve malo snašao oko plasmana, prihod je bio dobar, za moj pojam. Nisam prekinuo zbog nerentabilnosti nego zbog dve uzastopne poplave.

- - - - - - - - - -

................... Ako cika laza ume bolje i lakse da odradi i organizuje posao neka on podeli svoje iskustvo. Tome ovaj forum i sluzi..

TAKO JE. povikaše lešničari (ili šta smo)
 
Lici pomalo na ove razmazene beogradjanje.

U Beogradu su razmaženi upravo oni koji su dosli sa sela, kojima je svega preko glave bilo i prodali neke zemlje i kuce i sad im je ovde sve nesto tesko... Mislili su da kad odu u "Tem Beogradu" da tamo nista nema da se radi, samo asfalt i beton... I da dodam da 70+ % "BEOgradjana" čine crnogorci i kosovari!

Da me neko ne shvati pogresno, nemam nista protiv njih, samo sam dao konstataciju jer fakat tako i jeste :)

Izvinjavam se za :off_topic:, lep dan zelim i srecne radove :ppozdrav: Ja cekam jos koji dan da se prolepsa i prosuši pa da mogu moje da uredim...
 
Ma sve je stvar navike i shvatanja,ja lično smatram da je mom kolegi na lešniku lakše iz razloga što se taj lešnik se manje štiti ,nema naslona,žica,laka manipulacija ploda ,ne treba ga paziti kao jabuku ,gabaritno ga je malo po jedinici površine u odnosu na jabuku ali sa druge strane kada ih vidim koliko kleče i rade u tom položaju jeza me uhvati za mene kao asmatičara ta prašina ne dolazi u obzir u dnosu na Stvarnog uvek bi se pre opredelio za jabuku nego za lešnik.
Recimo i to da mi je iz starta bilo odbojno sve što ima sitan plod ,pogotovo brzo kvarljiv tipa ,višnja,malina...itd tek to ne dolazi kao zadnja opcija.
Bajiću za tu površinu koju tata odradi zaslužuje jednu klimatizovanu kabinu i reši problem.
 
Ma sve je stvar navike i shvatanja,ja lično smatram da je mom kolegi na lešniku lakše iz razloga što se taj lešnik se manje štiti ,nema naslona,žica,laka manipulacija ploda ,ne treba ga paziti kao jabuku ,gabaritno ga je malo po jedinici površine u odnosu na jabuku ali sa druge strane kada ih vidim koliko kleče i rade u tom položaju jeza me uhvati za mene kao asmatičara ta prašina ne dolazi u obzir u dnosu na Stvarnog uvek bi se pre opredelio za jabuku nego za lešnik.
Recimo i to da mi je iz starta bilo odbojno sve što ima sitan plod ,pogotovo brzo kvarljiv tipa ,višnja,malina...itd tek to ne dolazi kao zadnja opcija.
Bajiću za tu površinu koju tata odradi zaslužuje jednu klimatizovanu kabinu i reši problem.

Ima on klimatizovanu kabinu John Deer 1055 ali su mu stalno otvorena vrata kaze cesto zagusuje zbog korova a i kaze lakse mu da vozi jer cim se nesto desi zna po zvuku.Kamo srece da je ovde kao u Vojvodini sednes i samo teras koliko ja vidim u jednoj njivi mora bar 1/2 puta da zagusi.E sad dal ljudi slabo prskaju,zemlja nije losa meni je humus 3,3...nzm mislim da su jedini problem male njive kaze jednom kad je radio drzavnu zemlju od preduzeca bilo mu milina 30h u jednoj parceli kaze i tu je izlazio al za tu povrsinu da izadjes 1-2 puta sasvim je ok.Zeleo bi da ide par sezona u Ameriku dal tamo farmeri traze kombajnere jer zna neko posto je moj brat isao u Ameriku 2 godine lepo prosao cale se dosta razume u Dzondire ako neko zna neku agenciju kako moze da se nadje to nek kaze.
 
E sad da ne idemo u of sam je onda kriv za prašinu. Mrzi ga da otvara zatvara vrata a smeta mu prašina,malo kontradiktorno zar ne?
Neće puno više zaraditi nego ovde,ako odradi 480 ha usluge kako kažeš ne treba razmišljat o Americi evo moj stric plaća jednog da mu sedi na ulazu kombajna i pomaže oko tih poslova.A nemoj misliti da je u Vojvodini sve med i mleko ,moja najvća parcela je 2,7 ha a ispod 1 ha imam 23:ppozdrav:
 
Ne postoji glup argument. Neko ce ceo zivot da radi tri puta teze od nekog drugog i nece se zaliti. Kolega samo prenosi svoje iskustvo i treba to da se poštuje. Ako cika laza ume bolje i lakse da odradi i organizuje posao neka on podeli svoje iskustvo. Tome ovaj forum i sluzi..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Upravo tako. Nekom je tesko i hleba da nasece,pa kupuje vec nasecen,ali to ne znaci da treba da ubedjuje i druge kako je tesko seci taj hleb. Najprostiji primer. :osmeh:
Ovde nije prica o tome kako je organizovan posao,vec da u lesniku nema najvise posla,kako tvrdi kolega, vec ima posla isto kao i u drugim vocnim vrstama(i manje nego u nekim) i posto pratim ovu temu vec neko vreme primetio sam da kolega tikitak,svakome ko hoce da udje u taj posao govori kako je to mnogo tesko,ne isplati se...itd...itd... Pa u poljoprivredi nema lakog posla (osim cekanja kombajna da dodje na vasu njivu jer se tad pije pivo ispod drveta u hladu i ceka :)) Svuda ima prasine,dizanja teskih stvari....A ako nekome to smeta,neka nadje drugi posao. evo doktori na primer ne dizu nista teze od flase viskija ( i ponekad neke medicinske sestre) Evo ja npr. sam obradjujem 3,5 ha voca i jos 0.60 ha vinograda + oko 1.5 ha pod zitaricama pa nisam umro od prasine,pucanja bubne opne..... Bole me ledja ponekad,ali jbg,cutis i teras dalje.
 
Upravo tako. Nekom je tesko i hleba da nasece,pa kupuje vec nasecen,ali to ne znaci da treba da ubedjuje i druge kako je tesko seci taj hleb. Najprostiji primer. :osmeh:
Ovde nije prica o tome kako je organizovan posao,vec da u lesniku nema najvise posla,kako tvrdi kolega, vec ima posla isto kao i u drugim vocnim vrstama(i manje nego u nekim) i posto pratim ovu temu vec neko vreme primetio sam da kolega tikitak,svakome ko hoce da udje u taj posao govori kako je to mnogo tesko,ne isplati se...itd...itd... Pa u poljoprivredi nema lakog posla (osim cekanja kombajna da dodje na vasu njivu jer se tad pije pivo ispod drveta u hladu i ceka :)) Svuda ima prasine,dizanja teskih stvari....A ako nekome to smeta,neka nadje drugi posao. evo doktori na primer ne dizu nista teze od flase viskija ( i ponekad neke medicinske sestre) Evo ja npr. sam obradjujem 3,5 ha voca i jos 0.60 ha vinograda + oko 1.5 ha pod zitaricama pa nisam umro od prasine,pucanja bubne opne..... Bole me ledja ponekad,ali jbg,cutis i teras dalje.
To se potpuno slazem, meni neko da pokloni da radim malinu ili borovnicu ne bih ni za zivu glavu . U lesniku sam nasao neki balans koji meni odgovara ali to ce se sve potvrditi tek kada dodju na rod.. svaki posao ima svoje prednosti i mane a najbitnije je da li te prednosti vrede truda i zalaganja i nadjačavaju mane posla pa na lraju kada dodje naplata ti ne razmisljas kako si se nagutao prasine vec uuivas u brojanju..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
E sad da ne idemo u of sam je onda kriv za prašinu. Mrzi ga da otvara zatvara vrata a smeta mu prašina,malo kontradiktorno zar ne?
Neće puno više zaraditi nego ovde,ako odradi 480 ha usluge kako kažeš ne treba razmišljat o Americi evo moj stric plaća jednog da mu sedi na ulazu kombajna i pomaže oko tih poslova.A nemoj misliti da je u Vojvodini sve med i mleko ,moja najvća parcela je 2,7 ha a ispod 1 ha imam 23:ppozdrav:

Ne mrzi ga,pa što onda tvoj stric plaća tog nije lud najlakše je voziti al treba svako malo silaziti i otpusavati te zagusi u slamotresu,secka nahvata na na heder a to sto nece da zatvori vrata kad ih zatvori ne čuje ništa a 10 min zatvorena vrata može mnogo da ga košta koliko puta je čuo da kaiš počinje da puca a da su bila zatvorena vrata ne bi ni čuo puklo bi sve bi se razletelo i ležajevi.sve a znaš i sam kolika je cena kaisa i delova John-a pa i svakog kombajna.Samo sam hteo da kažem da ga ne mrzi jer da ga mrzi ne bi to radio i mučio se pored državne plate od 90000din.

- - - - - - - - - -

Ako nečega bude na mojih 5h planiranih to će biti ljuske i granja za ogrev.Treba i to računati u zaradu sa te površine u punom rodu ću imati bar 5-5,5 tona ljuske nek bude tona granja i nasecem par metara drva u šumi i bas me briga ne treba mi ni gas ni pelet ni sadašnji ugalj...
 
Ocemo cupati dok se nije ukorjenio?

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Dajte ljudi budite malo korektni. Kakvo čupanje Smiki. Turski lešnik nije toliko dobrog kvaliteta e sada je drugo što su oni širili parcele a vi hoćete da vadite ono što je dobro

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
U Beogradu su razmaženi upravo oni koji su dosli sa sela, kojima je svega preko glave bilo i prodali neke zemlje i kuce i sad im je ovde sve nesto tesko... Mislili su da kad odu u "Tem Beogradu" da tamo nista nema da se radi, samo asfalt i beton... I da dodam da 70+ % "BEOgradjana" čine crnogorci i kosovari!

Da me neko ne shvati pogresno, nemam nista protiv njih, samo sam dao konstataciju jer fakat tako i jeste :)

Izvinjavam se za :off_topic:, lep dan zelim i srecne radove :ppozdrav: Ja cekam jos koji dan da se prolepsa i prosuši pa da mogu moje da uredim...
A u koji deo Vi spadate? u ovih 70 % ili u ostalih 30 % ''plave krvi''? da me neko ne shvati pogresno :ppozdrav:
 
Čika Laza je pitao da li ste vi plave plemićke krvi kada vam Sve smeta.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Da ne ispadne da glumim drvenog advokata ali ja nisam shvatio kolegu Tikitaka na taj nacin cika Lazo!Covek je posadio veliku povrsinu pre cini mi se 17-18 godina,jedan je od ozbiljnijih igraca u ovom poslu i krenuo je verovatno kao i svi mi u taj posao u nadi da ce lepo zaraditi itd itd a nije imao predstavu sta ga sve ceka!I sad posle ovoliko godina vidi tacno kako,koliko i sta sve treba i sa te distance i daje savete!Sad sa ovim znanjem i posle ovoliko iskustva pitanje je mozda da li bi se i on upustio ponovo u taj biznis!Plus sto znam da je covek i pre lesnika bio situiran a u ovom poslu je eto koliko dugo,razradio ga je i malo mi truba zvuci da on to namerno tako govori pocetnicima s ciljem da sputa konkurenciju!Sto se tice posla sa drugim vocem,u to nisam upucen i ne mogu komentarisati!Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh