Leska - opšta tema

Kalemljeni nemaju izdanke, a i ako imaju imaju jako malo i tek poneki

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Што више читам ваше поруке то видим да лијеска није дибра за мене као ни за већину који су мислили да ће на њој много зарадити.
Видим да прича "може дуго да се чува језгра" има позадину. Грубо речено док се сви стројеви обезбједе може се направити макс хладњача.
 
Што више читам ваше поруке то видим да лијеска није дибра за мене као ни за већину који су мислили да ће на њој много зарадити.
Видим да прича "може дуго да се чува језгра" има позадину. Грубо речено док се сви стројеви обезбједе може се направити макс хладњача.

Problem je što su se mnogi zaleteli da sade davajuci zadnje pare a ne znaju da kad dođe rod tek tad se daju pare za strojeve- mašine za obradu.Sve u svemu potrebne su velike pare za ovaj biznis i ja sam toga svestan.
 
Problem je što su se mnogi zaleteli da sade davajuci zadnje pare ........
Ne ,problem je sto na pocetku trebaju male pare, 300-400 sadnica po hektaru i eto ....jos ako imas zemlju.....super.

- - - - - - - - - -

Kad kažeš na odricanje nasta mislis?Vreme,rad..?
Pored vremena i krvavog rada (kako zasad ulazi u zrelost) ,tako vidis da ti treba ovo ,pa ono i stalno ruka u dzepu....vremena slobodnog sve manje.
Ali da ne ispadnem od onih da im je tesko raditi......cekate novo iskustvo :))))
 
Ne ,problem je sto na pocetku trebaju male pare, 300-400 sadnica po hektaru i eto ....jos ako imas zemlju.....super.

- - - - - - - - - -


Pored vremena i krvavog rada (kako zasad ulazi u zrelost) ,tako vidis da ti treba ovo ,pa ono i stalno ruka u dzepu....vremena slobodnog sve manje.
Ali da ne ispadnem od onih da im je tesko raditi......cekate novo iskustvo :))))

Upravo zato i mislim da sam shvatio što se tiče rada ja cu pomoći ocu koji je pre 2 godine skinuo 480h pšenice nešto malo svoje i sve ostalo uslužno što se toga tice spremni smo na rad a što se tiče para po nasoj računici za 5h će nam trebati min 50000e ulaganja kroz godine kako sadimo nove zasade.Nisam od onih koji ulaze u posao bez provere sve sam sračunato cene sadnica,ograde,navodnjavanja,mehanizacije,ulaganja dok ne stigne zasad i video dal sam spreman za to i odlučio sam da sam spreman.

- - - - - - - - - -

Za svaku vocnu vrstu je potrebno sve to sto ste naveli. Leska nije nista posebno i nista zahtevnija.

Upravo tako u voćarstvu su velika ulaganja ali velika i zarada sam primer su i subvencije koja je razlika između ratarskih i voćarskih subvencija velikaa.
 
Za svaku vocnu vrstu je potrebno sve to sto ste naveli. Leska nije nista posebno i nista zahtevnija.
Ja mislim da jeste a to sto mislim nema veze sa tim sto je i gajim.

- - - - - - - - - -

Koja je to razlika izmedju ratarskih i vocarskih subvencija?
Razlika ne postoji.

- - - - - - - - - -

a što se tiče para po nasoj računici za 5h će nam trebati min 50000e ulaganja kroz godine kako sadimo nove zasade.
Ukoliko na toj povrsini ne zelis da svake godine usisavas i drzis crevo ceo dan u prasini a na kraju dana po mraku da teglis dzakove , samo samohodna skupljacica ,najjeftinija u ponudi kosta malo manje od 40000e.
Imam prijatelje koji imaju masine usisivace ,ali koji su prosle godine placali uslugu samohodnog kombajna ....preselo ljudima.
 
Komadari:

Kod nas je nadnica 1-2 €/sat.
Mislim da nabavka bilo kakve ozbiljnije mehanizacije kod nas nema opravdanje što zbog jeftine radne snage što zbog malih zasada.
Za one koji već ne obrađuju zemlju nema smisla ni osnovna, a ni specijalna mehanizacija koja će se sporadično koristiti, ako ne planira veću plantažu.
U Kaliforniji u orašarima rade latinoamerikanci, a to smo ovde mi.
Pošto se razmišljam o 3ha to znači da ću za deset godina skupljati 9.000 kg / 60kg/dan / 15 radnika / 10 dana = 1.500 €.
 
Navedite razloge? Jel to zbog mnogo vise prskanja, komplikovanije obrade zemljista,prasine(koja postoji samo u gajenju lesnika?)tegljenju dzakova(gajbi)?
Imao bih mnogo toga da navedem ali evo ti samo primer dzakova.
Prvo prasina je drasticno veca nego kod drugog voca jer ga sama masina pravi kada usisava u augustu-septembru sa zemlje.
Kada onako prasnjav zavrsis a ceo dan si u jednom polozaju kojeg ne menjas, onda ides da pokupis dzakove.
Po povratku kuci iste dzakove nosis na tavan ,potkrovlje ili ostale objekte koje imas da bi lesnik prosusio.
Kada se osusi opet pakujes u te iste dzakove koje opet spustas dole (daleko lakse nego kad ih nosis gore) ,pa ih ubacujes u kalibrirku.Iz kalibrirke ,opet u dzakove. Iz dzakova u masinu za lupanje.Iz nje opet u dzakove koje nosis u kucu na prebiranje.Odatle opet u dzakove do najzad, musterije.
Kada su pokupljeni sa njive-sirovi ,dzakovi umeju imati i do 40 kilograma.
Orezivanje , vec 20 dana po 6 sati pacijeg hoda-cucanja i jos nisam gotov.Nema sta me ne boli.
Lupanje , sa pristojnijim masinama mesecima u nepodnosljivoj buci i opet prasini.I naravno hladnoci.U kisnoj godini ,prasine pri lupanju ....samo ti oci ciste.
I jos gomila sranja.
 
Komadari:

Kod nas je nadnica 1-2 €/sat.
Mislim da nabavka bilo kakve ozbiljnije mehanizacije kod nas nema opravdanje što zbog jeftine radne snage što zbog malih zasada.
Za one koji već ne obrađuju zemlju nema smisla ni osnovna, a ni specijalna mehanizacija koja će se sporadično koristiti, ako ne planira veću plantažu.
U Kaliforniji u orašarima rade latinoamerikanci, a to smo ovde mi.
Pošto se razmišljam o 3ha to znači da ću za deset godina skupljati 9.000 kg / 60kg/dan / 15 radnika / 10 dana = 1.500 €.
Recimo da imas rodnost na 3h oko 9t u ljusci - ako si upucen u posao.
Ako ti zemlja nije perfektno pripremljena jedan radnik tesko da moze da ti pokupi vise od 50kg.
Recimo, 6 radnika danas, dodje oko 300kg.
Da ti pokupe ceo rod ,treba im 30 dana. Po 15e na dan ,berba te kosta 2700e.
Boljom pripremom zemlje mozes malo uticati da te berba izadje manje ali ne mnogo.
Tako da se masine isplate.Prvi put kada sam imao vecu rodnost ,berba sa radnom snagom mi je presela.
Masinski ,kosta me samo nafta, oko 400-500e.Sam pokupim rod sa moje povrsine.
 
Ja mislim da treba uzeti u obzir da i radnike za skupljanje danas vise nije lako naci...nece niko Bog te mazo...

- - - - - - - - - -

Kaze dolazim i sutra se ne pojavi itd itd...a i ako dodju pa krenu da kilave(cast izuzecima),ma sve to presedne...
 
Nazad
Vrh