Leska - opšta tema

Pozdrav

Pozdrav svima !
Goran iz Zemuna pedstavio sam se u odeljku za nove clanove pa da napisem nesto i ovde s obzirom da me leska intresuje.
Kupio sam 1ha zemlje u Zbojstici okolina Sevojna nadmorska visina 770 metara i plan je bio zasad leske na citavoj povrsini:haha:
Citajuci forum zeleo sam da ispostujem sve vase savete naravno koliko sam u mogucnosti tako prvo pozvah geometra da mi parcelu omedjimo.Sta reci plan odmah pade u vodu komsija vec 50 godina ima vocnak na mojoj parceli ni manje ni vise nego 20 ari,dva puta koja se nalaze oko parcele nisu oko nego na njoj,a naj teze parce za privodjenje svrsi cu ipak morati da sredjujem mada to nije bio plan.Kada se odmaknem od ograde(koja je u planu) za 4 metra ostaje nesto oko 65 ari, pa nije ni to malo za pocetak.Trenutno se zemljiste sredjuje sklanja se neko samoniklo drvece i malo nesto krci da bi se lakse postavila ograda,dovodi se struja i voda na plac.Hemijska analiza je uradjena,a pedoloska se trenutno radi,sadnice su rezervisane ali jos uvek nisu placene odlucio sam se za tonde razmak 5X4,mehanizacija ce u pocetku biti rođacka od njih kupih i zemlju ali vratise deo novca :osmeh:.Hvala jos jednom starijim clanovima koji svojim licnm iskustvima pokusavaju necemu da nauce nas neiskusnije.Pa kako neko ovde rece vazno je ucestvovati.
 
Planiras li neko preseljenje tamo ili mislis putovati iz Zemuna...?

Radim smenski mesec dana na poslu mesec dana slobodan tako da imam dosta slobodnog vremena ,a i da nesto malo omasim tamo mi je u blizini familija koja uvek moze da pritekne u pomoc.Naravno za sad preseljenje nije u planu mada imam nasleđenu kucu koja se nalazi na 5 minuta voznje od imanja.
 
Pozdrav svima !
Goran iz Zemuna pedstavio sam se u odeljku za nove clanove pa da napisem nesto i ovde s obzirom da me leska intresuje.
Kupio sam 1ha zemlje u Zbojstici okolina Sevojna nadmorska visina 770 metara i plan je bio zasad leske na citavoj povrsini:haha:
Citajuci forum zeleo sam da ispostujem sve vase savete naravno koliko sam u mogucnosti tako prvo pozvah geometra da mi parcelu omedjimo.Sta reci plan odmah pade u vodu komsija vec 50 godina ima vocnak na mojoj parceli ni manje ni vise nego 20 ari,dva puta koja se nalaze oko parcele nisu oko nego na njoj,a naj teze parce za privodjenje svrsi cu ipak morati da sredjujem mada to nije bio plan.Kada se odmaknem od ograde(koja je u planu) za 4 metra ostaje nesto oko 65 ari, pa nije ni to malo za pocetak.Trenutno se zemljiste sredjuje sklanja se neko samoniklo drvece i malo nesto krci da bi se lakse postavila ograda,dovodi se struja i voda na plac.Hemijska analiza je uradjena,a pedoloska se trenutno radi,sadnice su rezervisane ali jos uvek nisu placene odlucio sam se za tonde razmak 5X4,mehanizacija ce u pocetku biti rođacka od njih kupih i zemlju ali vratise deo novca :osmeh:.Hvala jos jednom starijim clanovima koji svojim licnm iskustvima pokusavaju necemu da nauce nas neiskusnije.Pa kako neko ovde rece vazno je ucestvovati.


Buraz, samo bager i poravnaj sve to i ogradi. Najezim se kad cujem UZURPATOR




milelale ako nemas vode u izobilju u velikom si problemu
 
@Zeljko !

Ljudi od kojih sam kupio zemlju su mi vratili novac za tih 20 ari tako da sada oni resavaju problem sa uzurpatorom,tamo je problem sto zemlje ima dosta,ali je uglavnom nasledjena od nekih pomrlih predaka ,a novi vlasnici se neinteresuju mnogo tako da to lokalcima ide na ruku.Kao sto rekoh za pocetak i ova povrsina je dovoljna ,a za kasnije ce mo videti.Sa jednim delom parcele se granicim sa covekom koji poseduje 60 ari tako da ako sve krene lepo mozda zemlju otkupim od njega pa nastavim dalje,ali to je jos uvek daleko videcu otom potom.
 
Jesu li vaše zemlje bolje ili gore od moje:

1 - PH 5,95-7,21....... sledi kalcifikacija
2 - CaCO3 0,1-0,5%............još malo "kalka" na mesto bušenja rupe
3 - P2O5 21-35 ppm (/10 u mg/100g)...............................................u Italiji 38-223
4 - K2O 250-280 ppm (/10 u mg/100g).............................................u Italiji 286-798
5 - humus 2,45-2,74%...................................................................u Italiji 2,5-3,9
6 - Azot (N) 0,12-0,14 %............................................................ 0,12-0,22
 
slike.php
[/URL][/IMG]

@milelale,
evo fotka analize zemljišta na mojoj parceli gde sam zasadio leske pa možeš da upoređuješ. U potanju je Pomoravlje. Vode ima u neograničenim količinama na 4-5m
a ostalo ćemo već nekako da rešimo.

@Okidoki,
kad kupuješ zemlju obavezno prvo izvedi geometra da ti odradi identifikaciju i omeđavanje pa onda posle sklapaj ugovor i plaćaj. Geometar isto odmah može da ti proveri na koga se
ta parcela vodi a možeš to i sam da uradiš uz pomoć broja od parcele, nešto tipa kp.xxxxxx. Odeš na sajt RGZ-a, na stranici http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/PublicAccess.aspx izabereš opštinu pa mesto i upišeš taj broj.
Dobiješ sve u vezi te parcele. Dal je opterećena nečim, na kog se vodi, dal ima više suvlasnika i sl. Ako se vodi ne nekog pretka koji je pokojni a ovaj što hoće da ti proda nije to rešio u sudu i prebacio na sebe može da
se desi da se pojavi neki drugi naslednik iz familije i pravi probleme. Posle imaš muke da to prebaciš na sebe.
 
Poslednja izmena:
Slavimiru,

meni analitičari zemlje zemlje rekoše da odustanem i nađen zemlju sa više CaCO3.
Da li ste se Vi bavili kalcifikacijom tj. "kalkom" ili nečim drugim.

Pročitah sinoć da je najveći deo korena leske na dubini 40-50cm i u širini krošnje što znači da desetak godina treba unositi koješta samo oko stabla ?!
 
Sta god unosio radi to postepeno da ne bi napravio šok biljkama.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
@Milelale,
poslao sam ti zvaničan izveštaj od nadležne državne institucije za te stvari. Bez tog dokumenta ne možeš da podneseš zahtev za subvencije recimo. Ko ti je radio analizu? Nadležna PSSS za tvoj kraj? Jesi li dobio isti ovakav?
Koliko sam video ja i ti imamo slično zemljište po pitanju kiselosti a meni su napisali da mi je pogodno za gajenje leske. Kalcifikacija, kao što i sam možeš da vidiš, nije nigde spomenuta tako da nije bilo razloga da je radim. Bacio sam tokom
pripreme zemljišta traženo đubre i na svoju ruku dodao nešto humusa sa zeolitom oko žila prilikom sadnje. Baciću naproleće tih 100kg kana oko sadnica i to je to za sada. Mislim da su ljudi imali dobre rezultate sa leskom na lošijoj zemlji od tvoje
tako da ne bi trebalo mnogo da se sekiraš oko toga :osmeh:...
 
Pozdrav za kolege sa ovog dela foruma uz jedno pitanje ...
Zasadio bih u dvorištu par stabala leske, pa me interesuje kojom brzinom ona napreduje, naravno uzevši u obzir neku prosečnost i po pitanju uslova i sorte.?
Ovo pitam kako bih znao na kojoj poziciji da ih zasadim, tačnije da li bih mogao da računam na hladovinu od njih i za koliko godina otprilike.?
Ako ne mogu računati na hladovinu recimo, ne bih sadio pored mesta gde planiram klupe i sto, već bih im našao drugo mesto u dvorištu.
Naravno, bio bih zahvalan i po pitanju sugestije u vezi sa sortama.
 
Pozdrav za kolege sa ovog dela foruma uz jedno pitanje ...
Zasadio bih u dvorištu par stabala leske, pa me interesuje kojom brzinom ona napreduje, naravno uzevši u obzir neku prosečnost i po pitanju uslova i sorte.?
Ovo pitam kako bih znao na kojoj poziciji da ih zasadim, tačnije da li bih mogao da računam na hladovinu od njih i za koliko godina otprilike.?
Ako ne mogu računati na hladovinu recimo, ne bih sadio pored mesta gde planiram klupe i sto, već bih im našao drugo mesto u dvorištu.
Naravno, bio bih zahvalan i po pitanju sugestije u vezi sa sortama.

Ja bih za hladovinu namenski posadio jednu lipu. Pravi lepu hladovinu sa dovoljno prostora ispod a i veoma lepo miriše kad cveta. Kesten je isto veoma lep ali jako sporo raste
i posle pravi dosta šljaka. Leske bih zasadio na tim drugim mestima. Obavezno bih u dvorištu stavio jedan Crveni Lambert. Em što dekorativno izgleda, dobro rađa, ima veoma
ukusne plodove i dobar je oprašivač za druge sorte koje bi eventualno posadio po dvorištu. Pored njega posadio bih neku od stonih sorti leske koje su navodno ukusnije od onih
industrijskih.
 
Hvala kolega @slavimir, svakako ću sve uzeti u obzir.
Mesto gde bi mi hlad trebao je onako pred suton, nekih dva-tri sata pred mrak. Znači, ne bi bilo neophodno drvo visokog stabla da se bukvalno sedi ispod njega, već bi bilo pored da zakloni taj smer od zapada. Zato bi mi odgovaralo ne mnogo visoko, ali drvo sa gušćom krošnjom.
Nadam ste da ste me razumeli, ali verovatno je ovo malo teško objasniti ovako pisanjem .?

Kolega @miroljubceful.
Udaljenost od kuće je nekih 5-6 metara pa bih iz tog razloga nešto što neče baš visoko izrasti. Iz tog razloga nisam siguran da bi mi orah bio dobar izbor .?
 
slavimir-u

Hvala na optimističnom mišljenju. Isto misli i "tikitak" pa me je to osokolilo.
Analiza mi je rađena prilikom akcije besplatnog analizitanja u mom kraju, a rađena je u službi u Zrenjaninu. Nikakav pismeni komentar nisam dobio niti moj izveštaj liči na Vaš. Na moje telefonsko interesovanje zamerka je bila jedino mali procenat CaCO3 i potreba kalcifikacije ili bolje druga njiva. Na kiselost i ostalo nije bilo zamerke. Moguće da je takav savet dat ishitreno, bez iskustva, jer mi ovde gajimo uglavnom pšenicu i kukuruz.
U Italiji, po nekoj literaturi:

U Italiji sastav zemljišta izgleda:

· krupan pesak 35,3 – 51,2%;

· sitan pesak 22,7 – 29,5%;

· koloidi 14,1 – 23,4%; Glina 7,4 – 10,5%;

· Kreč manje od 1,3%;

· Humus 2,5 – 3,9%;

· pH 6,92 – 7,4;
· azot (N) 0,12 – 0,22%;
· fosfor (P2O5) 38 – 223 mg/kg;

· kalijum (K2O) 286 – 798 mg/kg.
..........

N, P i K ću rešiti veštačkim đubrivom ali oko jama, pre ili posle bušenja. Ne bih đubrio celu njivu pri obradi jer je koren srazmeran krošnji.

Humus takođe mislim da povećam lokalno ali pošto nemam stajnjaka onda glistenjakom (1-2 L u jamu)

550,08 din/džaku (pak.50 lit.).

Slušao sam o ZEOLIT-u ali nisam siguran dal vredi tako da ću o tome još čitati.
Kod nas se buše bunari, ali je nevolja što mi je njiva 600x50m pa će verovatno biti dva.


:cao:



 
Nazad
Vrh