filimon-u
Nemam iskustva, čak nemam ni leskar, ali planiram.
Bela detelina, kao međukultura za voćnjak, je ovde ocenjena kao budalaština.
Možda i jeste, ali dok se ne odlučim ja mislim ovako (sve iz čitanja, ništa iskustvo):
1)-oko 5 godina do nekog značajnijeg roda samo ulaganja i rad i to uglavnom na mlaćenje po zemlji i travi, a nemam svoju mehanizaciju
2)-očekujem da ću je nekom stočaru prodati za košenje (dobra je kao krmna masa) i time rešiti održavanje par godina i dobiti koji dinar
3)-očekujem i da će neko sa pčelama biti na njivi i kada ja nisam (pošto ne mogu ograditi)
4)- citati sa sajta "SEOSKI POSLOVI":
- .....
Takođe još jedna vrlina kojom možemo pohvaliti našu belu detelinu je i činjenica da ima dobar uticaj na poboljšavanje plodnosti tla. To postiže, jer se u njenom korenu vezuje azot iz vazduha u zemljište.
-Bela detelina je biljka kojoj je potrebno mnogo vlage. Za njen uzgoj najpogodnija je kišna, prohlada zima. Njen korenov sistem nije dubok, pa s toga i nije nešto otporna na sušu
5)- citat sa sajta RASADNIK ARGUS, Nebojša Brzaković d.i.polj. " :.....
-подношљиве (uzrodice; međukulture): легуминозне окопавине ,бостан, тикве и неке врсте поврћа-шпаргла.
6)- opet citat:"
Međukulture deluju nepovoljno na vodni, a povoljno za toplotni režim zemljišta u odnosu na voćke.Nepovoljni uticaj međukultura ispoljava se i na strukturu zemljišta, prinos, kvalitet plodova, diferenciranje cvetnih začetaka, prevremeno otpadanje plodova isl.
U određenim slučajevima međukulture se mogu gajiti samo u mladim zasadima,vodeći pri tome računa da se prostor oko voćaka redovno obrađuje u toku vegetacije.
Prema karakteru međuredne kulture mogu biti: štetne ( pšenica, raž, ječam, ovas, lucerka, suncokret, konoplja, lan,stočna repa, šećerna repa, pozni krompir idr.) indiferentne( jagoda, malina, ribizla, grahorica, stočni grašak idr.); korisne( pasulj, zeleni grašak, sočivo, tikve, dinje, lubenice, crni luk,,salata, spanać, krastavac, crveni patlidzan, paprika, mrkva idr.) "
7) opet citat:"
ZA T R AVL JIVANJE MEĐUREDNOG PROSTORA
U suvremenim voćnjacima, ovaj oblik održavanja tla je najčešći. Travni pokrivač zasniva se od višegodišnjih trava, travno-djetelinskih smjesa ili djetelinsko-travnih smjesa. Koje smjese će se upotrijebiti ovisi o klimatskim prilikama i svojstvima tla, ali uglavnom smjese trava i lepirnjača - trave razvijaju zelenu masu, dok lepirnjače osiguravaju dušik. Od travno-djetelinskih i djetelinsko travnih smjesa najčešće se koriste talijanski i engleski ljulj s bijelom djetelinom, smiljkitom i crvenom djetelinom. Travni pokrivač se zasniva među redovima gdje se trava kosi, a otkos se malčira, dok se u redu između stabala održava ugar prskanjem herbicidima. Prednost ovog načina održavanja tla u nasadu je što se i nakon kiše može koristiti mehanizacija, a i manje je zbijanje tla pri radu traktora. U slučaju prekomjernog vlaženja, trave jače transpiriraju pa korijen neće imati posljedice od previše vode. Potrebna je redovita gnojidba. U zatravljenom prostoru povećana je mikrobiološka aktivnost."
- opet citat:" [FONT="]Bela detelina je višegodišnja mahunarka, živi 3 – 5 godina"
[/FONT]9) - Setvena norma :12-14 kg/ha.[FONT="] U ponudi sorta Merlyn po ceni 900,oo/kg.
10) - đubriću i kopati oko leski,...nadam se i zalivati
.......
Pa sad ....... [/FONT]