Leska - opšta tema

Ja sam to radio i od kosenja ce te se pobiti. Ove godine kupujem malcer cekicar i mislim da je to najbolja metoda odrzavanja. Videcemo sledece godine pa javljam kako je ispalo.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Taj rad. Valjda ce to da zameni trimer rucni pa da bude jos bolje.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Molio bih kolegu Jeftica (ako prati temu jos uvek)da postavi ako moze sliku njegove kosacice,da nam kaze nesto o njoj,kakva joj je snaga,jel moze da kosi i vecu travu itd itd.Video sam ranije da je postavljao ali ne mogu da nadjem,a cini mi se da je izuzetno jaka...
 
Mulcher sam nasao neki domace proizvodnje oko 90000 sa pdv. Nemam predstavu koliko je dobar ali realno to je reduktor sa gomilom gvozdja i ne vidim sta tu moze da bude lose. Jedina priblizna stvar je roto mulcher koji je realno odlican za travu i neko rastinje do 7-10mm u precniku ali trazi odlicno nivelisan teren i klirens mu je veci dok malcer cekicar moze i da skine tanak sloj zemlje kao i da izravna teren koji ima npr krticnjake i to. Narocito je po meni dobro to sto sve sto se oreze ne mora da se izvlaci nego se samelje.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Molio bih kolegu Jeftica (ako prati temu jos uvek)da postavi ako moze sliku njegove kosacice,da nam kaze nesto o njoj,kakva joj je snaga,jel moze da kosi i vecu travu itd itd.Video sam ranije da je postavljao ali ne mogu da nadjem,a cini mi se da je izuzetno jaka...

To je "kosilica za visoku travu i neravne terene" Honda UM 526 https://www.olx.ba/artikal/20886482/...6-prox-olx-ba/, mada je to ustvari Pubert sa Hondinim motorom nešto jako slično ovom http://www.pubert.com/en/products/g...utter/mower-brusch-cutter-en/xtrem-12-65h-en/

Nije to nešto posebno jako, manje od 5 KS, ali ima 6 brzina i kad se poskidaju nepotrebne zaštite može da kosi bagrem visine preko metra.
Kosim 12 dunuma (1,2 ha) za 14-16 h. Malo više hodam, ali ima mnogo prednosti i za moje uslove ovo je optimalno rješenje (malčira a poslije trimera mora da se kupi trava, strm teren gdje ne može traktor, a okretna je zbog prednjeg točka). Nije za fino košenje npr. travnjaka, ali za košenje voćnjaka 2-3 puta godišnje je OK.

http://poljoinfo.com/showthread.php?668-Orah-opšta-tema/page81 poruka 1604.
 
Poslednja izmena:
Ja koristim Hondu UM616 (UM2460). Odlična kosilica ali što se tiče košenja visoke trave, pravi otkose (ne melje)... Verovatno bi malčirala da joj se zatvori otvor za izbacivanje trave. Inače lako se bori sa 50cm guste trave. Nož joj je prečnika 61cm, a brzina kretanja je varijabilna - nekih 6 podeoka na menjaču... Realno, za veće površine bih ipak gledao neki traktorčić za košenje zbog šireg zahvata.

Evo kako šljaka moja: https://youtu.be/YnfG4Cl7gXw
 
Sadnja Leske

Za 10 dana planiram da sadim 100-tinak Leske. Sve tri Italijanske vrste. Zemlja ne traži nakave dodatke ali bih ipak pri sadnji stavio neko đubrivo. Molim Vas za savet šta od đubriva staviti.
Hvala unapred.
 
Ljudi najviše stavljaju stajnjak, pa bih ti i ja to preporučio. I ja sam ga stavljao, a možeš i NPK.
 
Za 10 dana planiram da sadim 100-tinak Leske. Sve tri Italijanske vrste. Zemlja ne traži nakave dodatke ali bih ipak pri sadnji stavio neko đubrivo. Molim Vas za savet šta od đubriva staviti.
Hvala unapred.
Dobro je, nisam jedini koji će da sadi leske pred novu godinu. Ja sam radio analizu letos i pre tanjiranja bacio preporučena đubriva. Rečeno mi je i da u toku proleća odradim prihranu sa 100kg KAN-a po hektaru. Ne znam da li to treba da bacim po celoj njivi ili oko sadnica. Otom potom. Ja sam za samu sadnju pripremio smešu humusa i zeolita. To planiram da stavim na žile. 1 džak ekomelioranta (I-zeolit za sadnju voćki i vinove loze) od 20kg je 1080,00 dinara. Minimalnih pola kila po sadnici bi te izašlo 20-30 evra. Zemlju sam nabavio u pečurkari 4 din po litru i dodao neko moje pregorelo ovčje đubre. Može da posluži i humus glistenjak od kalifornijskih glista ali on je skuplji. Ja sam po oglasima video najeftinije 10 din po litru. Kako god, s obzirom da se radi samo o 100 sadnica taj dodatak pri sadnji ne bi trebalo da predstavlja neko značajno povećanje ukupnih troškova a može da pomogne primanje biljke i razvoj korenovog sistema. Za svež stajnjak sam na više mesta ovde na forumu pročitao da se ne preporučuje da se stavlja direktno na žile. Valjda zbog bolesti i sl. Znači ne tvrdim da je to tačno već samo prenosim inf.
 
Nije ga dobro mozda staviti direktno na zile pri sadnji ali je odlicno umociti koren u smesu istog,vode i zemlje,radi dezinfekcije samog korena!Sto se tice dodavanja svih tih dodataka pri sadnji,recimo zeolita itd itd,ko moze da priusti-dobro je ali verujem da se prima i bez toga...Obrada zemlje pre sadnje se podrazumeva.Ja sam samo u rupe stavljao nekog sitnog djubriva poput glistenjaka koje sam skupio u par dzakova sa mesta gde su godinama izbacivali kreinu pa se to talozilo godinama i tako je nastalo to djubre koje izgleda kao,opet ponavljam,glistenjak.Po jedna lopata pomesana sa zemljom i to je to_Od 200 komada tri se nisu primila.

- - - - - - - - - -

I da ne zaboravim-makazama sam prekratio bio svaki koren onako s vrha po koji cm.Eto to su moja neka iskustva :).
 
Poslednja izmena:
Zanimljiv casopis, sutra cu da ga narucim.
117544f84d61986b683cf141cbd4c8b4.jpg
1f6b5843e72bd305d56d7666bb8863b8.jpg
1b2755ca2ea79ed3c4342f221e45e829.jpg
c1538a62b1c07988e68a24efcd3e51c4.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Trazi ga na pretrazivacu, izlazi u Banja Luci ima broj pa ih pitaj salju li za Srbiju, kod nas je 5km.

Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Da li forsirati sadnju do Nove godine , ili ostaviti za mart , bojim se da ne izmrznu sadnice ako bude jakih mrazeva u januaru, neće se koren vezati dobro za zemlju
 
Nazad
Vrh