Leska - opšta tema

Pa Zeljko ,Frkani je sam dao odgovor na to pitanje.Nadam se da mi nece zameriti ali ukoliko je ono sto je napisao sve ,onda je i kod njega slucaj kao kod vecine ......azotna djubriva skoro da ne koriste a ako i koriste "prepisiju" od drugih kultura.Na taj nacin zasadi se isposte i prakticno pa ostaju gladni,slabo napreduju a o rodnosti da se ne prica.


Da li bi mogao da napises kada i u kojoj meri treba dati azotno djubrivo mladom zasadu?



Da li sam zakasnio sa prskanjem bakrom? krenulo je hladno vreme, nisam siguran do koje temperature deluje. a druga stvar, trazio sam nordox u poljo apoteci i kaze mi prodavacica, sta ce ti nordox on je 2700 kila, evo ti blue bordo 700 din kila. da li sam se zeznuo?
 
Poslednja izmena:
1Ha, 440 sadnica, iskombinovanih, jednogodisnje 4x5.
Duboko oranje i busac u rupu ovcja vuna ispod sadnice, zemlja i stajnjak u zatrpavanju.
Cena svega nije ni za pricu najskuplji je Stihl busac zemlje :)
Dogodine ograda i busenje bunara. Plan prosiriti za jos 1,5-2Ha.

Pitanje za sve, kako najbolje se odbraniti od korova dogodine? Freziranje oko sadnica (kupiti obicnu ili traktorsku frezu), nesto drugo?
 
1Ha, 440 sadnica, iskombinovanih, jednogodisnje 4x5.
Duboko oranje i busac u rupu ovcja vuna ispod sadnice, zemlja i stajnjak u zatrpavanju.
Cena svega nije ni za pricu najskuplji je Stihl busac zemlje :)
Dogodine ograda i busenje bunara. Plan prosiriti za jos 1,5-2Ha.

Pitanje za sve, kako najbolje se odbraniti od korova dogodine? Freziranje oko sadnica (kupiti obicnu ili traktorsku frezu), nesto drugo?

Zašta se stavlja ovčja vuna ispod sadnice? Ja još čekam da mi jave iz rasadnika za sadnice. Kažu da još ima lišća na njima. Pripremio sam mešavinu humusa, višegodinjeg pregorelog ovčeg stajnjaka i zeolita da stavim na žile i sve to spakovao u kese. Planiram i da sipam 3-4 litra vode pre navlačenja gornjeg sloja zemlje. Njivu sam krajem leta tretirao totalom i za sada nema korova u njoj. Sledeće godine je u planu samo freziranje. Mislim da se ne bi isplatila mala freza za površinu od 1h. Teška je to robija. Pogotovu leti. O većoj površini od 2-3h da ne pričamo. Pa kad se leske razgranaju...Ja planiram prvih godina freziranje traktorskom između redova i tretiranje nekim sredstvom oko sadnica. Možda ne bi bilo loše dok su mlade i da odradi motika okopavanje baš uz njih ali ja imam 200 sadnica. Ne znam koliko je to izvodljivo na većim površinama...
 
Danas bio po 1200 sadnica tonde đentile dele lange...sadnja sutra ako bog da...
f4d6673941b53f63ca3fbf2704dcde8c.jpg


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Na 2 ha...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Apsolutno pregusto, vise od 450 ne gurajte u 1ha, imam i starija drveca lesnika, manje od 4x5 je cista egzibicija, ako se gaje kao STABLA. Ako ostanu kao zbunovi mozda i moze.

Za obradu mi strucnjaci danas objasnili da se maja meseca okopa pa mesec dana kasnije isto a freziranje kasnije, prvo okopavanje


Sent from my Iphone
 
Apsolutno pregusto, vise od 450 ne gurajte u 1ha, imam i starija drveca lesnika, manje od 4x5 je cista egzibicija, ako se gaje kao STABLA. Ako ostanu kao zbunovi mozda i moze.

Za obradu mi strucnjaci danas objasnili da se maja meseca okopa pa mesec dana kasnije isto a freziranje kasnije, prvo okopavanje


Sent from my Iphone
Planirano je 6x3 gustina sadnje u žbunu na nešto više od 2 ha. Rupe su već izbušene. Inače, na 1 ha staje oko 550 sadnica po matematici. Meni je ispalo 1200 na nešto preko 2ha i nisam hteo ovde da se bavim arima i kvadratnim metrima.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Ovde kod mene ima čovek posađeno 4x3. Jako lepo to održava plus redovno zalivanje. Imao je ove godine odličan rod u 5-6 godini. Milina da pogledaš tu plantažu koliko to deluje jako i bujno. Problem je što su se biljke u redovima spojile a između redova već ima problem kad prolazi Fergusonom sa kabinom. Vidi sad i on da će morati da radi proređivanje do desete godine. Teši se da će dotle da izvuče rod na veći broj stabala. Problem je što će i dalje da mu rastojanje između redova bude samo 4 metara. Po meni bi 5x4 bio neki minimum.

@trntor, dobro je što si ostavio veliko rastojanje između redova. "Lako" ćeš da prorediš leske u redovima ako se kasnije za tim ukaže potreba...
 
Slavimire Smiki je u pravu-ako se ima zemlje 6 x 5 pod obavezno!
 
Poslednja izmena:
Za obradu mi strucnjaci danas objasnili da se maja meseca okopa pa mesec dana kasnije isto a freziranje kasnije, prvo okopavanje
D.Stopanje - sta si mislio pod ovim?
Ako trava izmedju redova preraste, tesko ce se posle sustići korak.
Jedini razlog moze da bude zadrzavanje vlage u zemljistu

Iskljucivo samo na obradu oko sadnice, a u redovima da se prodje podrivacem je preporuka struke.
 
Iskljucivo samo na obradu oko sadnice, a u redovima da se prodje podrivacem je preporuka struke.

Struka kaže i da se podrivanje(može i rigolovanje) na 60cm radi pre dizanja zasada. U zakonu piše da bi poljoprivredno domaćinstvo ostvarilo pravo na subvencije, podrivanje mora da bude obavljeno pre sadnje leske. Zašto bih ja nakon godinu dana, ponovo radio podrivanje? Drugo, podrivanje ne uništava korov. Moralo bi posle toga ponovo tanjirača itd. Po meni traktorska freza bar prvih 3 godina a kasnije redovno košenje.
 
Struka kaže i da se podrivanje(može i rigolovanje) na 60cm radi pre dizanja zasada. U zakonu piše da bi poljoprivredno domaćinstvo ostvarilo pravo na subvencije, podrivanje mora da bude obavljeno pre sadnje leske. Zašto bih ja nakon godinu dana, ponovo radio podrivanje? Drugo, podrivanje ne uništava korov. Moralo bi posle toga ponovo tanjirača itd. Po meni traktorska freza bar prvih 3 godina a kasnije redovno košenje.

Svaka ti je na mestu
:)
 
Nazad
Vrh