Leska - opšta tema

Ne znam ti troskove po stavkama napisati. Ja njima usluzno samo radim, ne zapitkujem jer me ne interesuje lesnik nesto veliko.
 
Ne znam ti troskove po stavkama napisati. Ja njima usluzno samo radim, ne zapitkujem jer me ne interesuje lesnik nesto veliko.

Nista, nesto mi to mnogo troskova pa da vidimo gde grese...

evo primer troskova u americi, ali bukvalno svi troskovi od hemije, poreza do kamate na kredit

qWI2D9y.jpg
 
Potpuno te razumijem. Problem kod ljudi je što ne znaju šta da pitaju ako nisu dobri u nekoj oblasti a kad saznaju vše nema razloga da pitaju. Nisam ja neki uzgajivač ljeske. Posadio sam više da ne bude gola zemlja. Jedno vrijeme sam davao badava da kose travu i neće niko pa reko ajde da nešto posadim a da se mnogo ne mučim. Takvi su mi i prinosi. Nisam sreo nekog ko se tako dobro razumije u ljesku pa bi bio grijeh a i šteta da ne iskoristimo to znanje. Vidim na ovom forumu da ima mladih i ambicioznih ljudi i njima bi to pomoglo. Ja već ulazim u godine kad smanjujem poslove i pitanje je postavljeno više iz znatiželje nego namjere da postanem neki ozbiljniji igrač. Treba malo i živjeti.
Opisaću malo šta ja radim i nadam se da će na tom primjeru biti dovoljno materijala da se ukaže šta nevalja.
Posađene su stablašice. Sam kalemio. Zemlja kisela. Bačeno kreča u prahu polovina preporučene količine. Humusa u tragovima. Kalija i fosfora isto tako. Prije sadnje nađubreno stajnjakom. Par godina zaoravana trava da se poveća humus. Sad samo kosim i ostavljam da trune. Nisam se odlučio za golu zemlju jer je strana pa bi došlo do erozije tla. Od vještaka bacim u proljeće 7x20x30 od 1/2 do 1 kg po sadnici. Pršćem jednom eventualno dvaput godišnje i to samo zbog plamenjače i ako se pojave gusjenice.
Čitajući ovaj forum a i neku literaturu koju sam nabavio prije, vidim da to nije ni blizu onoga što treba i ljudi rade.
Nemoj reći da ništa nije dobro jer kad sam sadio okrenuo sam žile dolje:osmeh:
Pa recimo da ti prakticno azot uopste ne koristis a kod tako bujne vegetacije kao sto ima leska je porazavajuce. Iskreno :)
To obicno ide u nasledje od uzgajanja drugog voca gde postoji strah da ne ode sve u bujnost a vrlo malo u plod.Kod lesnika opet vazi pravilo ,koliko bujnosti toliko i roda.Bar iz mog iskustva.
Zato onim momcima u osmoj godini i skoro pa 4t po hektaru svaka cast.Recimo kod mene je ove godine bila tolika rodnost ,zbunovi od 5 do 7m visine i bukvalno je sve visilo.Misljlenja sam da prakticno sadnica i ne moze dati vise roda.
Od troskova da skupe toliki rod samo na dnevnice im je otislo minimum 700-800e po hektaru ,tako da su im sve ukupno troskovi smesni.
I nemojte zaboraviti da skupljeni lesnik dosta kalira , od 4t lako se moze svuci na 3,5t ako se osusi na pravi procenat vlage.

- - - - - - - - - -

http://www.forum-macchine.it/showthread.php?t=5156&page=5
 
Nista, nesto mi to mnogo troskova pa da vidimo gde grese...

evo primer troskova u americi, ali bukvalno svi troskovi od hemije, poreza do kamate na kredit

Ja mislim da u Ameriki manje piju i manje jedu prasetinu, pusti tu Ameriku, da onaj Kolumbo nije bio toliko radoznao ......
ps. ništa lično već malko da se nasmejemo :ppozdrav:
 
Frkani ako mi verujes sa svima sa kojima sam se susretao nikada mi nisu postavili to pitanje a ko ne pita....njemu se ni ne prica:)
Na jednom forumu kojem pisem a verovatno vise necu iznositi svoja iskustva jer bas zbog slicnih stvari-zastita,prihrana ,nadju su ljudi koji sve to omalovaze ili samu diskusiju spuste ne jeftin nivo.
Verovatno da tu ima vise faktora od samog zemljista (mada je moje 4-5 klase) ,mikroklime ,koliko si oran da priones na posao ali koliko sam uvideo svi prave jednu veliku gresku ali pre nje da te pitam koliko djubriva (vestackog) bacas u svom zasadu?


Koju kolega Tiktace?
 
Ok je ta tabela tabela troskova, al ipak mi je cudno da u americi na 40 ari (1 acre) imaju troskove hemije 37$ u 10 godini? Samo bakar u jesen I prolece je skuplje od toga. Koliko onda verovati ostatku

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Chemicals je sigurno 100e/kj (prskaju od monilije, 2x bakar, parafinsko ulje, dimetoat, acetamprid), mozda i 120e/kj. Ostalo ne znam jer ja samo prskam atomizerom.
 
Koju kolega Tiktace?
Pa Zeljko ,Frkani je sam dao odgovor na to pitanje.Nadam se da mi nece zameriti ali ukoliko je ono sto je napisao sve ,onda je i kod njega slucaj kao kod vecine ......azotna djubriva skoro da ne koriste a ako i koriste "prepisiju" od drugih kultura.Na taj nacin zasadi se isposte i prakticno pa ostaju gladni,slabo napreduju a o rodnosti da se ne prica.


Ok je ta tabela tabela troskova, al ipak mi je cudno da u americi na 40 ari (1 acre) imaju troskove hemije 37$ u 10 godini? Samo bakar u jesen I prolece je skuplje od toga. Koliko onda verovati ostatku

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Danas sam isprskao zasad bakrom.Na 3,5h oko 4500l vode i 14kg Nordoxa.Cirka 28-29000 dinara.To je drugi put.U sezoni sa redukovanim dozama jos 2-3 puta. Prosto boli koliko je jeftino.
Djubrivo me godisnje kosta oko 2500e ,hemija osetno vise.
Nafta.....orezujem kompresorskim makazama,gomile prskanja,tarupiranja......berba ,cirka oko 1000l.
Sve to na 3.5h.
Kracun ,evo ti jos jedan americki podatak vezano za tvoju konstataciju.
https://www.plantfoodco.com/specialty-agriculture/products/pesticides/nordox-75-wg/

- - - - - - - - - -

Chemicals je sigurno 100e/kj (prskaju od monilije, 2x bakar, parafinsko ulje, dimetoat, acetamprid), mozda i 120e/kj. Ostalo ne znam jer ja samo prskam atomizerom.
Tako mogu da se igraju jos malo ,dok je zasad mlad ,uskoro postace to jedna velika igranka.
 
Nema zamjerke već zahvala. Svi mi imamo isti recept samo su nam mjere malo drugačije a poneko kao i ja ne ubaci sve sastojke. U takvim uslovima i kolač je drugačijeg okusa. Iz odgovora datog Željku može se vidjeti koliko đubriva bacaš. Ko hoće da provjeri dali je to začin koji mu nedostaje može da preračuna koliko toga treba i da odvoji par sadnica, doda im toliko pa vidi kroz par godina dali to ima efekta.
 
Frkani,azotna djubriva spadaju u jeftinija i i mislim da ti ona nece uticati na budzet a rezultatom verujem da bi bio iznenadjen,mozda vec sledece godine.
 
Frkani,azotna djubriva spadaju u jeftinija i i mislim da ti ona nece uticati na budzet a rezultatom verujem da bi bio iznenadjen,mozda vec sledece godine.
Tikitak Moj zasad je završio petu godinu. Sada mislim da dam jednu prehranu Yara 9:12:25 za zimski san pa da li je dovoljno 25kg na 60 stabala po 400gr. Odgovori da li je to dobra koncentracija ili treba više. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Tikitak Moj zasad je završio petu godinu. Sada mislim da dam jednu prehranu Yara 9:12:25 za zimski san pa da li je dovoljno 25kg na 60 stabala po 400gr. Odgovori da li je to dobra koncentracija ili treba više. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Ja ne vidim neku koncentraciju azota u tom 9:12:25 n:p:k...

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh