kuvani paradajz

skal

Član
Učlanjen(a)
8 Avg 2010
Poruka
971
niko jos ne kupuje za kuvanje svi kukaju skupo im 50din kg,pa kolko treba za 1l znate i sami

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.169
Моја Соса и ја то радимо овако:
1. Плод парадајза МОРА да буде зрео.
2.Укус ,мирис ,боја,чврстина плода да има карактеристику на парадајз
3.Без жила у плоду
4.Плод мора бити неоштећен
5.Месо у пресеку плода без шупљина
6.Не сме да буде презрео и да буде киселкасто-горког укуса
7.Оштећене ,начете, презреле,покварене ни случајно не употребљавати

Поврће се прегледа и пробере,опере у неколико вода и остави да откапље.Када поврће откапље исече се и стави у чист суд у коме ће да се кува.Препоручљиво је сипати мало воде на дно суда да не би поврће загорело.Сво време треба мешати пажљиво и полако ,а довољно снажно и енергично да не истерамо повће из шерпе.Ако поврће нема довољно сопственог сока треба додати воде да оно поплине и тако га кувати.Кува
се док љуска не почне да се одваја и увија и још 5 минута па склонити с ватре и оставити да постоји једно 10-15 минута.Онда се пропасира кроз алу ,пасирку или шта већ имате па поново ставити на ватру и кувати
да се течност смањи за 2 цм.Склонити с ватре и нека постоји поклопљено 10 минута па сипати у припремљене стерилисане и вреле флаше.Одмах повезати дуплим целофаном или ставити патент затвараче.
Тако напуњене и затворене флаше прекрити перјаним јастуцима и оставити док се саме не охладе.Уместо перјаних јастука може да послужи картонска кутија са уметнутим стиропором .Ако се све уради по реду ,тако скуван парадајз може да се одржи и 2-3 године у добром шпајзу ,комори или подруму.Није на одмет у те просторије уградити спороходни вентилатор.
Овако моја Соса и ја радимо већ 37 додина и није нам се десило да нам се зимница поквари.

dzionik

Član
Učlanjen(a)
2 Sep 2009
Poruka
1.932
To je to deda Lalo što se tiče soka u koji ja dodajem još i aromatično bilje. Naravno bosiljak je nezaobilazni deo paradajz soka, još timijan, majkina dušica, matičnjak, žalfija, origano, majoran i ruzmarin da bi sok dobio malo mediteranskog šmeka.

Epona

Član
Učlanjen(a)
24 Avg 2010
Poruka
36
Јел неко пробао да стави лук?
Рече ми другарица да добро испадне, али не знам да ли утиче на одржавање...?

Deda Lala

Član
Učlanjen(a)
3 Jan 2010
Poruka
1.169
Додатак рецепту
У испасирани парадајз који ће да се још кува се дода главица црног лука,пола очишћене паприке,ко воли и може 1 љуту папричицу ,пола везе лишћа першуна и пола везе лишћа целера.Соли се да буде угодан слан укус.
Post je spojen: [time]1285017525[/time]

Epona

Član
Učlanjen(a)
24 Avg 2010
Poruka
36
Deda Lala je napisao(la):
Додатак рецепту
...
Ово што сте додали се пра сипања у флаше извади.
Аха, у томе је штос! Па да, логично. Онда може и да се одржи, само ароме остану. Пробаћу :D

reggacci

Član
Učlanjen(a)
7 Dec 2011
Poruka
794
paradajz sok

Moji proizvodi

---------- Poruka napisana u 00:27 ---------- Prethodna poruka je at 00:26 ----------

Vrh