Kupina ,sezona 2017 ,cena i plasman

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Cacanka 40 i sve ostale isto izuzev Tornfree koja je 50

Ау, ''од овога може да се рикне''. Ако је то провера квалитета и кратко да траје па и да се разуме. Можда. Али на дуже стазе...... Не знам шта ислити. Они што откупљују урачунавају и објекат и струју и раднике и превоз и расходи који прате превоз и ...... а произвођач само да урачуна плаћање радника па нема рачуницу.... Само неко вештачко дисање и то је те, на кашичици па и она постала велика када дају а када узимају и кутлача мала...

- - - - - - - - - -

Можда грешим али 1 ар чачанке (коај роди доста више од торнфија или лок неса) нека да да се обере 300 килограма у просеку што на 1 хектар би било око 30.000 килограма. Е сада иде рачиница хладњачара па то пута 40 динара па подељено са 12... колико је већ евро и то је око 10.000 евра. Али нема оне друге рачинице: 30.000 килограма да би се обрало мора се ангажовати између 250 и 300 радника (ако један берач успе да дневно скине 100- 120 кг) и да узмемо средњу вредност 270 радника по 20 евра један кошта то се да израчинати да је потребно око 5500 евра. Само за бербу. А где је предходно резање, изношење старих листара и спаљивање, везивање младих ластара, прихрана која се мора купити (јесенје ђубрење, пролећно ђубрење, ђубрење у току вегетације....) и радници који ће то разнети на 1 хектар плантаже, затезање жице (иде мало пре ових радњи али нема везе), везивање нових младих, заламање младих и сечење заперака (ако неко ради сечење заперака) и ово све што набрајам мислим само на број радника који су потребни да се овај посао уради а не и на амортизацију, цену прихране, горива за моторе којима се фризира, који (а и за то треба који радник) и тако даље и тако даље. Па тих ВЕЛИКИХ 10000 евра одоше само у раднике а за цену репроматеријала и да не помишљамо да је уврстимо у коначну рачунцу. Па да ли је цена од 40 динара и за чачанку довољна да се преко ових горе наведених трошкова заради за једну најмању месечну плату имао газдинства....
 
Javljam se na ovu temu da podržim prethodnike da je brati neću ove godine za mizernu cenu..A i da dam ideju kolegama sa foruma,prošle godine sam probao da napravim kupinovo vino i uspeo nekih stotinak litara..Ove godine planiram da pravim više,da ga prodam i za 200din po litru,ispada da kilogram kupina vredi 100 din..A oni nek se igraju i dalje u mom kraju pola kupinanjaka je iskrčeno,na ovu cenu ode ih još..Jeste da živomo na selu ali nismo toliko glupi da radimo nešto od čega nema koristi..Izvinjavam se ako sam bio preopširan..
 
I ja ne berem ispod 80 dinara. Ko im je*e mater. Kucu nisam zapalio. Pre cu da idem da radim negde za 30000

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока
 
dragi kupinari

nema potrebe da kidate zivce i da razmisljate da li je cena 5 ili 500 dinara. prece je sacuvati zdravlje nego razmisljati o necemu sto NE MOZETE NI NA JEDAN NACIN DA PROMENITE,ukoliko mislite da mozete ista da promenite,gadno se varate.
Dakle,policija,hladnjacari i drzava rade kao trojac sto se tice maline,a sada i kupine. Nemate se kome zaliti,proteste mozete vrlo tesko napraviti jer cete dobiti batine. Zakasnili smo u promenama cene,zakasnili za svagda. Prase se ne tovi u oci Bozica,cenu ne mozemo da formiramo u polovini berbe vec u zimskkom periodu,tad se radi i priprema teren i cena,to odlicno znamo.

Jos jedna gora stvar od ovog crnog trojca su lokalni otkupljivaci. Sustina je da svi rade povezano,znam 9 otkupljivaca i znam sta i kako rade,cak neki medju njima su mi rod. Sustina je da cenu ispipavaju 50 dana pre berbe,jedni sa drugima su u kontaktu i u dogovoru,dakle od sve kradje koja se desi,verovali ili ne najvise nas otkupljivaci i hladnjaacari `oderu`.

Sva nasa nesloga,sva nasa fanazija i nerealni planovi dobro dolaze hladnjacarima.

kakvi nasi protesti i slicno,to imamo samo u masti i to je vec nekoliko godina unazad, potrese nas cena i oda nas odbrambedni sistem tako funkcionise i daje nam nadu da mi nesto mozemo promeniti,`presmesni smo`.

Ovo sam isto govorio nekoliko godina unazad,i stanje je samo gore i gore. Ne mozete u pola berbe formirati ccenu i praviti proteste,to je presmesno.Totalno presmesno.

Puls nas proizvodjaca je odlicno ispipan sto znaci da cemo ove godine MNOGO GORE PROCI NEGO PROSLE,da ,dobro ste proitali. Prosla godina je bila kisovita i bar je bilo dosta roda,ove godine susa je unakazila mnoge kupinjake, svaka kupina je izmozdena i suva.

Za ovu godinu se pomirite sa cenom i cinjenicom da necete moci ni plavo prskanje od ovih para da uradite valjano.
Bas kad se to prskanje bude radilo,tad se treba poceti BORITI za sledecu godinu,ili nas ponovo ceka scenario kao ove i prosle godine.
Nemojte ziveti u zabludi da ce malinari ili mi jadni kupinari promeniti nesto u toku berbe.

Malina je bila oko 120,130,i nakon svih protesta ove goodine, cena je sad 110 ili 111 dinara.

Dzabe kidate zivce i raspravljate se i fantazirate,naravno,svako ima pravo na svoje misljenje ali ova godina i svaka sledeca ce biti kao prosla godina ili jos gora ,tipa cena ce biti 8 dinara kao prethodnih godina UKOLIKO NA VREME NESTO NE PREDUZMEMO,ali ja sam skeptican,
koliko vidim total ce raditi na moja 2 hektara sledece godine na jesen.

U principu jedna godina bude dobra a 5 godina radimo dzabe,ulazemo ,kupujemo hemiju,djubre,naftu,od sledece godine moramo da prijavimo i osiguramo berace,sto znaci da samo punimo novcanik drzavi i to je to.

ove godine niti mozemo obrati a niti mozemo priustiti berace, ljudi bez 2000 dinara nece da beru,a po ceni od 20 ili 30 dinara berac ne moze ni te 2000 da otplati.

Ovo nije kukanje vec puka crna realnost nase drzave kao i crna realnost nas proizvodjaca koji smo staticni godinama unazad,nista nikad nismo pokusali osim kukanja i plakanja.

Inace Loh nes je solidna cena,posebno ako se bere u cancice mada loh nes zauzima neznatne povrsine zemljista a i verujem da je i susa uzela danak,tako da ne znam kako ce dalje funkcionisati..

Ono sto je najbitnije je da je cacanka najzastupljenija i zauzima prilicno velike povrsine, ali

Rauch hladnjace, tj fabrika koja pravi Bravo sokove, kupuje kupine od mojih otkupljivaca, te tu kupinu stavlja u sokove u kolicini od 2% jer zakonski u vocnom soku mora biti voca 2 posto,i jos jedna stvar verovali ili ne,u recimo soku od jabuke ne mora biti ni gram jabuke,moze samo 2 posto kupine i to je to. Tako funkcionise industrija.
Vecina kupine se melje i ide u izvoz, kranja cena koju drzava dobije za 1 kg cacanke je oko 2 eura od stranih otkupljivaca, a mi dobijemo 20 centi za 1 kg,svi zarade na nasoj muci,a samo mi polomimo kicmu i ispraznimo dzbepove i ostavimo nasu decu bez dinara.

STO SE TICE CENE,odavno je formirana,i mozete mi verovati a i ne morate,sto se tice raucha iz koceljeve, cena je trenutna 40 dinara,ali cim nam se jos malo smiri puls ici ce nanize do nekih 20 dinara.

U pocetku ce MOZDA ponegde dve ili tri berbe cena biti 50 dinara,i to je limit za ovu godinu.
Otkupljivaci trenutno u rauchu dobijaju 40 din za 1 kg +7din za prevoz. iz raucha vise nisam dobio ni jednu informaciju,mada i ovo je dovoljno.

Tako stoje stvari,ko hoce neka veruje,ko nece ziv bio i video.

Zivi bili forumasi,svako dobro



Jos da dodam upravo;
zvao sam 9 otkupljivaca i 2 koja nisu iz mog kraja ,samo su se troje javili,a ostali su poslali sms kada ih zvao jer znaju zasto zovem (jer sam ih zvao bukvalno od marta,a to je da proverim cenu) i prica je krajnje bizarna,providna i totalno ultraprevarantska;
pokusacu da citiram;
``PA ,PA NE ZNAM BAJO,CENA JE CETRES DINARA,PA,PA BAJO TAKO JE SAD KAKO JE,PA BAJO SUSA UBILA ROD PA BAJO LOS KVALITET,MOZDA CENA PORASTE AL LJUDI NE SHVATAJU DA JE TO DUPLO VECA CENA NEGO PROSLE GODINE (jer je kod nas od pre sredine berbe cena bila 20 dinara ), NIJE TO DO NAS,TAKVO JE BAJO TRZISTE ,AKO MISLIS DA JA STA MULJAM NAZOVI SVE OSTALE I PROVERI (sa svim tim ostalim je u dogovoru,cak i ti ostali poneki su mi rod i svi se dogovaraju i izmedju sebe a i sa hladnjacarima),TI BAJO ZNAS DA SAM POSTEN ,DOLAZIM KOD TEBE KAD GOD JAVIS SA TAMICOM I TOVARIMO I BAJO MERIMO NA KAMIONU I DOBIJAS PARE NA RUKE ZNAS DA SAM JA POSTEN (pare na ruke,zvalavih 40 dinara ako i to ne spuste,u mom kraju je uvek kod svih tih 11 otkupljivaca cena bila ista,a ta cena je bila u celoj srbiji,samo u okolini nisa je cena bila visa za 5 dinara u prvoj trecini berbe). I ONDA POCINJE PRICU KAKO JE ON POSTEN A DRUGI NISU,KAKO ON IMA NAJSTABILNIJU CENU ,STO ZNACI SAMO DA MU JE KUPINA PREKO POTREBNA,STO DA POKRADE OD NAS,STO DA MU PLATI HLADNJACA. OVDE JE OTIMACINA ZA KUPINE. SLJIVA BRANICA JE 46 DINARA, JABUKA JE OKO 80,malina 100, jagoda 60. I ONDA SAM SLUSAO NEKE LAZE KOJE SE SVODE NA TO DA MI IZMAMI KUPINE,DOSLOVNO SAM 2 MIN GOVORIO SAMO `OK` `OK`OK` I NA KRAJU SAM REKAO OK CUCEMO SE,JER NIJE HTEO DA PREKINE TO SVOJE UBEDJIVANJE.

takva je situacija kod mene,a kod vas ne znam kako je,ja sam razocaran u sebe,u drzavu,u sistem,u ljude,u sve. sto reko velja ilic ``aj da malo kraduckate pa ok,al vi ljudi kradetee,pa dokle``.


neki moj poremeceni deo mene mi govori da ce cena ici do 70ak dinara, ali realnost je da ce biti godina identicna prosloj,ili gora,mada mislim da ce biti gora.

drzite se narode psihicki makar,iako je jasno da smo svi finansijski duboko potonuli.
 
Poslednja izmena:
Znam dosta ljudi ( u komsiluku i na poslu ) koji bi rado kupovali kupinu ( ne bas u enormnim kolicinama ali kad se sve sabere . . . .. ) ali im trenutna cena na pijaci ne odgovara .

S tim u vezi i pitanje za proizvodjace , koliko bi kostala kupina na licu mesta , mislim dodju ljudi ( kupci ) , sami oberu , zajedno premerite , plate i nose ?

hvala . . .
 
Ne ocajavaj evo da se udruzimo ja i ti za pocetak, brzo ce nas biti jos. Ja cu da nadjem plasman i pomognem svima.

- - - - - - - - - -

Udruzivanjem izbaci cemo hladnjacare iz igre. Sve vise se trazi sveza kupina posto u zamrznutoj ima i leda i trulezi pa kad se koristi u nekoj preradi npr. Vocni Jogurt,sve se pokvari i steta je ogromna.

- - - - - - - - - -

A da bi za jedan dan spakovali sleper treba nas 200 da ubere za jedan dan po 100kg.
 
Rus ,prijatelju, da li si ti ozbiljan ili pijan ili nas j***s u zdrav mozak sa svojim postovima ? Budi realan druze,kidas nam zivce,kakvo udruzenje,kakvi sleperi,kakvi rusi,daj budi prizeman i shvati situaciju u kojoj se nalazimo svi mi a i ova drzava.
Cela poljoprivreda je u teskom kolapsu u srbiji,a kamoli mi kupinari koji smo manjina.

Mi mozemo da se udruzimo kada veci stocari,vocari i tako redom pocnu da se udruzuju i dobijaju rezultate,a ove price i bajke i nerealne fantazije bolje da zaboravimo.

Prihvatite u kakvoj drzavi zivite, prihvatite onog ko je na vlasti i isti taj se nece smiriti dok se cela srbija ne zaveje u crno,mada vec smo pri kraju,svaka fabrika je prodata,poljoprivreda unistena totalno, arapi i kinezi nam kroje sudbine,u njihovim fabrikama nase majke i sestre rade u pelenama jer ne smeju u wc, gde iste te zene nose narukvice oko ruke da bi gazda znao da su u menstrualnom ciklusu i da bi samo one imale pravo da odu jednom u wc.

Koga boli briga za nas obice mucenike,seljake,poljoprivrednike,a kamoli za kupinu. Drzava crpi novac iz svake sfere zivota,i svake grane privrede i poljoprivrede,drzava puni budzet na sve moguce nacine tako da nju direktno ne zanima ni malina,ni mleko niti kulture koje prekrivaju 30 posto nase zemlje,a kamoli ova mizerna kupina koja je pred umiranjem u srbiji.

Ja malo zvucim pesimisticno ali ovo je puka realnost.
ne mozemo mi nista promeniti jer smo zakasnili.

sad samo mozemo i moramo da gledamo kako propada cela ova drzava i svaki posten covek u njoj.

DAO BOG DA MLEKO KOSTA 50 DINARA A NE 24, MALINA 240 A NE 100,KUPINA 150 A NE 25 ILI 8 DINARA I TAKO REDOM,ALI TESKA SRCA I JA I MOJI UKUCANI PRIHVATAMO SITUACIJU U KOJOJ SE NALAZI OVO NASE DRUSTVO NA CELU SA PREVARANTIMA I KRIMINALCIMA NA CELU.

Zivi bili braco !
 
Ako nije problem da se otvori druga tema,o problemima u otkupu kupine,pa ko zeli neka cita tamo do mile volje,a ovde da se pridrzavamo teme i iznosimo cenu kupine u svom kraju.
 
Na novosadskoj berzi nema cene još uvek. Kažu da je za kupinu najčudnije dešavanje . Očekuju neku cenu oko 70 din ne veću

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока
 
Znam dosta ljudi ( u komsiluku i na poslu ) koji bi rado kupovali kupinu ( ne bas u enormnim kolicinama ali kad se sve sabere . . . .. ) ali im trenutna cena na pijaci ne odgovara .

S tim u vezi i pitanje za proizvodjace , koliko bi kostala kupina na licu mesta , mislim dodju ljudi ( kupci ) , sami oberu , zajedno premerite , plate i nose ?

hvala . . .

Slazem se sa Milojicom, treba da pokusate da uspostavite vezu sa krajnjim kupcima. Ubedjen sam da bi u vecim Vojvodjanskim gradovima mogli prodati ogromnu kolicinu kupine po pristojnim cenama, da budete zadovoljni i vi i kupci.

Cene na pijacama su prevelike, evo bas sam juce pisao za lubenice, zale se da prodaja lose ide. Pa kako nece ici kad ljudima prodaju po 30 dinara za kg, a otkupljuju za 7-8
 
Evo i ja da kazem nesto o ceni u mom kraju loh nes u cancicima 250 din,a u gajbicama od 3kg cena je 230 din ,za ostale sorte niko nezna nista .
 
Ma braću je u tanjir samo neka bude ta od 230... Ali ne znam da li kod nas neko trazi u cancicima...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh