Kunić u službi malih tajni velikih majstora kuhinje ...

tarana je napisao(la):
ja od rebaraca i ono malo iznutrica kuvam supu.
supa od zeke je kašiku da poližeš.

tarana jel moze tvoj recept za supu kako ide koliko vode koliko mesa kad sta stavis da se kuva i malo te kuvarske cake znas ono kad u 34 minutu voda vri onda dodas ovo a u 45 minutu dodaje se to i to :haha:
 
meso-grudi od zeke
2 sargarepe
1 persun
1 glavica luka
frtalj celera (ako je celer ko macija glava)
3 kasike vegete

sad obrati paznju!
supa ne sme da vri jako!
ja stavim na 0.5 na ringlu ( kad stavim na plin ne valja!)
to provri za 1.5 sat.
otklapam i zaklapam tek toliko, da vrijucka.da se pojavi po koji kljuc.
ukupno je kuvam 3-3.5 sata (kokosija i juneca isto)
cim jako vri - supa je mutna.
supa uopste nije da je kuva zenska celjad, jerbo su one zivcane i gledadu
sto pre da je zgotove.
 
Gulas a la Rider

Potrebno:2 dimljena zeca
malo tucane ljute paprike
malo slatke aleve paprike
biber u zrnu
biber crni mleveni
lovorov list
1 Kg crnog luka
4 sargarepe
so po ukusu

uzmu se 2 prethodno odimljena zeca,potope se u hladnu vodu i pustiti da u toj vodi bace kljuc...,tu vodu baciti,zeceve iseckati satarom na kocke i spremiti u serpu....u kotlicu se dotle krckaju sitno seceni crni luk i sargarepa sa malko masti ili ulja....kada smesa dobije zlatno smedju boju,ubaciti i meso.....dodati malo vode,ne puno.
ostaviti da se krcka u sopstvenom soku i malo vode nekih 45 min....
ubaciti slatku papriku,malo tucane ljute i pobiberiti......dodati lovorov list......
tako jos krckati nekih 45 min...
prijatno!
 
mmmmmljac!!! :D
nisam nikada dimio kunića pa ako može neko u kratkim crtama da opiše postupak. hvala!!
 
ja bih ti radi rekao kako,ali ja te dimljene specijalitete dobijam od kuma.....on voli eksperimente..... ::namigivanje::
 
šarane sam nekada sušio tj. dimio traje samo par dana,pretpostavljam samo da kunića treba sušiti desetak dana ili ni toliko.? koliko dana dim koliko zrak??samo nasoliti ili:haha: :sta: ::namigivanje::
 
Ja nisam to nikad radio ali sam cuo od prijatelja kako radi. Kunica nasolis kao svinjetinu kad spremas za susenje. Samo sto svinjetina stoji od 3 do 6 nedelja u zavisnosti sta solis (koliko je komad mesa velik da li sunka ima 10kg ili 20kg nije sve jedno). Kunic stoji nasoljen 24h posle toga ga operes vrelom vodom zbog viska soli, okacis ga malo da se ocedi voda. Okacis u susaru (pusnicu) za meso i susis 2 dana onako lagano da se dimi. Tako dimljen kunic se ne jede odmah nego je to samo prva faza pripreme. Druga faza moze biti ovako za gulas kao sto je tomos rider sa nama podelio recept ili neka druga kulinarska ekzibicija :)

Imam kod kuce susaru za meso kad licno probam (tamo na zimu kada susimo svo meso) javim se da vam kazem kako je bilo :haha:

Post je spojen: [time]1280655615[/time]
_________________________________________________
žećo je napisao(la):
šarane sam nekada sušio tj. dimio traje samo par dana,pretpostavljam samo da kunića treba sušiti desetak dana ili ni toliko.? koliko dana dim koliko zrak??samo nasoliti ili:haha: :sta: ::namigivanje::

Oko 10 dana se otprilike dimi svinjetina sve zavisi koliki su komadi mesa da li neko zeli meso na vatri ili na dimu. Kunici se dime mnogo krace pogotovo jer to meso se ne jede odmah nego se proces spremanja nastavlja da li kroz kuvanje ili pecenje. Zavisi kako ko ima recept i sta sprema zavisi jos sta lozis sa cim dimis koji ce intezitet dimljenja da bude .... mnogo faktora.
Ja sam napisao kako mi je moj prijatelj rekao da radi 1 dan nasoli stoji 24h i onda 2 dana dimi i posle pravi gulas.
Licno kad isprobam na zimu javim vam sa mnogo vise detalja a do tada ako neko ne da preciznije objasnjenje ekspirimentisite ako ste do sada kuvali i dimili nesto necete mnogo da omanete :haha:
 
Dali kunić uredno usoljen i odimljen može da se jede samo tako bez naknadnog kuvanja ili pečenja.Mislim,dali je meso jako tvrdo i suvo?
 
szeki-telep je napisao(la):
Dali kunić uredno usoljen i odimljen može da se jede samo tako bez naknadnog kuvanja ili pečenja.Mislim,dali je meso jako tvrdo i suvo?

Mislim da pravi odgovor na ovo pitanje moze da da kum od tomos rider-a verovatno je eksperimentisao covek. Tomos natoci iz bureta litar vina i da obidjes kuma, vidi tamo za dimljenje bez dodatnog sremanja mesa :haha:
 
hahahahah!!dimljeni zec nikako ne preporucujem da se jede samo tako..obavezno je da se zec prvo baci u vodu i saceka se prvikljuc....
 
@Zeco
Fino izgleda a garant i lepo mirise a ukus mesa necu ni da pominjem. Sto se tice gostoprimstva nije frka za to smo uvek raspolozeni samo malo je 3 dana dok se izida a treba jesti i piti a i u ovim letnim vremenima i bucnuti se u vodu :haha:.
Nego i ja muku mucim sa poslom kao i ti tako da ne znam jel cu da menjam lokaciju ili da ostanem ovde gde sam. Sve od posla zavisi tako da mi se ne zida dok ovo pitanje sa poslom ne resim sve mi je na stand bay i odlozeno za narednu godinu. Kucamo se pa cemo videti kako ce se odvijati stvari i lako dogovorimo :D
 
kopajko je napisao(la):
@Zeco
Fino izgleda a garant i lepo mirise a ukus mesa necu ni da pominjem. Sto se tice gostoprimstva nije frka za to smo uvek raspolozeni samo malo je 3 dana dok se izida a treba jesti i piti a i u ovim letnim vremenima i bucnuti se u vodu :haha:.
Nego i ja muku mucim sa poslom kao i ti tako da ne znam jel cu da menjam lokaciju ili da ostanem ovde gde sam. Sve od posla zavisi tako da mi se ne zida dok ovo pitanje sa poslom ne resim sve mi je na stand bay i odlozeno za narednu godinu. Kucamo se pa cemo videti kako ce se odvijati stvari i lako dogovorimo :D
ma sve ok!!!! :ppozdrav: nego ono što sam pohvalio makedonce ispred srba-morao tako jbg žena mi makedonka ::namigivanje:: ::namigivanje:: ::namigivanje:: ::namigivanje:: ::namigivanje:: ::namigivanje:: :haha:
 
E evako ljudi! Pošto ja privatno držim i pušnicu ili sušaru (kako hoćete) pored zečeva imam predlog. pošto uskoro počinje sezona klanja i dimljenja evo ja se nudim i da nasolim i da nadimim koliko ima zečeva besplatno onom ko posle toga sa gotovim proizvodom napravi druženje u vidu nekog kotlića ili roštilja! Ako ste za javite se pa da se organizujemo i družimo!
 
Malo recepata, puno dogovaranja, te ovo te ono.
Evo 2 od mene, za ovaj prvi se koriste delovi sa manje mesa a količina prema potrebi, ja ću da pišem za jednočlansku familiju.
Čotba sa zečetinom i pirinčom.
Jedno četiri komada sa manje mesa.
Jedna šalota (može i obični luk)
Malo ulja
3 kašike pirinča (poželjno je basmati).
1,5dl belog vina.
2 kocke za supu.
Majoran, peršun, lovor, sirće.

Priprema:
Na malo ulja prepržiti očišćenu, i naseckanu šalotu ili luk,
dodati meso pa i njega malo propržiti da promene boju.
Naliti sa vrućom vodom da bude svo meso u vodi.
Dodati kocke za supu i začine.
Kuvati na laganoj vatri dvadesetak minuta.
Dodati opran pirinač, i kuvatu 8 minuta (to važi za basmati, za druge sorte nisam proveravao).
Sipati vino, kad baci ključ. dodati jabukovo sirće po ukusu.

Mislim da nisam ništa zaboravio.
PRIJATNO
Post je spojen: [time]уторак, 12. октобар 2010. 06:25:20 CDT[/time]
_________________________________________________
Evo još jedan recept od mene:

Kunić sa karijem u vinu.

Nekoliko komada mesa.
Začini.
Vino.
Od začina koristim: so, kari, biber. beli luk,ruzmarin, timijan.
Nauljiti tepsiju pa pređati meso po njij.
Posoliti pobiberiti posuti kari, i beli luk u granulama.
Meso okrenuti i ti isto i sa druge strane.
Poređati 2 grančice, ruzmarina i isto timijana (može i iz kesice).
Sipati vino, da bude sa prsta u tepsiji, ja koristim Rojal, verovatno ne bi smetalo ni kakvo drugo.
Peći u rerni (na 180-200 stepeni) dok meso ne porumeni, pa ga okrenuti da i sa druge strane porumeni.
Služiti uz kakav prilog, salatu i ostatkom vina.

Pa PRIJATNO. A evo i u slici.
dywtvs.jpg
Evo spremno za pečenje.
23it9wz.jpg
i pečeno, ovo nameštam dok se ladi.
69e1l0.jpg
Pa izvolte, dame imaju prednost.
Post je spojen: [time]уторак, 12. октобар 2010. 13:35:06 CDT[/time]
_________________________________________________
Jedna anegdota.
Od brata se grebem za detelinu, pa sam mu obećao da ću mu, za nju dati mesa od kunića.
Snaha mi je rekla da joj to ne donosim u kuću jer oni to neće jesti.
Onda sam pripremio po tom mom receptu, (sa karijem i vinom) i odneo bratu da proba.
Drugi dan me je snaha pitala, imam li još tog pečenja, jer je ona pojela skoro sve što sam odneo bratu, i reče mi da ona u životu (ima 70 godina ) još nije jela nešto tako dobro i ukusno.
 
Nazad
Vrh