Kukuruzna silaža

Ja sam ove godine Mikado imao,visinu je imao dobru ponegde i 3m,e sad klip veci deo njive su bili klipovi kao panjevi,ali imalo je i delova gde je bilo jalovih biljaka.Ove god ako se odlucim da sijem za silazu,verovatno cu opet Mikado,imam nesto od prosle ostalo i jos cu dokupiti.
 
Super si prosao, ako je imao tri metra, kod mene u kraju ljudi su iz 1hektara imali 10 jednoosovinki prikolice silaze odnosno 10 ari=1 prikolica!
 
Nisam imao bas mnogo,sa 30 ari koliko sam silirao 3 prikolice jednosivinke(imt) sa nastavcima.Imalo je delova gde je bio 3m,za nepoverovati u smonici ,a ostalo prosek 2.5m.
 
Izgleda da je bitna gustina,i ja imam njivu koja je smonica, kod nas su to naj njive:osmeh:, sejacu za silazu na 25cm pa sta mu bog da, ako primetim da se pali odmah siliranje.
 
Imam samo proslogodisnju cenu, a ove godine jos nisu izasli sa cenama ili ja nisam obavesten, e sad kod nas na jugu na 28cm do 30cm jedna vreca oko 60 ari, ili 9-10kg po hektaru,ima neki koji seju i 13kg po hektaru,ali to je bacanje semena, bar kod nas na jugu!:ppozdrav:
 
Ja sam sijao na 24.8,podogreo na nekim delovima,ali se drzao dobro,samo sto su delovi njive imali jalovih biljaka.
Neznam koliko sam platio vrecu zaboravio sam,a moze da se posije sa jednom od 30-35ari u zavisnosti od gustine.
 
Ja sam zadnjih godina probao bukvalno sve sorte koje su reklamirali,AS160 mi se ne svidja nema veliki udeo klipa,Mikado za razliku od AS160 je daleko bolji.Na preporuku jednog dugogodisnjeg stocara radio sam silazu od ZP 704,prezadovoljan sam krave je rado jedu nema kvarenja,nije reklama ali na dalje ja necu razmisljati o drugom hibridu za silazu,Provereno dobar .
 
kod mene nije smonica a nije ni neka ekstra zemlja, ne znam stvarno mikado dosta ljudi hvali i ima dosta lista, to sam video na snimcima a as160 ima visinu pa opet ne znam koji je za nasu zemlju bolji
 
znam da nebi valjalo da ih kombinujem osim ako ne radim posebno oba hibrida, koji ranije stize i koji daje vise mase?
 
Kako vam se drze silaze po ovako toplom vremenu? Imate li problema s grejanjem silaze,da postaje topla,pa i vruca kao kod mene? Samo cekam momenat kad ce poceti i da budja,a ako se vreme ne promeni,brzo ce poceti.
 
Meni je ostalo jedno cose otprilike za 3-4 dana, kravama se odjela silaza pa sam prekinuo na neko vreme,pa kad opet zahladni od 15 januara otvoricu je i ako je dobra dacu je ako nije javljam :),
Inace zanima mekoliko detelin rezanac mozeda zameni silazu? Znam daje van teme, ali ako neko moze neka mi odgovori :)
 
Au,Ratko zar i lupu da koristimo? Precizni intrumenti. :) Moracu to da pogledam,pojacao sam davanje silaze par dana dok ne dodjem tamo gde je deblja zemlja na najlonu,tu sigurno nema kvara,bar je tako bilo prosle godine. Ima na par mesta kako je ko od nas zemlju skidao,pa ima ko negde nije mogao da skine zemlju,vec je samo nagrnuo napred na onu zemlju i to,tu nije topla. Inace,lepo mirise.
 
Meni se za sada ne greje,ali mi se desava da nakon uzimanja,sledeci dan kad otvorim ona pocela na mestima da budja.Pa sam primetio da se to nedeseva ako je ostavim otorenu.S obzirom da sam pravio silazu prvi put,nije lose uradjeno,dogodine cu ispraviti sta sam pogresio.
Miso pa pomirises je jednostavno,oseca se ako je promenila miris,a i vide se sive tacke.
 
Nazad
Vrh