Kukuruzna silaža

Sto ne napravite od dasaka, skujete polja 1.5m visine i dva - tri duzine sa gredama ih poduprete spolja i to je to kad se potrosi silaza sklone se daske da ne smeta.
 
Kod mene sam radio sa daskama a kod komšije sa balama. Da napomenem da je silaža jednako uspela i kod mene i kod komšije. E sad, meni se lično više sviđaju bale iz više razloga. Ništa ne koštaju (kad završiš gaženje, skloniš ih i normalno koristiš ), brže se nameste od dasaka i uvek ako ti zafali prostora poređaš još koju balu. Isto tako kad radiš sa daskama mora ići najlon sa unutrašnje strane pa onda jedan preko dok kod bala ide samo jedan preko cele silaže. Kod dasaka prilikom gaženja moraš paziti da ne zakačiš najlon tj. nikad ne ideš skroz do daske. Bale možeš i da nagaziš, ne smeta ništa. Voleo bih da čujem da li je još neko tako radio i kakva su njegova iskustva.
Da napomenem da je dosta ljudi u našem kraju kupilo impegniranu gumenu traku i onda to upotrebili za zidove silo jame. Dosta dobro se pokazalo.
 
Jedna stvar mi nije jasna, ok kad su u pitanju rolo bale to mi pije vodu, ali ne mogu da shvatim da stavis dve kockaste bale od cca 15-20kg i da one drze silazu i ne pomeraju se prilikom gazenja.
 
Pa napisao sam da su se pomerale pa smo morali da ukucamo sa spoljne strane drvene kolce i onda ni makac.
 
Da komšo, upravo tako. Silaža je na zemlji, ukopaju se drveni stubovi a iznutra stavi guma. Lično nikad nisam tako pravio silažu ali sam video na par mesta. Mogu ti sutra slikati gumu da vidiš kako izgleda, ja sam koristio da skladištim treber u nju.
 
E,to bi bilo odlicno,sigurno jos nekog zanima,samo mi kazi kako fixiras gumu za stubove,jel izbusis rupice pa vezes zicom ili vezicama ili nekako drugacije?odlicnu si mi ideju dao.Koja joj je cena bila kad si izimao?
 
Kako je tačno fiksirano ne znam. Mogu se raspitati samo da prođu ovi praznici. Isto tako ću se raspitati i za cenu i gde može da se nabavi. Ja sam po moju išao u Čurug a beše to pre 3-4 godine tako da nisam siguran koja beše cena.
 
Godinama pravim jamu od slame, kao sto rece pajac zacas ozidas zacas pokvaris a slamu iskoristis naj jeftinija jama. Imam presu klas 50 od tih bala pravim zid i to prvi red od dveipo bale drugi i treci red od dve bale i cetvrti red od baleipo a sa druge strane mi je kamara slame ,sirina jame 5 metara a duzina po potrebi. Sa obe strane zida i dole stavljam foliju ,silazu gazim traktorom od 4500kg, a kipujem zmajevkama od 8 tona to sve ide kroz silo jamu bez ikakvih problema naravno ne sme da se ide uz samu ivicu zida kad se kipuje jer hoce da zabaci prikolicu kad se kipuje. Kad se zavrsi silaza preko stavim foliju i deo bala od zida pokvarim i nabacim preko folije, znaci kada se silaza ukalupi posle gazenja slobodno se moze skloniti komplet zid i ona ce tako ostati ,ali to vam ne bi preporucio jer kad duva vetar on odvoji foliju od silaze i onda dolazi do kvarenja, zato ja uvek ostavim pola zida da bi drzao foliju.
 
@kifler, srdacno bi te zamolio da postavis koju sliku, veruj mi da sam imao i ja takvi viziju, samo sto sam ja mislio između 2 kamare slame, ali me zanima kako je sve to pokriveno, jer kad se stavi između dva kamare napravi se u obliku levka i sva voda od kise i sneg ce biti na silazi.. A sta je sa balama koje postavis na silazi, da li se njih pdreknes i istrule ili je to samo trenutno dok ne nabacas gume??
 
Kad budem isao po silazu slikacu da vidis kako to izgleda, posto mi je silaza i slama van kuce na njivu pa idem svakih 6/7 dana po silazu.
 
Ja sam iz prve hteo tako da radim, da poredjam po dve bale u redu i dva reda u visinu jer sam je pustio dosta na duzinu (imam prostora) ali ipak je ostalo ovako.
Mogu da kazem da je bolje da se napravi zid od bale i da se podupre necim i posle ga rasturis nego ovako kako sam radio, jer kako smo sve vecu gomilu pravili tako se silaza sve vise sirila.
 
Kad ostane pri kraju hoce malo da pobeli ali pokvasim vodom i kao nova je, inace ne pogoduje joj ovo toplo vreme.
 
As 160 vise nesejem klip jako slab a i stablo nije neko bolji je as 73 od as 160 inace nista bez zp 735 max max nema boljeg od njega odma iza mikado pa deset mesta prazno pa svi ostali.
 
i ja cu prvi put raditi ali jos uvek ne znam, rodjak mi je sejao as160 i nio je dobar samo ga je on uradio prezelenog a klip je bio dobar i stabla je imao 3m, druge nisam imao priliku da vidim pa ne znam sta bi mogao jos..
 
Zp 735 mnooogoo kasno stize, ja cu ipak da se odlucim za as 160 ili 170, ako bas nema, onda pionir:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh