Kukuruzna silaža

Šta mislite kako da zaštitim silažu, prodao sam bikove (7 komada) i išlo je dosta silaže svakodnevno. Sad imam jednu kravu (još jedna dolazi uskoro) i 4 mala teleta koji još ne jedu silažu. Potrošnja je sad jako mala pa imam problem sa kvarenjem. Probao sam da je pokrivam ali ne ide, kvari se opet. Probao sam da je ne pokrivam sa prednje strane, malo manje se kvari jer je dosta hladno vrijeme ali opet nije to to. Zna li neko neki način kako da je zaštitim?
 
teško je to sad očuvati,ako jače zahladi nećeš imati problema.Ja nisam zbog toga ove god. radio silažu.bikovi su otišli sad su mala telad a na proljeće kad ugrije nemože se očuvati,a bez silaže zeznuto.
 
Ratko je dao odličan predlog. Ali ako hoćeš da je koristiš onda rastvori u leđnu prskalicu vodu i sirće u odnosu 1:1, i tim poprskaj deo koji ne izuzimaš. Sirćetna kiselina je dobar antifungicid i trebala bi da uspori dejstvo plesni i kvasaca. Još bolja bi bila propionska kiselina ali nisam siguran da li može da se nađe. Nisam probao ovo, više puta je pominjano kroz literaturu pa evo prilike da proverimo.
 
Da li neko ovde ima (silazu,senazu) tokom cele godine? I kako izlazi na kraj za vrucinom preko leta??
 
Da li neko ovde ima (silazu,senazu) tokom cele godine? I kako izlazi na kraj za vrucinom preko leta??

Silazu imam od novembra do aprila. Citao sa da je za davanje silaze tokom cele godine potrebno u silazu uneti odgovarajuce inokulante i silaza se mora skladistiti gde nece biti direktno izlozena suncu.
 
Vazi i za oboje. S tim sto se inokulanti razlikuju u zavisnosti da li se razi silaza ili senaza. Makar je tako za Pioneer inokulante.
 
Da li neko ovde ima (silazu,senazu) tokom cele godine? I kako izlazi na kraj za vrucinom preko leta??
Ja u zadnje tri godine staru silazu sastavim sa novom, nema nikakvog kvarenja, i otpada, vrlo malo po coskovima, ali nista strasno. samo je bitno da se sitno izreze i da se dobro ugazi. U zimskom periodu zasecam siroko oko 50-70cm, a u letnjem periodu ne smem vise od 20cm. Nikad nisam stavljao nikakve inokulante. Prosle godine sam imao stare silaze jos u silo jami a trebao sam da radim novu, nisam znao sta cu da radim pa sam onu staru samo rastresao po celoj duzini silo jame u tankom sloju i na nju sam nastavio od gore novu i nastavio sa gazenjem. Kada sam otvorio silazu, i prvi zasek sisao do kraja na dnu se malo poznala ta stara silaza, malo je kiselija od ove nove i malo boja vuce na zuto, dok ova nova vise bude na zelenkasto, ali nikakve vece razlike nije bilo, jede stoka isto, nigde nema kvarenja. Svake godine posejem jednu manju parcelu sto ranije i sto raniji hibrid (odlicno mi se pokazao KWS Krabas) Njega siliram polovinom avgusta, negde na zemlju na kamaru. Tada jos uvek koristim staru silazu iz silo jame i obicno mi bude do druge polovine septembra,(kod mene je takva klima pa tada radimo silazu) tada siliram redovnu silazu, kasnije hibride u silo jamu i odmah otvaram ovu na kamari van silo jame. Ta silaza mi odlicno dodje da premostim dok mi redovna silaza previre u silo jami.
 
Skupe masine... ta rolo balirka kosta koliko dve ove standardne...plus traktor od 70konja...hocu ja,al ne mogu sve odjednom,a pravo da ti kazem i ne valja sve odjednom nabaviti ljubomora je najgora vrsta bolesti kod nas seljaka....svake godine po jedna do dve masine okinace sve odjednom,pa daj boze da bih tu godinu imao neku letinu..
ps:bilo bi samo a odakle mu?? koji mu steko??itd
 
Da li neko ovde ima (silazu,senazu) tokom cele godine? I kako izlazi na kraj za vrucinom preko leta??

Silazu imam od novembra do aprila. Citao sa da je za davanje silaze tokom cele godine potrebno u silazu uneti odgovarajuce inokulante i silaza se mora skladistiti gde nece biti direktno izlozena suncu.

Već sam prije u jednom od postova napisao da kod mene svi veći (ozbiljni) stočari imaju i silažu i sjenažu cijele godine i nema nikakvih problema što se tiče kvarenja, jedino što se mora trošiti barem 30 cm dnevno (ljeti). ovo su slike prošlogodišnje silaže

ls1_zpsbd8ff0ec.jpg


ls2_zpsfec7340d.jpg


slikana je 26.09. a potrošena do kraja prije nekih trideset dana. u ovom postu su silosi od ovogodišnje silaže http://poljoinfo.com/showthread.php?876-Kukuruzna-silaža&p=752930&viewfull=1#post752930 i nijedan nije ničime zaklonjen od sunca. Ako je sve urađeno po PS-u i nakon otvaranja se radi kako treba tj. dnevna potrošnja i prekrivanje i sprečavanje ulaska prevelike količine zraka u neotkriveni dio silosa nema nikakvih problema sa silažom bez obzira na vremenske uvjete.
 
Shvatio sam, a folija je obicna ili ona sto je namenjena za silazu,senazu?Mislim da smo pricali oko tih folija, al avaj, poruke nigde nema... moracu da kupim disk da ih cuvam na disku..ipak hvala ti puno na informaciji :ppozdrav:
 
Folija je baš za silažu i za naše klimatsko područje se preporučuje bijela s gornje strane a donja strana joj je crna debljina je 0,15 mm tj. 150 mikrona, ispod nje je podfolija koja vrlo tanka (0,04 mm) i ona se prilijepi uz samu silažu i ne dozvoljava ulazak zraka i samim time su gubici višestruko manji nego bez nje. Idealno bi bilo još gore staviti i zaštitnu mrežu koja osim što sprečava oštečivanje glavne folije, svojom težinom je dodatno opterečuje pa nije potrebno stavljati toliko guma ili vreča kao bez nje, plus što preporučuju njome prekriti otvoreni dio silosa (nakon otvaranja) jer štiti silažu od sunca i ptica ali za razliku od folije ne prouzrokuje stvaranje mikroklime (veliku vlažnost zraka) koja bi pokrenula dodatno nepoželjno vrenje. Ova mreža je i najskuplja ali je za višegodišnje korištenje i ovisno od proizvođača daju garanciju od 7 do 10 g.
 
Kao sto sam i napisao retkost da ja nisam niujednom claasu,a momak kom sam dao da tera nije do sada vozio silokombaj,pa reko samo lagano,bolje da ima vremena da reaguje nego da ga odma zagusi,ili slicno.kukuruz je as 160 ako dobro znam.
 
Nazad
Vrh