Kukuruzna silaža

Ja sam dugo sejao Mikado bas za silazu, medjutim prosle godine ga napalo crvenilo i izbacio sam ga iz upotrebe.
Ove godine ,a i ubuduce koji mi se najvise svidi kad budem obilazio njive taj i siliram. Inace ove godine je to bio Agrimax-Duna.
 
Ja cu sejati ili AS 160 ili 170...prvi put ih sejem. Ocekujem najbolje,(meni je potrebna silaza za 250 dana u godini) i valjda cu biti zadovoljan. 4 grla ce biti sledece godine, a planiram oko 1hektar da siliram, ako me nisu slagali trebalo bi to da bude dovoljno bar za 6-7 meseci...., ako se pokaze kao dobar onda cu 2015 duplirati grla..
Jos da dodam da su moje krave najvise volele pionirov kukuruz(b23) i stabljiku ubedljivo je najbolja neznam sta ima u njoj ali nju obozavaju, medjutim b23 je kod mene bio svega 2 metra pa mi treba vise povrsine da bih dobio kao neke kolege sa as hibridom...Da se razumemo b 23 sam uzeo od distributera prva ruka znaci, a iste te godine uzeo sam i u prodavnici,razlika je bila neverovatna, zato sam odlucio daove godine uzimam direktno od distributera,sto je sigurno sigurno..
 
Mislim da ce ti 1ha za 4 grla biti previse i da neces imati dovoljnu potrosnju zbog kvarenja.
Ove godine sam usilirao 1.3ha i bilo je 18 prikolica Dubrava od 3t i bice mi silaze sigurno do kraja maja.
Trenutno imam 22 grla stoke ,doduse raznih kategorija ,ali svi jedu silazu...
 
sve zavisi koliko k odaje i koliko kome rodi kukuruza, ja sam mislio da za mojih 4-5 grla sejem 40-50ari da mi bude 7 meseci a jos ne znam koji cu sejati .
 
Mislim da ce ti 1ha za 4 grla biti previse i da neces imati dovoljnu potrosnju zbog kvarenja.
Ove godine sam usilirao 1.3ha i bilo je 18 prikolica Dubrava od 3t i bice mi silaze sigurno do kraja maja.
Trenutno imam 22 grla stoke ,doduse raznih kategorija ,ali svi jedu silazu...
Znam za taj jadac, ali cuo sam da su neki ljudi unajmili coveka koji ima traktor toma vinkovic, pa sa njime gaze silazu, u rano prolece otici cu do njih da vidim da li im se budja silaza i kako je ugazena, ako se pokaze dobro,ja planiram da sirina silaze bude 2 metara malo vise nego sto je imt 539 sirok,pa da mi je taj covek sa toma vinkovic traktorom gazi... Milan971@ a koji bese kukuruz si sejao??
 
Od toga je 3 muzne krave i 10 bikova za tov ostalo su ovce i koze njima cu po malko davati a davacu bo grlju dbevno balu livadskog i balu lucerke (bale su tezine oko 12kg) a potrajace mi nadam se 7 meseci toliko mi treba od septemba do pocetka maja kace ce vecina stoke na ispasu .

- - - - - - - - - -

a do sada nisam radio silazu ovo hocu da pokusam ove godine da radim
 
@jugi, ako ce ti biti sirina 2 metra, koliko si planirao visinu, meni je 3 metra sirina, visina mi je prosek 1,8m a duzina 20m, imam takve 2 jame.. Ali prelazim dnevno celu sirinu sto je NAJBITNIJE!!!!
 
To koliko ce te silirati sa hektarima nema veze,bitno je kolikoima vagona po hektaru,nije isto 2 i 8............

Ja sam ove godine silirao oko 5,5 kj i mislim da cu imatido sledece silaze,prinos je bio oko 6-6,5 vagona po hektaru.Trenutno imam 10 krava na muzi,jednu junicu osemenjenu i 12 junadi,6 muskih i 6 zenskih
 
Znam za taj jadac, ali cuo sam da su neki ljudi unajmili coveka koji ima traktor toma vinkovic, pa sa njime gaze silazu, u rano prolece otici cu do njih da vidim da li im se budja silaza i kako je ugazena, ako se pokaze dobro,ja planiram da sirina silaze bude 2 metara malo vise nego sto je imt 539 sirok,pa da mi je taj covek sa toma vinkovic traktorom gazi... Milan971@ a koji bese kukuruz si sejao??
Ovo sto kaze RatkoPa je u pravu nije svuda kukuruz isti, kod mene je bilo nesto preko 4 vagona po ha kad preracunam.
Do sad sam sejao Mikado ali zbog crvenila sam ga izbacio ,ove godine sam silirao Agrimax-Duna.
p.s.
Na zalost ponavljam se ,ima na vrhu stranice sta sam silirao....
 
Nas nekoliko,u da tako kazem masinskom prstenu,radimo silazu.Prinosi su definitivno manji nego Ratko recimo sto je imao.Prosecno po ha skidamo do 12 IMT jednoosovinki sa nastavcima gde otprilike dupliramo zapreminu prikolice.E sad,ne znam tacno koliko se tu nadje usitnjene mase,jer se to i dodatno gazi dok jedan pri kraju vilom rasporedjuje masu da vise stane.Ako uzmem grubo da tu ima mozda nesto preko 2,5 tone po prikolici,dolazim do traljave tonaze.Medjutim,kvalitet zemlja nam ne dozvoljava neki gusci sklop,pogotovu ove zadnje susnije godine.A sto se tice hibrida,pa sekli smo brate gotovo sve sto se sejali od NS-a,ZP-a,AS-a,KWS-a...Kad dodje vreme za siliranje upadamo u one u tom trenutku najpogodnije za secu i mlatimo.I kada pogodimo vreme i valjano odradimo ceo proces,odlican mi je i onaj iz ambara.A to smo jedne godine i uradili na nekih 85 ari povrsine.Isli smo syngentinim NK TURTUP-om(fao 680),gde je nasom greskom skroz podbacilo nicanje.Sve smo potanjirali,rucno nakrunili iz ambara ko zna koji hibrid i nanovo zasejali.Razlike nikakve nije bilo izmedju tog i bilo kog drugog dobrog kukuruza.I sama silaza je ispala odlicna.Tako da nesto i ne brinem za hibrid,vise me brine kakvo ce nas leto docekati.
 
@jugi, ako ce ti biti sirina 2 metra, koliko si planirao visinu, meni je 3 metra sirina, visina mi je prosek 1,8m a duzina 20m, imam takve 2 jame.. Ali prelazim dnevno celu sirinu sto je NAJBITNIJE!!!!
Sto se mene tice bice (ako sve kockice sklopimo i covek moze da gazi) 2metra siroko, 12 dugacka a visina moze i dva metra, e sada ako pad covek ne moze da gazi tih nekoliko dana otprilike kad bih ja silirao, onda idem standardno kao i do sada 4 metra siroko, a visina 1.5 metra i duzina ce biti 12 metara...visinu mogu dakorigujem po zelji a ovo ostalo ostaje ...
Milan@971 video sam, hvala, mislim da cu se zadrzati na as hibridu i mozda neki od pionira :) ako as ne bude dovoljan, a ako bude viska dacu ga na zeleno..
 
U pravu si Ratko u potpunosti,prenebrego sam tako vaznu cinjenicu sto je neoprostivo.Samo previse ima marketinga i utrke kod svih semenskih kuca,da prosto ne znam koliko su iskreni.Kao ono-koncentrat sa 18% proteina,a realno jedva 16% i to proteina iz cega?Nekad UREA,najvise otpadaka mlinskih industrija...Ipak,slazem se u potpunosti sa tvojom konstatacijom.
 
ja sam gledao samo as160 do sad i bio je 3 metra u vis a bilo je 6 kamiona od oko8-10 kubika i 3 orikolice od oko 5 kubika an 80 ari, sve je gazeno onako u prikolicama da vise stane pa sad ne znam koliko tu ima mase, bio je dosta zelen
 
Nazad
Vrh