Kukuruzna silaža

Danas sam uspeo da ocistim deo silaze koji se budjao. i da dodjem do zdravog hladnog dela.. na zalost izgleda da je usla voda a najlon i stari i novi je na sredinu iscepan, otprilike za velicinu kofe,a ja nisam video jer je zemlja prekrila najlon, srecom te je pad bio ovamo napred pa nije isao ka ostalim krajevima silaze inace bi sva otisla... naravno, sledece godine cu koristiti najlon koji koristi RatkoPa@ :), znaci voda me je sje***ala samo tako! nauk za sledecu godinu!
 
Najlon može bit veliki problem.

I baš je tužno gledat (kod kolege u SM) kako je lepo pripremio 3 ha zobi s krmnim graškom, skinuo, spremio u jamu...

I na kraju uzme najjeftiniji najlon pa mu za mesec dana najlon ko novine ako ih staviš na ploću od smederevca.

I kad ukalkuliraš sav trošak za to: obrada, đubrenje, seme... te na kraju štediš na najlonu i sve baciš zbog uštede možda 5 posto ukupnih troškova.

Taj debeli najlon (150 mikrona) možeš koristit više godina, ako ga brižno otvaraš.
Trebaš samo svake godine da uzmeš tanji najlon od 40 mikrona i gore staviš stari.

Pa svaku godinu za tu 'uštedu' na najlonu uzmeš po koji komad zaštitne mreže, pa nešto džakova...
 
Ja sam zakasnio ove godine da uzmem mrezu posto se sije na meru ali za sledecu godinu moram,dosta su mi zivotinje ostetile foliju,negde samo gornju a negde i podfoliju..........
I bez dzakova neradim vise,bolje a lakse nisam nikad zatvorio silazu.....
 
Sprema se kiša pa sam danas pokrio silažu. Sad je spremno za zimu :)

6ydesuju.jpg
 
Radi li netko da silažu ne zatvara odozgo,nego samo po njoj baci ječma ili psenice?
Zgazi je, baci sjemena i opet prođe par puta traktorom i tako je ostavi.
Kao tako se kvari samo 5cm gornjeg dijela.
Ima netko iskustva sa tim nacinom? Meni se to cini kao bajka
 
Rade oni koji siliraju 20+ hektara i debljina silaze u silosu je oko 3 metra pa im se neisplati da kupuju foliju nego samo tako ostave,kvari se desetak santimetara a ostalo je dobro.........
 
Dobro je ako ima malo oborina.
A u uslovima sa više oborina svi toksini iz tih 10 cm isperu se u silažu.
Pa izgleda super, a analiza...
 
Radi li netko da silažu ne zatvara odozgo,nego samo po njoj baci ječma ili psenice?
Zgazi je, baci sjemena i opet prođe par puta traktorom i tako je ostavi.
Kao tako se kvari samo 5cm gornjeg dijela.
Ima netko iskustva sa tim nacinom? Meni se to cini kao bajka

Preveliki rizik. Nema tu uštede ako ti se silaža pokvari.

- - - - - - - - - -

ja jos ne radim ni silazu ni senazu pa sad gledam za sledecu godinu sta mi je bolje da radim, imao bi koliko hocu livadske trave za senazu ako bi ona valjala ili da sejem kukuruz a rodjak ima silokombajn

Uradi i jedno i drugo. Sjenaža od livadne trave je dobra, ali prvi otkos nije preporučljiv. Mi smo ove godine radili sjenažu od drugog otkosa jer je bilo previše sijena, i ispala je super, krave je rado jedu. Treći otkos obavezno stavljamo u sjenažu svake godine i zadovoljni smo.
 
Ratko, da li je jedu dobro,tj jel slatka ili ljuta?? kod nas jedan covek silirao zp 704 kaze da mu je masa ljuta kao ljuta paprika.. silaza je super super odlicna :osmeh: silaza za primer:ppozdrav:
 
To je poluautomacka sekira za silazu ti je dizes gore ona sama ide dole.To sam video ovde na forumu,crtalo od pluga iseces na pola i zavaris usku za drzalj,naostris ga dobro i lakne ti kad seces silazu,sece ravno i neulazi vazduh u nju sto je najvaznije kao kad uzimas vilama
 
Nazad
Vrh