Kukuruzna silaža

Sa leve strane metar prema zidu, a od zida metar prema levoj, a od duda 3 metara ovamo,a od pocetka dokle dohvata ovo crevo...
Rekao bi da je ovde prema slici tebi usao vazduh u silazu i dolazi do kvara,ja sam danas otvorio moju silazu,nema trunke budji,takodje prethodna koja je potrosena nije imala budji,stavicu sutra sliku,danas je padala kisa,nisam mogao da slikam. Kod mene je totalno na zemlji,i nemam tih problema.
 
Još sutra i završavam malu jamu i onda sledi otvaranje velike. Nadao sam se da će biti za 2 meseca ali sam omašio za nedelju dana. Bilo je malo pokvarene ali ni gore ni sa strane već u sred srede. Sloj od oko 2 cm debljine površine jedno 2-3 m2. Nije bila vruća već samo zgrudvana i plesniva. Misterija :)
 
@Toza, nema nikakvih posebnih sprava, koristimo obične vile, lakše je ako je drška na vilama kraća. Uzme se širina koliko nam treba za nahraniti i toliko se skida silaže cijelom širinom. Obično izuzimamo jednom dnevno, prije večernjeg hranjenja tako da ostane i za jutarnju hranidbu. Slikala sam danas popodne kad je silaža već bila pripremljena, vidi se narušena silaža na srednjoj slici.

Učinilo mi se kao da koristiš neku spravu pošto je baš ravnomerno zasečena,sve u svemu lepo izgleda,to kod mene vilom nikad ne bi izgledalo tako . Okrećeš vilu kontra i skidaš odozgo na dole,jel tako ?

- - - - - - - - - -

Još sutra i završavam malu jamu i onda sledi otvaranje velike. Nadao sam se da će biti za 2 meseca ali sam omašio za nedelju dana. Bilo je malo pokvarene ali ni gore ni sa strane već u sred srede. Sloj od oko 2 cm debljine površine jedno 2-3 m2. Nije bila vruća već samo zgrudvana i plesniva. Misterija :)

Da ti nije tu traktor proklizao prilikom gazenja ili ubacivanje prikolice ? Ako traktor prokliza negde oće na tom mestu silaža kasnije da se kvari,imao sam taj problem .
 
@Toza, Da, krenem odozgo, najprije na grubo narušim koliko treba a onda prođem po cijeloj širini donjom stranom vila da sve poravnam da izgleda tako kako izgleda.
 
@Toza
prikolice nisu išle unutra, sve je kipovano spolja ... možda je traktor prokliznuo, ne mogu da tvrdim

@Jugi
Moje su slične po konstrukciji, manja je na zemlji a sa strane su daske (imaš sliku par strana nazad) a velika je ukopana u zemlju i to je ozidano a gore su daske. Ja stavljam 3 najlona ... sa svake strane po jedan, s tim da je dole i gore duži za metar ... kad se jama napuni preklopim ka unutra te viškove i preko još jednu foliju, na nju nabacsm pesak i nemam problema.
 
Jugi,kolika ti je dnevna potrošnja ? Možda je nisi dovoljno gazio pa je otvaranjem masa dobila vazduha i krenula da se greje i kvari . Bilo bi dobro da postaviš slike mase kao izgleda.
 
@Jugi, za razvoj plijesni, bilo bijele ili crvene u silaži potreban je kisik, što znači da je negdje ušao u silažu. Možda je silaža bila previše suha pa je samim tim i teža za gaženje, pa ostaje zraka. Također poslušaj šta kaže kolega Pajac o zatvaranju silaže, tako i mi radimo, uvijek ostavi najlona sa strane i prekrij nagaženu silažu i onda još jednim odozgo i sve dobro zatvori. mi rubove zatvorimo ciglama a na sredinu navezemo travu i nikad nema kvarenja, bez soli, bez inokulanata...bilo da se radi o vanjskom ili unutarnjem silosu. I nikad ne upotrebljavaj stare i poderane folije i pazi da je folija čista...
 
Hocu danas da slikam, hteo sam jutros nego mi pukla guma zadnja na traktor,rodio sam majmuna dok sam je namestio,naleteo sam na j...ni ekser a nisam video....idem da slikam silazu :) za deset minuta do petnaest postavicu slike... :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

photo0052.jpg

photo0053.jpg

photo0054.jpg

photo0055.jpg
- musice
photo0056.jpg

ovo mi je najgora silaza....
 
e tebe ove godine baš prati baksuzluk...:osmeh:
Jugi, optimalna veličina sječke mora biti približno oko 1-1,5cm, ovo kod tebe je daleko veće, što znači da silo-kombajn nije dobro naštelan i da je trebalo nabrusiti noževe. Kad je sječka velika problem je kod gaženja, ne može se masa dobro nagaziti jer ima efekat spužve i zrak ostaje između. Vidim da je i kukuruzovina bila dosta suha što je još jedan problem jer se otežava proces vrenja, a sjećam se i slika siliranja i kukuruza koje si silirao, koje si objavio mislim da hr forumu, kad sve to uzmeš u obzir imaš ovo što imaš... :sta:
 
Poslednja izmena:
Da znas vala, i ja imam taj osecaj da me prati, zato nigde ne idem niti zovem u goste, ako je kod mene neka se kod mene zavrsi :osmeh:
Silazu mo je radio covek kojisvake godine radi, sad se podesilo da je velika aj kad sipam za krave u fangle slikacu pa ces videti da nije krupna, a mozd aje to za mene sitno a ipak gresim... :)
objavio sam na hr.forum pogodila si :), e sad masa jetoliko zgazena da sam ja jednu vilu polomio,a mozda je i to sto se meni cini dovoljno u stvari malo..sledece godine ici cu nekom da pomognem kad pravi silazu pa cu videti ceo proces, :) naravno maler ostavljam kuci hahahha :osmeh:
Salu na stranu neka izdrzi do nove godine i bice super... samo sam hteo nesto da pitam da li bih mogao minazel da upotrebim? koliko sam cuo od apotekara ide 1kgminazela na 100kg silaze, da li je to tacno??
E da, probao sam silazu,ljuta sestro slatka kao da su ljuti feferoni....kukuruz je ljutisa...
 
Miševi se znaju pojaviti u unutarnjem silosu zimi. Teško ih se riješiti, ali obično štete nisu velike, zna se malo pokvariti na mjestima gdje naprave rupe. Imam mačke pa i one malo pripomognu. :osmeh: Pacova nema jer veterinarske higijeničarske službe redovno nose otrove. Prošle godine imali smo problema sa divljači na vanjskom silosu, tako da smo ga morali ograditi žicom.

- - - - - - - - - -

Da znas vala, i ja imam taj osecaj da me prati, zato nigde ne idem niti zovem u goste, ako je kod mene neka se kod mene zavrsi :osmeh:
Silazu mo je radio covek kojisvake godine radi, sad se podesilo da je velika aj kad sipam za krave u fangle slikacu pa ces videti da nije krupna, a mozd aje to za mene sitno a ipak gresim... :)
objavio sam na hr.forum pogodila si :), e sad masa jetoliko zgazena da sam ja jednu vilu polomio,a mozda je i to sto se meni cini dovoljno u stvari malo..sledece godine ici cu nekom da pomognem kad pravi silazu pa cu videti ceo proces, :) naravno maler ostavljam kuci hahahha :osmeh:
Salu na stranu neka izdrzi do nove godine i bice super... samo sam hteo nesto da pitam da li bih mogao minazel da upotrebim? koliko sam cuo od apotekara ide 1kgminazela na 100kg silaze, da li je to tacno??
E da, probao sam silazu,ljuta sestro slatka kao da su ljuti feferoni....kukuruz je ljutisa...

Kod tebe sve neki ekstremi...:osmeh:
 
jugi prijatelju kod tebe se potrefilo tri negativne stvari za silažu malo je krupnija što je posljedica presuvog kukuruza što dovodi do problema kad se gazi i vidi se da nije dovoljno ugažena. znači može se i takva silaža dobro ugaziti ali treba duplo više vremena za gaženje.što se tiče minazela zavisi koji koristiš ja sam koristio minazel plus i ide preventivno 2 kg a terapijski znači max doza 5 kg po toni hrane.
 
Definitivno silaža nije za male potrošače. Moja je rađena na zemlji, 4 metra širina , visina 40 cm, dnevno ne uspevam da potrošim 10 cm na 20 odraslih ovaca ( trošim 60 - 80 kg silaže ) i odatle i problemi sa zagrevanjem, između ostalog. U dogledno vreme je neću raditi, dok se broj grla ne poveća tako da dnevno mogu da izuzmem barem 20 cm.
 
@Jugi
tebe je ove godine baš poterao maler ... na takvom tipu jame može se uraditi kvalitetna silaža ali moraš ispoštovati sve uslove, uraditi u pravo vreme, dovoljno sitno kao što je zvončica rekla, dobro nagaziti i pokriti da nema vazduha ... ako nešto propustiš imaš rizik od kvarenja ... mislim da bi ti i u betonskoj jami ovakva silaža bila sklona kvarenju
što se tiče minazela, radio sam i sa i bez a ne mogu reći da sam video neku razliku ... so izbegavam, kvašenje isto (mada neki kod nas redovno to rade) a inokulant obavezno
isto tako moraš voditi računa kako izuzimaš ... probao sam na više načina i najbolje se pokazalo ovo kako je zvončica objasnila

@zvončica
problema sa miševima sam se rešio odkad pokrivam sa peskom ... mada pomaže i to što imam 15 mačaka :)
 
Nazad
Vrh