Kukuruzna silaža

Hvala svima na savetima :ppozdrav:, sledece godine radicu sve po propisima, pa cemo videti :) javicu kad potrosim zdravu silazu :)
 
To sam shvatio gledajuci silazu ostalih kolega, sutra imam vise vremena pa cu listati gugl, a i temu :)
 
Definitivno silaža nije za male potrošače. Moja je rađena na zemlji, 4 metra širina , visina 40 cm, dnevno ne uspevam da potrošim 10 cm na 20 odraslih ovaca ( trošim 60 - 80 kg silaže ) i odatle i problemi sa zagrevanjem, između ostalog. U dogledno vreme je neću raditi, dok se broj grla ne poveća tako da dnevno mogu da izuzmem barem 20 cm.
Mihajlo to je i umene bio problem imam 10 ovaca i radim oko 7t silaze bacao sam dosta ove godine sam kupio pioneerov inokulan 11c33 i silaza je odlicna po kvalitetu jos se ne grije za mene prava stvar otvaram je svako 5 dana a sto se tice glodara prosle godine su kroz zemlju odvukli prikolicu silaze
 
Miso, aj mi objasni gde je usao vazduh..? bio bih ti zahvalan :ppozdrav:
Evo slika kako moja silaza izgleda. Kod tebe je najlon preko dasaka,a tu nije moguce lepo zatvoriti da se istisne potpuno vazduh,daska nema debljinu da bi se i na nju stavio sloj zemlje. Na sledecoj fotografiji se vidi koliko je najlon udaljen od silaze i dobro zatvoren: Mislim da se ovde vidi debljina sloja zemlje na najlonu: Gazenje je bilo neprestano sa rakovicom 76 dv,i jedan 539,a nocu kad dodjem kuci sa 585 i tanjiraca zakacena tezine oko 700 kg. Gazena dok mi se ne prispava na traktoru. Takodje onaj koji je gazio silazu traktor nije gasio,tako da sad je silaza dobro nagazena,i mozda nisam ni imao potrebe da trpam ovoliko zemlje po najlonu.
 
Ona je dugacka 32 metra,a ja toliko da pokrivam,necu. Ovako ima malo muke kad skidam zemlju,medjutim gore vislje,to nisam slikao sam bacio po zemlji psenicu,to se ubokori,i ja samo cupam zemlju,ili ako se rasipa,zbog korena iako je vlazna lakse se skida,ne zalepi se zemlja za najlon. Tako sam radio prosle godine,tako i ove.
 
Miso @ nisam te bas najbolje shvatio, citam poruku vec nekoliko puta,meni je silaza omotana najlonom a ovaj najon sto viri to je neki stari najlon koji sam stavio reda radi,sa svih strana, inace silaza je u novom najlonu samo, al evo da opet javim jednu neverovatnu stvar...silaza koja je do dasaka i do zida, koja nije izgazena kako treba, izuzetna je -krave jedvacekaju da je jedu , jednostavno ceo metar u silazi sam skinuo i zdrava samo do zida i dasaka, a ovo ovamo je katastrofa blago receno, bolje da sam je prosuo sve odjednom zgazio jedanput i zaklopio :cool:, ovih dana celu cu je otkriti preroviti kao da sam je isipao na gomili.. :)
 
U tom slucaju nisam dobro video. Sta li tu moze biti. Moze svasta,ko ce se svega setiti. Da li je bilo padavina kad si radio silazu,pa da je mozda uneseno blato. Ima tu jos stosta sto moze da pravi problem.
 
3 septembar ove godine sunce grejalo kisa pala tek tri dana kasnije, eh, ko ce ga znati sto se kvari... sledece godine sve po propisu :), pa ako moze moze a ako ni tada nebude valjala onda dizem ruke od silaze, i sejem samo za baliranje :)
Brate, ono sto se nije mrestilo ne moze da se ojagnji(tako kod nas kazu ljudi kad nesto nece).:ppozdrav:
 
I to kad budes radio,gazi non stop,ne dozvoli da se sipa dok se ne ugazi. Razmak po prikolici sam odredio za mene da bude 35 minuta. Pusti nek se i malo osusi stabljika,klip prati,ja gledam najvise klip,prosle godine na brzaka uradio,ona susa i daj samo da se skine i bilo je budji. A sad nema,sad nisam zurio.
 
Hocu vala, sledece godine planiram da uradim do deset prikolica, da ne ulecem sa vise, al cu da je razvucem kompletno sa boksom, da bude u visinu najvise 30cm a u duzinu koliko hoce sirina minimalno 350cm posto gazim sa 539, pa cemo videti sta ce biti :)...sredinu nema sanse da izvucem koliko je nabijena sutra cu traktorom i jednim plugom da otkinem jedan deo silaze pa sta bude nek bude, a razmisljao sam danas, pa kad sam gazio silazu znaci zavrsno gazenje po prikolici, posle prolaza ona se polako dize, kao sundjer kad stisnes pa pustis, meni je delovalo da je ugazena, a mozda gresim...
Ma kakvo ulje i gorivo, sve je bilo kao po loju, kazem vam ljudi kad sam je zavrsio mislio sam da nikad bolje je nisam uradio,al ono cvrc gevezn zajn
 
Jugi po svakoj prilici ti si silirao zreo kukuruz koji se tesko gazi ponarocito sa 539.Ja i ti smo relativno blizu vazdusnom linijom padavine smo imali(nemali) otprilike isto,ja sam moj kukuruz seckao 15.avgusta i vec je biolo kasno za siliranje,trebao sam bar nedelju dana ranije ali nisam mogo imao sam majstore zidam kucu.
 
koliko bi krave trebalo da pridaju na mleku od silaze, kod ovog mog rodjaka samo jedna pridala na mleko, ostale nista
 
Nemora da prida nista,kukuruzna silaza ti je najjeftinija hrana koja se najbrze spremi i nemoras da pazis da nepokisne i nepropadne a znacajno smanjuje upotrbu sena u ishrani.sa senazom je druga prica..........
 
Krava posle telenja povecava mleko nekih 2 do maksimum 10 nedelja (tako teorija kaže), tada gledas da je izvuces na maksimum i onda bez promene hrane gledaš da ti sto đuze zadrzi taj maximum, a s obzirom da je silaza ugljeno-hidratno hranivo, moras da baciš akcenat na protein koji je odgovoran za mleko, ali nesmem nikako da zapostavis silazu kao izvor energije koja je potrebna kravi da isprati opterecenje u proizvodnji mleka..
 
ja jos ne radim ni silazu ni senazu pa sad gledam za sledecu godinu sta mi je bolje da radim, imao bi koliko hocu livadske trave za senazu ako bi ona valjala ili da sejem kukuruz a rodjak ima silokombajn
 
Nazad
Vrh