Kukuruzna silaža

Reci mi Carapan, kada ovako namotavas najlon da li ti se desi da ispod namotanog dela se nadju glodari, ja sam prošle godine jednu namotavas i mišima se svidjalo , a drugu sam povlacio unazad, bez namotavanja i nigde miša!!
 
ja cu da uzimam tri puta oko 9 ujutru, pa oko 14h pa oko 18h.... videcemo ko ce pre dal ja ili budj :osmeh:... nisam stavljao mnogo soli svega 5kg na 4*4*,a visina 0.70cm, mozda se i zbog soli budja, sledecu godinu bez soli,
 
Malo ako budja to mogu da podnesem al do sada sam bacio 7 kolica.... kukavac jadan al sta cu....tako bese ove sledece nece...gazio sam svako isipavanje od 15 do dvadeset minuta prva spora,2014 godine pravim duzi boks da mi moze jedna prikolica stati debljina sloja do 30cm, a gazenje pola sata ce biti ...:)
 
Samo jedne godine smo stavljali inokulante i nisam video nikakve razlike.Do sada je uglavnom bilo bez problema,medjutim ove godine i nama ima neznatno budji,ali zato musice dzakove da punis.I verujem u ovo sto kaze Ratko da bi sada inokulanti mozda pomogli.Prosto ovi vremenski uslovi su protiv izuzimanja silaze i zato vecina nas ima po neki problem.Videcu kako ce biti sa drugom silazom koju cu otvoriti u hladnijem periodu.
 
Kod nas za sada nema problema sa silažom, nema kvarenja, mušica je bilo ali su nestale sa zahlađenjem. Ovo su slike unutarnjeg silosa, bez inokulanata, folija se polako otkriva kako se silaža izuzima.

 
I one sitne musice prave problem, ima ih kao pleve kad zabodem vile nemogu da gledam od njih. Dok se one nisu pojavile silaza mi bila dobra a kad su komsije pocele sa pecenjem rakije pojavile se i musice, a cim su se one pojavile silaza pocela da se zagreva i da na par mesta budja.
 
JA sam polomio dva puta zub na vilu, koliko sam je ugazio al dzabe ona resila da se kvari i to ti je.... danas sam izbacio oko 20 kolica na djubre, ako bude bilo do nove godine ja cu biti zadovoljan, a sledece godine radim sve sto rade i kolege: Betoniranje (posto nemam mesta da pravim na zemlju direktno) kosi zid, inokulanti, pa cemo videti,a necu je otvarati dok temperatura ne padne ispod 15 stepeni...
 
U bre Jugi, pa kod tebe je bas ozbiljna stvar!! Gde ti se to toliko budja?? Gore, dole ili po celoj širini?? Sada je bar hladnije vreme.. Meni je gornji sloj budjav, ali to nema veze s vrucinon, do neceg drugog je, znam gde sam pogresio, ali kod tebe je bas ozbiljno ili ti previše paničiš??
 
Sutra slikam, sad je mrak, daj boze da je ovo samo zbog vrucine bilo, da ce prestati da se budja,al cisto sumnjam... e zamisli a ja budala hteo da prosirim grla da pravim stalu za deset grla imao u planu da u susednim selima radim njive, i sad uradim silazu racunam na to,kad oces, op cvrc gevezen zajn ona se ubudja....dok ne doktoriram na silazi bicu jakoooo oprezan! :cool:
photo0097.jpg

photo0098.jpg

ovo je silaza,a sutra slikam ostalo
 
Sa leve strane metar prema zidu, a od zida metar prema levoj, a od duda 3 metara ovamo,a od pocetka dokle dohvata ovo crevo...
 
@Toza, nema nikakvih posebnih sprava, koristimo obične vile, lakše je ako je drška na vilama kraća. Uzme se širina koliko nam treba za nahraniti i toliko se skida silaže cijelom širinom. Obično izuzimamo jednom dnevno, prije večernjeg hranjenja tako da ostane i za jutarnju hranidbu. Slikala sam danas popodne kad je silaža već bila pripremljena, vidi se narušena silaža na srednjoj slici.
 
Nazad
Vrh