Kukuruzna silaža

Pretpostavljam da te je Igor pitao zato što silaža mora da se izuzima makar 50cm dnevno, probaj da je odsecaš sa nečim kako bi što manje rastresao to što uzimaš i sprečio kvarenje!
 
Moguce da je do sirine,znam da neide siroko,ali sad je moralo nisam imao gde na drugo mesto,i sad uzimam celom sirinom po nekih 5,6 cm sto nije dobro pretpostavljam.
Slikacu sutra ako stignem da pogledate.
 
U silazi imam punooo musica kao da sam dzibru istresao a ne silazu!!!! da li se jos nekom to desilo?? kad god otvorim silazu musica za izvoz...
 
Problem je definitivno u premaloj potrošnji, dnevno je preporučeno trošiti od 15 cm zimi do 30 cm ljeti. Naravno da je i pretoplo vrijeme pripomoglo kvarenju ali kod mene svi veliki stočari hrane silažom cijele godine i nemaju nikakvih problema a temperature se ljeti penju do 35*C (pa i više). Zbog toga je vrlo bitno napraviti proračun dimenzija silosa prema planiranoj dnevnoj potrošnji silaže kako bi se izbjegli ovakvi problemi. Osim dimenzija silosa pomaže i podfolija koja je pripijena uz samu silažu pa spriječava ulazak zraka u silos, zatim otkrivanje samo dijela koji se misli taj dan potrošiti i stavljanje nekog tereta na rub najlona a za to su najpraktičnije vreče za silažu. Ovo je slika od bratovog prošlogodišnjeg silosa a slikano je 24.09. ove godine.



 
Musice se pojavljuju jer je vrucina i jer je jesen,a kao sto su vec svi potvrdili bitna je potrosnja,i pogotovo ako si manji proizvodjac kao sto si i napisao nekako napraviti sto uzu a duzu silo jamu sto je takodje pomenuto tj. trap jer u jami tesko da se moze ugaziti ako je jako uska,sem ako se gazi rucno sto pretpostavljam da niko vise ne radi.
Bitno je takodje i izuzimanje,mi kad vilama radimo onda okrenemo onako vile naopacke pa zabodemo i odvaljujemo silazu,da bi ostajala ravna povrsina,a ko trosi manje jos moze da vuce gore dole vile(pokusacu da objasnim okrenite dlan prema sebi i ispruzite levu ruku prema ekranu i drzite je paralelno sa ekranom od racunara, prste skupite kao da drzite jabuku-zamislite da su to vile i i vucite gore dole po ekranu isti princim uradite i sa vilama u silazi,nadam se da sam dobro objasnio tj. da je shvatljivo) to ce jos pomoci da bude sto ravnija povrsina i da ostaje sabijeni deo kako bi se sto manje kvarilo.
 
ja kad sam isao u trstenik po silokombajn video sam da tamo skoro svi rade silazu u najlonske vrece, ubacuju vilama i gaze nogama i kaze covek nikad mu se nije pokvarila a jedna vreca mu traje 15 dana na 3-4 krave
 
Evo kako to izgleda kod mene,
2013-11-11-160344.jpg
2013-11-11-161540.jpg
2013-11-11-161552.jpg
 
znaci ovo kad se otvoi bolje da se ne vraca najlon preko ovoga, samo da se namotava koliko se trosi kao ovde na slici ?
 
Zar nije bolje da se vraća najlon u toku dana i smanji prodor vazduha ako već ima zagrevanja silaže ili je to greška, da se zbog toga potpari i pogorša stvar? :sta:
 
Eto takva je i moja silaza kao sto je kolega carapan@ ima, al puna je musica i plus pocela je da se budja po svim delovima, a danas probao iglu ne mogu da gurnem koliko je nabijena,mozda je i to malo bilo mozda treba jos da se gazi...ulgavnom za sledecu godinu pokusacu da se malo bolje informisem...
 
ma ne moze ti biti do gazenja, kazem vam gledao sam kako samo covek gazi u vreci i to bude dovoljno da se ne kvari silaza
 
Nazad
Vrh