Kukuruzna silaža

Kolege,vi koji radite silazu na zemlji,hocete li poturati najlon pa slamu ili samo slamu do zemlje? Sta mislite? Ja se dvoumim sta da radim,zemlja je suva,plasim se da ne napravim stetu ako ga stavim samo na zemlju,da ne odvuce zemlja korisno iz silaze i posle da budja. Necu silazu raditi jos deset dana minimum,moze samo duze da bude,opet ce i to zavisiti kako ce zrno se razvijati,sarovka jos nigde nije potpaljena na mojim njivama,ali ih obilazim svaki drugi dan da ne promakne optimalno vreme. Ako bi pala kisa,sigurno ne bi stavljao najlon,ovako 99 posto hocu.
 
Kolega moj je savet da stavis najlon,ja sam jedne godine stavio bez najlona(samo na slamu) I pokaja se bilo je dosta budjanja,mislim da je sigurnije sa najlonom a I najlon nije skup kad pogledas ostalo ulaganje I eventualnu stetu....
 
Mi bez obzira kakva zemlja stavljamo najlon ispod i to se uvijek koristi stari koji je prijašnjih godine bila prekrivena silaža.
 
Drustvo kolko moze da vredi 1 hektar pod kukuruz da se proda za silazu,trazi mi covek da mu prodam,kukuruz uopste nije podgoreo,i strasno je dobar.
 
Danas mi je silirao rodjak sa imt 558 i pottinger mex II s 10 prikolica trosi 4 litra nafte po prikolici pod punim gasom.
 
U Šumadiji i Centralnoj Srbiji obično kad kažu prikolica obično se misli na jednoosovinke, najčešće su FAK-ove (Loznica), onda na njih stave nastavke pa onda lepo natabana takva prikolica može da ima oko 2500-3000 kg silaže. Ovo naslućujem po potrošnji jer kod nas se tako kreće potrošnja a takve prikolice koristimo.

- - - - - - - - - -

U Šumadiji i Centralnoj Srbiji obično kad kažu prikolica obično se misli na jednoosovinke, najčešće su FAK-ove (Loznica), onda na njih stave nastavke pa onda lepo natabana takva prikolica može da ima oko 2500-3000 kg silaže. Ovo naslućujem po potrošnji jer kod nas se tako kreće potrošnja a takve prikolice koristimo.
 
Pozdrav radni narode, znate šta me interesuje, tek sam kupio SK (pottinger MEX II) i neki dan bio u njivi da vidim kako ide i onako od dragosti sto ide dobro nasilirao oko 3 m^3 kukuruza. Sad ne znam koliko smijem davati tako nasilirano govedima ( junad imaju 250 kg) jer nisam to nikad radio do ove godine, kad sam je dovuko bila je vrela, pa bojim se da im nece naskoditi ako im tako dajem, i ako moze neko da mi kaze smijem li davati i koliko :ppozdrav:. Hvala unaprijed,
cr6u.jpg

xomk.jpg

mtbq.jpg
 
U Šumadiji i Centralnoj Srbiji obično kad kažu prikolica misli se najčešće na jednoosovinke, najčešće su FAK-ove (Loznica), onda na njih stave nastavke pa onda lepo natabana takva prikolica može da ima oko 2500-3000 kg silaže. Ovo naslućujem po potrošnji jer kod nas se tako kreće potrošnja a takve prikolice koristimo.

- - - - - - - - - -

Malo mi je pošašvio komp, pa moderatori da izbršu duplu poruku, izvinjavam se. :ppozdrav:
 
Ja sam ga silirao dvije godine zaredom, daje odličan prinos, ima mnogo zrna u silaži a ima i jako mnogo mase jer je dosta lisnat i ima debelo stablo. Nemam mu zamjerke što se silaže tiče.

Inače, šta je bolje bacati u silažu, so ili šećer? Prošle godine sam bacao malo soli posle svake prikolice i bila je odlična silaža, ove godine vidim da ljudi bacaju pomalo šećera. To sa šećerom ima smisla, fermentacija bi trebala da bude bolja. Šta da radim, koje od to dvoje je bolje?
 
Nazad
Vrh