Kukuruzna silaža

Ja sa ovim,normalne siroke gume i sto sporija brzina.Ove godine cu gaziti sa dva traktora da malo ubrzam taj deo..............

2ikthcn.jpg


- - - - - - - - - -

Mark 10000 tona silaze koliko to goveda imas na imanju?

- - - - - - - - - -

To znaci da ces silirati oko 200 hektara?

Koliko bude silaze sa hektara nekog prosecnog kukuruza................
 
[h=1]ODREĐIVANJE VREME ŽETVE KUKURUZA ZA SILIRANJE[/h]


U zrnu se prosti šećeri pretvaraju u osnovni hranidbeni sastojak kukuruza -skrob. Ključna je stvar odrediti pravi momenat za ubiranje kompletne mase kukuruza. Kukuruz pri stvaranju skroba počinje da ispušta vlagu i žuti. To ispuštanje vlage iz zrna kukuruza manifestuje se njegovim skupljanjem. Kada se toliko skupi pojavljuje se prvi usek (brazda) na vrhu zrna. Ta pojava useka ili brazdice može koristiti za određivanje vreme žetve sil. kukuruza. Nakon 14-20 dana od pojave prvih useka (brazde) vrši se žetva silažnog kukuruza Određivanje žetve na osnovu mlečne linije na zrnu kukuruza je lakši i tačniji metod. Kada je mlečna linija na ½ zrna procenat suve materije je 28-30, žetva treba nastupiti za 7 dana. Kada je mlečna linija na 2/3 zrna, procenat suve materije je 35 i to je idealno vreme za žetvu. Osim ovih parametra za određivanje vreme žetve, veoma je bitno pratiti celu biljku, odnosno podgorelost donjih listova. Nakon određivanje vreme žetve određujemo i dužinu seckanja bijlke, koja zavisi od procenat suve materije i vlažnosti biljke. Mlečna faza 80% vlažnost (20% suve materije) dužina seckanja do 50mm. Mlečno-voštana 70-75%v. (25-30% suve materije) dužina seckanja 30-40mm. Voštana zrelost 60-70%v. (30-40% suve materije) dužina seckanja 8 -15mm. Idealni procenat suve materije u biljci bi trebao biti 35, vlažnosti 65%, pri čemu bi dužina seckanja bila od 8-15mm pa i 20 mm. Životinja zbog dobro usitnjene hrane nema mogućnost da je bira i ne pravi rastur hrane.
Autor: Srđan Zafirović, izvor: http://www.psss.rs
 
Svaka cast za 160,moj je bar ove blize njive los,mrzi me da idem dalje da vidim,mada ga nema puno,zbog dosta zrna sejem as 72 i njega siliram.
 
Ratko,a kakav ti je mikado video sam da i njega imas?Ja imam Mikado ali nisam zadovoljan koliko je izrastao,prosek oko 2,5 m,ima i nizeg gde je zemlja losija.
 
Mark 10000 tona silaze koliko to goveda imas na imanju?

- - - - - - - - - -

To znaci da ces silirati oko 200 hektara?

Silazu radim na farmi krava u Turskoj u Bergami trenutno imamo 1500 muznih grla plus ostale kategorije planira se povecanje do ukupne kolicine od 7000 muznih grla. Prosecan prinos se krece u rsponu od 45 do 60 tona po hektaru
 
Ratko,a kakav ti je mikado video sam da i njega imas?Ja imam Mikado ali nisam zadovoljan koliko je izrastao,prosek oko 2,5 m,ima i nizeg gde je zemlja losija.
Imam ih zajedno na jednoj njivi,AS 160 i MIKADO i nevidim neku veliku razliku u visini osim sto AS ima po neku biljku koja drasticno otskace od ostatka jer je vislja za skoro pola metra.Mikado ima krupniji klip ali je i vise pao,pojela ga zlatica,tako da je moj zakljucak da ga netreba sejati u monokulturi dok AS i moze,pao je ali nije toliko strasno................

- - - - - - - - - -

Silazu radim na farmi krava u Turskoj u Bergami trenutno imamo 1500 muznih grla plus ostale kategorije planira se povecanje do ukupne kolicine od 7000 muznih grla. Prosecan prinos se krece u rsponu od 45 do 60 tona po hektaru
mark3
Daj neke podatke tipa cena mleka,nafte,radne snage,kolicine mleka po grlu ............. cisto da uporedimo
 
Imam ih zajedno na jednoj njivi,AS 160 i MIKADO i nevidim neku veliku razliku u visini osim sto AS ima po neku biljku koja drasticno otskace od ostatka jer je vislja za skoro pola metra.Mikado ima krupniji klip ali je i vise pao,pojela ga zlatica,tako da je moj zakljucak da ga netreba sejati u monokulturi dok AS i moze,pao je ali nije toliko strasno................

- - - - - - - - - -


mark3
Daj neke podatke tipa cena mleka,nafte,radne snage,kolicine mleka po grlu ............. cisto da uporedimo

Evo ovako cena mleka je za nasu farmu 0.35 eura krave su u prvoj laktaciji sad su pocele da se tele po drugi put imamo dve grupe krava 1 grupa 35l prosek i 2 grupa 28l prosek cena nafte je 1.69 eura mesecna plata radnika je koji rade u stalama a to su ovde najmanje plate je 470 eura za fiksnih 8 sati rada subvencije drzave nema sem kad se nabavljaju nova grla drzava ucestvuje sa 40%. Obrok za krave 1 grupa to je i najskuplji obrok 0.17 eura pojedu negde oko 40kg dnevno eto to je sve odprilike i da ne zaboravim musko tele staro nedelju dana kosta 400 eura
 
Pozdrav svima !
Citao sam nesto o silazi, i gledao neke snimke na youtube kako to ljudi rade u svetu. Zapazio sam da se sve vise koristi nacin siliranja pez silosa; vec se umesto skupih betonskih gradjevina koriste silo kobasice ili se silaza jednostavno rasporedjuje po povrsini zemlje, gazi pokriva folijom i pritiska zemljom... Sto se tice silo kobasica, znam da su masine jako skupe, a i folija nije bas jeftina; iskreno, ne unam da li je neko i pravi kod nas... Vise me interesuje ovo siliranje bez popularnih silo jama; gde se silaza samo rasipa po travi i gazi; u tom slucaju mi samo treba ravan teren; a takav silos mogu pomeriti bilo gde, i plus nisam zarobio deo placa a ni mnogo novca... Mislim da je jos jedna od pogodnosti to sto ne postoje mrtvi uglovi koje je nemoguce sabiti kao kod silo jama... Ima li ko iskustva sa ovim, i mozete li me uputiti gde mogu vise da saznam o svemu ovome ...
Unapred Hvala !
 
Betonske silo jame su potrebne onima koji uzimaju silazu sa raznim izuzimacima i masinam ili mix prikolicama koje se same tovare.Nama obicnim stocarima i na livadi je dobro samo treba obratiti paznju na sledece
-da nam silaza bude na ocednom terenu
-da nebude presiroka zbog ravnomernog uzimanja
-da se dobro pokrije
 
Ide izuzimanje i kod ovih običnih silosa samo se malo poravna teren i stavi dolje najlon i može se izuzimati bez problema. Najveća prednost betoniranih silosa je što je manje posla jer nema potrebe za poravnanjem strana a i lakše se gazi , tako da kod njega osim onog koji gazi traktorom i eventualno jedan koji otvara stranice netreba nikog više. A da bi se izbjegli mrtvi uglovi stranice se betoniraju ukoso . A najveća mana im je naravno cijena i što zauzimaju prostor i kad su u upotrebi i kad su prazni.
 
Nazad
Vrh