Kukuruzna silaža

Savo,kome planiras davati i koliko? Mozes i da radis sirinu za traktor,ali da bude duze,a tanja,na isto dodje. Ja pravim 7 metara siroku,iz dva dana uzmem celu sirinu,i nema kvarenja.
 
Za telad ne znam,a ne znam ni za ovce,to ce neko drugi odgovoriti. Ne znam koliko se njima daje. Ja dajem samo junadima starijim od 8 meseci i kravama.
 
Naravno ne bih davao malim teladima,mozda bih poceo sa 5-6 meseci,ali juce je nase mesto zahvatio jak olujni vetar,ja bih rekao da je to neki manji tornado i svi kukuruzi u jednom potezu su povaljani,ne znam da li ce sta biti za silazu.
 
A zasto nebi davao malim teladima ,od mojih krava teladima dajem silazu sa oko mesec dana starosti, a sto kupujem za tov dajem odmah.
Ne dajem im odmah veliku kolicinu ,vec uvecavam postepeno nekih 15-tak dana.
 
Ja teladima dajem silazu odmah nakon odbijanja od mleka,naravno uvodim je pomalo prethodno sa kabastom hranom.To je onaj period privikavanja na cvrstu hranu.I nikada do sada nije bilo problema.Jedno se je bilo toliko navuklo na silazu da je drugo sta mnogo slabije uzimalo od nje i opet bez problema.
 
Kod nas konkretno počinjemo sa silažom u ishrani teladi sa neka 3-4 meseca, ne ranije. Da bi je koristili ranije mora da bude izvanrednog kvaliteta i da se pravilno uvede u ishranu. Silaža lošijeg kvaliteta i greške u davanju mogu da naprave ozbiljne probleme. Pre jedno godinu dana zbog nedostatka mesta, nekako su došli junčić od 10 meseci i tele od pred kraj ishrane sa mlekom jedan do drugog. Fizički su bili odvojeni pregradom ali hrana je u jaslama je prolazila. Uglavnom veće grlo je guralo silažu koju nije htelo teletu, nepažnjom mojih ta silaža je ostajala i kvarila se, tele je jelo, takve probleme nikad u životu nisam video, prolivi, naduni, i na kraju je uginulo sa 6 mesecii 200 kg, nije mu bilo leka.
 
To su vec problemi plesnive,lose hrane...Kod mene bude problem kolicine silaze,nikad je nemam koliko mi treba,kvalitet je uvek do sada bio dobar.Po meni,kada je hrana dobrog kvaliteta i kada se dozirano daje zivotinjama,problema ne bi trebalo da bude nezavisno od kategorije zivotinja.
 
Ne mora da znači. Ovo je bio propust da se hrana plesnavila, ali isto tako, mlada životinja po zalučenju funkcioniše kao nepreživar, znači još uvek burag nije dominantno mesto za varenje hrane, već sirište, tako da o tome posebno treba voditi računa. Kvalitetno seno i koncentrat će dati bolje rezultate i manje brige za razliku od uključivanja silaže odmah nakon zalučenja, koja ume da bude jako zanimljiva. Na farmama koje posećujem i sarđujemo toga se pridržavaju, i stvarno je sve u redu. Mada ne bi bilo loše da napravimo ogled sa ranim uključivanjem silaže u obrok, pa da vidimo rezultate.
 
Mi je nismo nikad pravili,pa nemamo iskustva,s obzirom da bi telad kupovali u starosti od 2 meseca,verovatno bi najbolja opcija hraniti ih jos 2 meseca lucerkom i koncentratom,pa tek onda uvoditi silazu.
 
Ovo sve nema veze sa temom, ali teladima bi koncentrat trebalo čim napuni 10-tak dana nuditi po volji, u startu će ga jesti mnogo manje, ali će kako vreme prolazi povećavati pa za nekih dva meseca već imate tele koje jede 2kg koncentrata dnevno i skoro pa gotovog preživara, samo im dok su mali treba seno ili drugu kabastu ogrančiti i nema problema.........
 
Gotov preživar koristi kabastu hranu kao osnovnu hranu a ne koncentrat, to i jeste njihova evolutivna prednost. Cilj je koristiti jeftina kabasta hraniva a ne da nam skup koncentrat bude osnov ishrane, pogotovu u tovu, to je skup sport. Slažem se da treba teletu ponuditi sa već 10 dana hranu, ali i seno i koncentrat i pod obavezno VODU. Inače silaža cele biljke kukuruza je izvanredna hrana u tovu junadi, pa čak kad i je manjeg kvaliteta, samo treba je pametno uvesti u obrok.
 
Ovo sto je Nikola napisao je Sanov koncept ishrane ,probao sam 2-3 puta i nije mi se najbolje pokazalo.
Pardon nikola_VUK...
 
Poslednja izmena:
Megi je posle Josere najskuplji koncentrat za telad kod nas, Sanovo mleko za napoj je skuplje od kravljeg(prirodnog) i hoce cesto od njega da probije proliv.
Sano ima resenje i za to ali je i ono poskupo.
Sve u svemu kad se uzme papir i olovka prilicno neisplativo za uslove tova junadi kod nas.
Ja telad napajam kravljim mlekom ,seno im uvodim cim pocnu da pokazuju interesovanje (10-15-ti dan), silazu postepeno sa oko 1 mesec, zalucujem ih sa tri meseca i dobijam tele koje odmah jede i ne blekne ni jednom po zalucenju.
 
Ja sa Milsanom sam prezadovoljan. Daleko je jeftinije napajati telad sa njim nego mlekom a i proliva uopšte nema, dok sa mlekom ga je bilo svaki čas. Milsan je 176 dinara kilogram, a iz kile ima 8 litara( 125g/l), tako da se jednostavnom računicom dolazi do cene od 22 dinara po litru, što je za 14,5 dinara jeftinije od mleka i plus premija.
 
Ne može, ali ako uz milsan koristiš i meggy 35 dobijaš za nekih 2-2.5 meseca tele koje može da pređe samo na koncentrat a koje te košta mnogo manje nego na kravljem mleku, što se tiče kilaže blizu su možda je ono na mleku 10-tak kila teže ali ga ovo brzo prestigne posle u tovu.
 
Mi smo uvek telad zalucivali sa 6 nedelja,hranjeni su kravljim mlekom,da li je to greska?
Vidim u sano prospektu da se preporucuje teladima ponuditi kvalitetna silaza vec od druge nedelje i da ih zalucuju sa 10 nedelja sa navodno 90-100 kg i buragom naviknutim na silazu po volji.
 
Nazad
Vrh