Kukuruzna silaža

Pozdrav forumasi. Video sam ovih dana na prilog kako su davno u Engleskoj njihovi farmeri spremajuci silazu i senazu dodavali po malo melase od secerne repe, kazu da je to znacajno uticalo na sam kvalitet i poboljsavalo fermentaciju, verovatno zbog samog secera. Zanimljiva stvar, ali nemam predstave da li bi bilo uopste danas isplativo, jer pojma nemam koliko bi to kostalo, ali u svakom slucaju je interesantno znati kako su to nekad radili.
 
Da li je melasa isto sto i repin rezanac? Ako jeste, to je stric koristio pre 25 godina i bilo mu je jedna od komponenti za ishranu rogate stoke.
 
Nije isto, melasa je tečna, kao sirup je, a rezanac je "čvrst". Još uvek na PKB-u i još nekim farmama je koriste u obroku, pogotovu kad je ishrana u obliku TMR-a, jer se tako lakše dozira. Inaće enregetsko hranivo, vrlo korisno, samo cena diktira da li je i isplativo. A može da se dodaje u silaže i senaže, i to prvenstveno senaže i silaže leguminoza, ali danas to nije tako čest slučaj, zbog dostupnosti melase i upotrebe inokulanata i nekih drugih energetskih hraniva prilikom spremanja senaža od leguminoza.
 
Melasa i repin rezanac nije isto.Jedino je isto što su oba proizvoda od šećerne repe i služe u ishrani stoke.
 
Koliko sam video to lici na gusti sirup. Drugar sa faxa je poceo raditi u secerani, pa cu ga bas priupitati da li se moze nekako nabaviti i posto bi to kostalo, pa di izvedem nekakvu racunicu da li je to isplativo uopste.
 
Melasa,sadrzi oko 20./. vode i 55./.svarljivih bezazotnih ekstraktivnih materja,uglavnom secera i oko 7./. pepela.Melasa se obicno mesa u manjim kolicinama sa drugim hranivima,popravlja im ukus i popravlja hranljivu vrednost.
 
Radio je moj jedan poznanik sa melasom,mada je muka bilo to rastvarati itd,on je sipo u one cisterne od 1000l pa rastapao u vodi,no vise ne radi.A melasa se moye kupiti u farm komercu u cantavitu,mi smo pre donosili,kante su 30l odlicne za naftu posle,veoma cvrste ako se ne varam bliye 5 godina je ne koristimo a ima 6-7 kanti sto redovno koristimo za naftu.
http://www.farmcommerc.co.rs/sites/default/files/cenovnici/Maloprodaja.pdf evo ako se ne varam 21,90din/kg je u pakovanju na kantu a rinfuzno preko 250kg je 20din/kg.
 
zato sam vam spomenuo sladoliq to je melasa sa dodatcima koji je razređuju da bude tečna skoro kao voda
 
pa ja sad nisam sejao kukuruz za siliranje posejao sam samo 3kj koje ce pojesti u zeleno a posle jecma planiram da zasejem 30-40kj silaze AS160 pa ce taman stici krajem septembra ;) :bravo:
 
Jel neko sadio kukuruz posle psenice to je otprilike sad pocetkom jula za silazu i dali stize do kraja septembra?
Ja planiram da posadim i da navodnjavam tu parcelu pa sta bude, mislim da nije problem i ako bude vise zelenjikavo
 
Ako imas mogucnost zalivanja, za silazu ce stici. Radili su to kod nas davnih 80ih u kombinatu i zakljucili da sledeci usev bude dosta losiji. Dakle psenica, pa kukuruz za silazu pa sledece sezone sta god da posejes imaces dosta slabiji usev. Pitanje koliko se to isplati kada pogledas sve ukupno.
 
Nabavio sam tyraktorsku pumpu, sistem za zalivanje imam komplet i top i rasprskivace i cevi, tako da nije problem, a asledece godine da bude slabiji usev, pa sta cu, ipak dobijes na nesto na nesto se malo izgubi
 
Najesen posle tog kukuruza rasturis stajnjak i nadomestis sve potrebne mikro i makro elemente i garantujem da nece biti umanjenog roda.
 
Postovane kolege,moze li mi neko reci da li je izvodljivo nabijati silazu vibro plocom,takozvanom zabom?Napravio bih ove godine 3-4 prikolice silaze,i to mi je cilj da bude sto uza zbog toga sto ne bi bilo veliko dnevno izuzimanje,pa ako je napravim uzu od 2 metra necu moci gaziti traktorom,a vibro ploca mi je pristupacna.Da li neko ima iskustva sa ovim?
 
Nazad
Vrh