Kukuruzna silaža

nesa1 kod mojih krava holstajn, one recimo zp 704 u silazi vrlo slabo jedu a recimo pionir sve pojedu bez problema,e sad ja se raspitao kod ljudi u okolini koji cuvaju simentalca, kazu da njihove krave ne biraju.... i dosao sam do zakljucka da je istina ono sto kazu da je recimo zp 704 ljuta kukuruzovina pa je krave slabije jedu, e sad mozda je to razlog koji utice na moje krave, pa me zanima jel ko sejao neke hibride koji vole holstajn krave??

- - - - - - - - - -

cika_jova listao sam ceo forum punih dva ipo sata hehehe oci mi ispadose pored ekrana, ovako uglavnom siliramkad je kukuruz malo podgoreo ovako: sejao sam ga 26aprila prosle godine a silirao zbog suse 29 avgusta, inace klip je imao negde-negde a to sto ga je imalo uglavnom je bio 2/3 zrelo zrno... inace silirao sam na visi od 25 cm :), a pazi sad kad sam sejao pionir jednu njivu silirao kad je bio zelen i klip nije bio zreo, a drugu njivu sam silirao kad je klip bio skoro u potpunosti zreo a stablo kukuruza zuto,tj suvo i krave su ga jele za zadovoljstvom, e sad meni je problem sto ovde na jugu b23 navise dostize visinu od 180cm, a meni treba nesto sto holstajn krave isto tako vole, a da necu trcati od njive do njive i silirati 7 prikolica, ako me razumes >: Д
 
.... i dosao sam do zakljucka da je istina ono sto kazu da je recimo zp 704 ljuta kukuruzovina pa je krave slabije jedu, e sad mozda je to razlog koji utice na moje krave,

радили смо силажу и од 704 и никакве разлике нема, ово што су ти рекли је будалаштина, највероватније ће мо ове године посејати све парцеле са 704 или 684 и радити силажу док не напунимо ров , а шта претекне биће за брање..

ја имам и хф и сим никакве разлике по том питању нема

иначе ове године сам имао ас160 и принос силаже је био 10а приколица, а купио сам једну парцелу са 704 није се ни он обрукао по том питању, него баци ти мало више вештака па ће бити и масе...
 
a sto onda moje krave sve pojedu b23, a 704 ostaje im u jasla? dodavao sai i vitaminsko i slicne stvari ma ne vredi, one poedu 15 kilograma a ostane za kilo dva u jaslama ....aj ja se nadao prekonoci ce pojesti,al ono nista, i dok jedu nisu bas zadovoljne, nesto tu ne stima bas najbolje, ocigledno...
 
најбоља варијанта ти је да буду и стабло и зрно у одговарајућој фази зрелости, уклико има слабо клипа као ове године онда пратиш стабљику и силираш, ако има зрна онда гледаш да то буде у оптималном тренутку и то је сва филозофија..

шта још једу краве осим силаже, можда је ствар у оброку који си давао онда и сад..
 
ovako ujutru posle muze ide bala deteline ili sena pa 3 kg koncetrata jabuka, pa silaza okopola deset ujutru, pa onda oko dva sata silaza pa bala deteline ili sena, i posle im dam kukuruzovinu ostatke sa njiva inace kod nas sezove to tala snop, da grickaju preko noci i to je to.. nije im malo valjda? bale su tezine 12-14 kg inace imam 5 grla a dve bale dnevno idu kad ima silaza, asilazu dajem u toku dana 3 jupol -ove kante po grlu,tj oko 15 kg :) merio sam :)
 
Jugi imam u stali i holstajna i simentalca, mogu ti reci da je holstajn prozdrljiviji od simentalca,radim slazu od as 160 i mikado i dobro je konzumiraju,ranijih godina sam radio od 704 i 677 i mogu ti reci da nema neke razlike, kad ga iseckas u pravo vreme.Prosle godine sam imao 2 hektara pionir hibrida,planirao sam da ih siliram,u pocetku su ekstra izgledali,brzi porast ja sam mislio bice superza silazu medjutim izrasli su do visine 180 cm i onda je susa za kratko vreme ucunila svoje vrlo brzo su sazreli bilo ih je zalosnosilirati tanka stabljika, nizak ,mali udeo klipa pa sam ih ostavio za berbu.
 
Pričao sam sa nekim ljudima što spremaju silažu i svi imaju problem sa miševima koji progrizu foliju.
Kako se vi borite protiv toga?
 
pa da to i ja mislim ...mozda ne pogodim vreme spremanja silaze.... a ja resavam problem sa misevima na sledeci nacin: na mestu gde su probusili najlon stavim misomor, specijalna hrana koju misevi vole i posle par dana uginu... imao sam frku sa par njih,ali nije losa varijanta sto kaze pocerina, povedes macku i ako izlecu ulovice ih,ali pak ako ne izlecu kupi kesicu misomora i u jednom delu silaze gde buse stavi nekoliko zrna misomora... meni su prestali da buse najlon,
 
Mi za sada ne mogu se zaliti da imamo problema sa misevima,veci su nam problem macke i slicno ako se ne stavi dovoljno zemlje pa kad skacu pokidaju foliju ili ako krave provale pa pretrce preko silaze...

jugi
preskoci jedan obrok ili im daj manje deteline da vidis kako ce da smazu silazu.
Mi smo neki dan poludeli jer su pocele da brljave,dobiju kukuruzovinu,pa na to lucerke potanko,pa silaza na to sjenaza od lucerke i onda koncentrat,ujtru dobiju obrok i uvece posle muze,znaci ima razmak oko 12 casova,i pocele da brljave da izbacuju iz jasala,par dana smo prebacivali junicama dok nismo onda jedno jutro uzeli samo rasporedili to sve izburlano,sipali koncentrat preko toga i da vidis do uvece kako nema biranja sve su olizale jasle,milina bilo pogledati.
 
Jugi
Zp 704 je stari hibrid selekcionisan nacvrstocu biljke ne poleze. Ima mnogo lignina. Ako zelis da mu podignes hranljivost moras da dignes secku na oko pola metra od zemlje. Tako ces dobiti na kvalitet silaze. B23 je noviji hibrid hibrid koji je testiran na kvalitet silaze. Ako ti je B23 nizak probaj sa novim hibridom koji je izbacio Agrimax DUNA. Ide i do 3,70 m u visinu. Limagrin ima hibrid specijalan za silazu LG helen, As hibrid je AS160 isto visok. I tako dalje.........
 
Danas kupio seme AS 160 silaž cena kese 4400 dinara.

Pa Janett,Helen iIndaco LG su 4415 dinara a to je za par svetlosnih godina bolji hibridi od AS 160+sto se mogu i kombajnirati i brati beracem.Bas me zanima racunica As hibrida za tako veliku cenu,pa ovo seme stize iz Francuske prolazi papirologiju i jos je skoro i jeftinije nego nase domace,onda je neko kriv kad neseje vise domace,pa drugovi mnogo ste zinuli na nas poljoprivrednike ,nemojte da dodjete u situaciju da nas vucete za rukav da kupimo domace.:zli:
 
Te hibride nisam ni video da je neko sejo ovde kod nas,ovaj sam probao(jes da nije imao klip)al šta ću mu ja e sad cene se razlikuju od apoteko do apoteke.
A imam i ZP 735 ostalo mi od prošle godine i njega ću posejati tačno da vidim razliku.
 
Nazad
Vrh