Kukuruzna silaža

Kako vam se drzi silaza po ovom toplom vremenu,jel se kvari?Meni se kvari na dva mesta pri povrsini a pretpostavljam da je zbog ove prolecne temperature........
 
Moja je dobro,malo se pokvarila po celoj duzini pored kamare slame.Verovatno,misevi.....inace dobro je jedu.
 
kod mene sa strana miševi malo foliju načeli pa se tu malo ubiđavila ali dobra je međutim ako ne zahladi biće svašta.Kad je otkrijem da uzmem neke mušice sitne pod najlonom a sreća je da je trenč uzak pa je trošim brzo po širini pa se nestigne kvarit
 
kod mene u selu ove godine svi su načeli silažu sa 15-20cm bijele plijesni sa gornje strane unutra je odlična nema kvara . zanima me šta smo to svi pogriješili kad niko nije prošao bez toga
 
ja sam ove godine prezadovoljan silazom kvari se samo do zida zato sto je malo losije pokriveno pa se slila voda, ali nije strasno kao sto je bilo zadnjih 5 godina.
u ovih zadnjih 5 godina sam pola silaze bacao zato sto je lose natabana sve tabali neki sto pojma nemaju ni sta je silaza ni sto se taba a samo gledaju gde je flasa sa rakijom, al ove godine sam ja gazio i utabao sam je kao beton je:osmeh:
 
I kod mene ima musica kad napanu kad malo pomjeris njalon, malo mi je po krajevima se pokvarila nije bas najlon bio do kraja zategnut inace nije los za ovu godinu.Vidjecu kakva ce biti ova druga kad je otvorimo.
 
Kod mene je silaža odlična,plašio sam se jer sam ove godine gazio sa fergom,pa sam pravio na dvije manje kamare,mada mije ova imala dobrog zrna,a ova druga je skoro i bez zrna ,šta će biti vidjeću iza nove godine,jer mi do tad ove može biti, još samo da ima dovoljno sijena.
 
Nedjooo@
Vidim da se pokrenula tema , pa da ti odgovorim na ono sto si me pitao u temi Tov junadi.
Sto se tice inokulanta ne koristim nista , za konzervaciju koristim samo stocnu so. Posle svake istovarene prikolice 1-1.5kg soli i onda samo gazenje.
Ako u toku veceri(noci) zavrsimo sa istovarom svih prikolica onda od ujutro gazenje do podne, cim sidjem sa traktorom sa silaze ide najlon(folija) i 10-tak cm peska po tome.
To bi odprilike i bilo to , imam i slike kako sad izgleda silaza ali me nesto zeza ne mogu da ih prebacim iz f.aparata u komp.
Za ovu godinu ja sam prezadovoljan na kvalitet .
 
Slazem se Vladj,tako i kod mene se radi,nego iz Milanovog posta sam shvatio da gazi tek na kraju,sto mi delovalo malo besmisleno.
 
Mozda sam malo nejasno napisao , da posle svake prik. gazenje 3-4 prelaza , a sl.dana jos 6-7 sati.
I da dodam silazu ne otvaram pre 40-tog dana.
 
Nedjooo@
Vidim da se pokrenula tema , pa da ti odgovorim na ono sto si me pitao u temi Tov junadi.
Sto se tice inokulanta ne koristim nista , za konzervaciju koristim samo stocnu so. Posle svake istovarene prikolice 1-1.5kg soli i onda samo gazenje.
Ako u toku veceri(noci) zavrsimo sa istovarom svih prikolica onda od ujutro gazenje do podne, cim sidjem sa traktorom sa silaze ide najlon(folija) i 10-tak cm peska po tome.
To bi odprilike i bilo to , imam i slike kako sad izgleda silaza ali me nesto zeza ne mogu da ih prebacim iz f.aparata u komp.
Za ovu godinu ja sam prezadovoljan na kvalitet .


millane tako je i kod mene,ja jos gazim posle svake prikolice min sat i po do dva...kvasim vodom da se bolje ugaza,bacam stocni krec i so,inkulante,pokrijem i dobro zatvorim i opet mi gornji sloj potruli,jedno 7-8 cm:udri:
 
Pa ne znam sta da kazem , jedino ako ne preterujes sa vodom .
Ja sam to prestao pre 3-4 godine, voda moze da ispere skrob i korisne bakterije koje uticu na konzervaciju u nize slojeve.
Daleko je vaznije pratiti da je kukuruz u optimalnoj zrelosti.
 
Nazad
Vrh